Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Krajobrazowo

  1. #1

    Domyślnie Krajobrazowo

    Mam wielką prośbę do wszystkich doświadczonych w obróbce zdjęć o tematyce krajobrazowej, jak i tych z jakimkolwiek doświadczeniem w jako takiej obróbce cyfrowej
    Dni kilka wstecz zamieściłem na forum krajobrazowym zdjęcie, które z racji jego niedoskonałości w oryginale usiłowałem doprowadzić do porządku metodami komputerowymi (tutaj link do wątku).

    Zarzucono mi wówczas, zresztą całkowicie zasłużenie kilka błędów/wad zaprezentowanego zdjęcia. M.in. występujący efekt halo i tym spowodowane "słabe" przejście niebo-reszta świata Postanowiłem spróbować podejść do tego zdjęcia raz jeszcze, od początku i poprawić wcześniejsze błędy. Niestety ze słabym skutkiem

    Poniżej zamieszczam obie wersje mojej radosnej twórczości Pierwsze z lewej wołane z RAW-a w LR i potraktowane pędzlem selektywnym i zabawą saturacją, kontrastem i innymi takimi. Drugie natomiast "zlepione" z dwóch, wróć... z trzech wywołanych RAW-ów.




    W żadnym z tych przypadków nie jestem w pełni zadowolony z mojej pracy. Owszem, zdaję sobie sprawę, że materiał źródłowy był nienajlepiej naświetlony, i że do krajobrazu to filtr połówkowy, ale nie takie zdjęcia daje się wyprowadzić na "ludzi"

    I tutaj pojawia się moja prośba. Czy znalazłby się ktoś, kto wyraziłby swoje zdanie na temat czy da się coś z tego zrobić. A jeśli tak, to może w kilku prostych krokach doradziłby jak to osiągnąć.
    Dla chętnych na podjęcie tego "wyzwania" zamieszczam NEF-a TUTAJ, a przy okazji spotkania na jakimś zlocie plenerowym stawiam zimne piwko
    clusca
    Fufu X

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez punky Zobacz posta
    Pozwolę sobie wkleić tutaj Twoją wersję:



    Chodziło mi o trochę bardziej drastyczną obróbkę zdjęcia. Przy mniej intensywnym "ciągnięciu " nie pojawiają się niepożądane u mnie efekty, a mnie dręczy raczej pytanie, czy możliwa jest (a jestem prawie pewien, że tak ) taka obróbka, aby otrzymać moją wizję zdjęcia, ale bez jej "ułomności".
    Głównie chodzi mi tutaj o efekt "halo". Szukałem trochę na ten temat, ale albo za słabo, albo nie za wiele o tym można znaleźć. Może ktoś podpowie skąd ten zwierz się bierze, w jakich okolicznościach się nasila (zwiększanie ekspozycji przy ciągnięciu RAW-a, podbicie kontrastu, wyostrzanie) itd.

    Mam pewien trop, ale nie śmiać się jeżeli się mylę Zauważyłem, że podczas obróbki na połączeniu nieba z drzewem nasiliło się znacznie coś, co mi wygląda na aberację, tudzież inne "purple fringing" Tylko, że u mnie TO jest zielonkawe a nie fioletowe. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie, ale dopatruję się w tym zaczątków "halo", w późniejszej obróbce wzmacnianych. No i właśnie, jak tego uniknąć? Ręcznie, piksel po pikselu, czy jest jakaś odpowiednia do tego metodologia. Dla zobrazowania o czym mówię poniżej zamieszczam cropa 1:1 z obrobionego zdjęcia.

    clusca
    Fufu X

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym widział to tak:


    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Seeth Zobacz posta
    [center]Ja bym widział to tak...
    O, o... właśnie o to mniej więcej mi chodziło Zdradzisz kilka szczegółów co do obróbki? Warstwy, pędzle, czy to może ja za dużo staram się kombinować
    clusca
    Fufu X

  6. #6

    Domyślnie

    Można to oczywiście jeszcze lepiej wykonać, ale im lepsze efekty chce się uzyskać tym więcej czasu potrzeba na dopracowanie szczegółów. Zacząłem od wywołania RAW'a w ACR, podciągnąłem cienie, trochę kontrastu nałożyłem, zwiększyłem nasycenie kolorów, kolor niebieski przyciemniłem suwakiem luminancji, no i tak wywołanego RAW'a poddałem dalszej obróbce w Photoshopie CS3. No i tu się zaczęło trochę zabawy z filtrem górnoprzepustowym aby pozbyć się efektu halo. zduplikowałem warstwę i na niej nałożyłem filtr górnoprzepustowy o promieniu chyba 4 albo 5 piks, następnie Ctrl+I (odwrócenie) tej warstwy i ustawienie na tryb mieszania - nakładka, później pędzelkiem w okolicach gdzie występowało trochę tego efektu halo i gotowe, później można całość też blurem potraktować na nowej warstwie i też w tych okolicach pędzelkiem nałożyć. Dalsze czynności to już ustawienie kolorystyki, jasności, kontrastu, no i powiększenie ujęcia, dodanie więcej powierzchni po lewej i prawej stronie i u góry zdjęcia. Efekt halo można zobaczyć na tych krzaczkach po lewej stronie, tam go nie usuwałem, skupiłem się bardziej na drzewie.

  7. #7

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za podpowiedź. Zaraz będę próbował
    clusca
    Fufu X

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •