Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jakiej wielkości filtr?

    Cześć,
    mam taką wątpliwość amatora. Posiadam obiektyw Nikkor 50mm. Chcę do niego dokupić polara. W przyszłości planuję zakup innych obiektywów, jako pierwszy na strzał pewnie pójdzie Tamron 17-50. Z czasem o ile będzie mnie stać będę kompletował sobie zestaw dalej.

    I teraz pytanie - do Nikkora wkładam filtr 52, do Tamrona chyba 72. Ale tak myślę, że taniej mi wyjdzie jak kupię jeden filtr, a dobry i nakręce go przez odpowiednie redukcje. Czy kupując filtr 72, będę mógł go podpiąć pod 52? Czy są jakieś granice/zasady których należy się trzymać przy takich rozwiązaniach?


    Dzięki i pozdrawiam,
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    W tamronie jest nie 72, a 67 z tego co pamiętam... to raz. Drugą sprawą jest to jaki chcesz filtr nakręcać, bo jeśli chodzi tylko o UV to dokupowanie redukcji nie ma sensu, lepiej mieć na jednym, na drugim nie mieć i da się z tym żyć. UV się traktuje głównie jako ochronę soczewki. Natomiast jeśli masz na myśli jakiś polarek to kupienie większego i redukcja na mniejszy sens ma, bo posiadać dwa polary to drogi interes. :P
    Nikon + Nikkory + Lampa + reszta gratów w ciężkiej torbie = i tak mało czasu na wszystko...

  3. #3

    Domyślnie

    Na początek polarek

  4. #4

    Domyślnie

    no to jeśli chodzi o polarek to kupuj o takiej średnicy jakiej masz największe szkło, czyli jak masz w stajni Sigme 10-20 F 3.5, a tam bodajże jest 82 mm, to kupujesz taki polar i potem na Tamrona kupujesz redukcję 82 -> 67, a na n 50 kupujesz 82 -> 52 ; ) co by nie popadać w koszty i paranoję.
    Acha, polarek kup porządny. :P
    Nikon + Nikkory + Lampa + reszta gratów w ciężkiej torbie = i tak mało czasu na wszystko...

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    82 sobie odpuściłem, mam tylko 1 takie szkło. Ale najpopularniejsza jest średnica 77 - o ile myslisz przyszłościowo o szkiełkach z wyższej półki i szerokokątnych zoomach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacek_z Zobacz posta
    82 sobie odpuściłem, mam tylko 1 takie szkło. Ale najpopularniejsza jest średnica 77 - o ile myslisz przyszłościowo o szkiełkach z wyższej półki i szerokokątnych zoomach.
    14-24

    Ale co jak co, to tez wszystkie (dwa) filtry mam wlasnie na srednicy 77mm.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez northrop Zobacz posta
    14-24
    82 na te szkło tez nie nakręcisz. Na nie sa tylko dziwne patenty.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli kupując polara 77 mm mogę bezkarnie go nakręcić na mniejsze obiektywy? Co do samego filtra to jak starczy budżetu to B+W.
    Pozdrawiam,
    ML

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mikita Zobacz posta
    Czyli kupując polara 77 mm mogę bezkarnie go nakręcić na mniejsze obiektywy?
    Tak bezkarnie to nie ; )
    Ale kupujesz coś takiego... i już możesz ; )
    http://allegro.pl/item1039010817_red...klep_lodz.html

    Aukcja przypadkowa, nie żadna reklama - pierwsza lepsza by pokazać koledze o co chodzi.
    Nikon + Nikkory + Lampa + reszta gratów w ciężkiej torbie = i tak mało czasu na wszystko...

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mikita Zobacz posta
    Czyli kupując polara 77 mm mogę bezkarnie go nakręcić na mniejsze obiektywy?
    Jamkimś problemem jest to, że na polara nie nakręcisz wtedy osłony przeciwsłonecznej, co bywa w pewnych sytuacjach wadą.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •