Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Przeróbka obiektywu z mocowaniem PK (Pentax)

    Witam!

    Wczoraj za nieduże pieniądze kupiłem szkiełko 135mm f2.8 z mocowaniem Pentaxa (PK). Chciałbym to zamocować w swoim D60 (zdaję sobie sprawę, że będzie to full manual). Na forum znalazłem TAKI wątek, który nie rozwiązuje mojego problemu.

    Na eBayu można znaleźć redukcję ale to jednak dodatkowa soczewka, zresztą koszt przekracza cenę jaką zapłaciłem za sam obiektyw

    W googlach wyczytałem, że (tu mogę się mylić bo czytałem dość pobieżnie ze względu na brak czasu) różna jest odległość obiektywu od matrycy w Pentaxie i Nikonie.

    Chodzi mi po głowie przeróbka "dupki" nowego mojego szkiełka ale zastanawiam sie jak się do tego zabrać.

    Czy mógłby mi ktoś pokrótce wyłuszczyć na co uważać? Chodzi mi o czysto teoretyczne rozważania, wyliczenia itp. , chyba że ktoś z Was dokonał takiej przeróbki i ma w tej materii doświadczenie.

    Pozdrawiam serdecznie
    Pursue happiness with diligence

  2. #2

    Domyślnie

    o chłopie...... w jupiterach i tym podobnych była możliwość przerobienia dupki ale tutaj..... moim skromnym zdaniem wątpię w to....

    ale jak chcesz to sprzedam Ci Jupiterka
    Nikon FX

  3. #3

    Domyślnie

    mała modyfikacja zapytania:

    Czy ktoś wie gdzie (i czy) można dostać samą "dupkę" z mocowaniem "F"? Oszczędziłoby mi to sporo zachodu bo nie musiałbym sam strugać takiej w robocie po godzinach.

    A jeśli się nie da dostać to czy może ktoś mi podać różnicę w mocowaniach PK a F? Najbardziej chodzi mi o odległość mocowania od matrycy bo wg for w internecie tu tkwi problem. Jakiś rysunek techniczny byłby mile widziany (zarówno PK jak i F).
    Pursue happiness with diligence

  4. #4

    Domyślnie

    Nikon ma większą odległość od matrycy niż Pentax. Więc nawa "dupka" musiałaby mieć mniejszą grubość niż oryginalna. Mało prawdopodobne by dało się tak zrobić. Za 100-200 zł kupisz inne szkło 135mm, które podepniesz do Nikona bez takich problemów.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Domyślnie

    Yyyyy, ale jak jest większa odległość to dupka chyba musi być grubsza... A to się da zrobić
    Pursue happiness with diligence

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boryszuk Zobacz posta
    Yyyyy, ale jak jest większa odległość to dupka chyba musi być grubsza... A to się da zrobić
    Odwrotnie.
    Nikon ma większą odległość od matrycy, a Ty masz obiektyw Pentax. Czyli musisz go umieścić bliżej matrycy, a więc wewnątrz korpusu Nikona. To se na da.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Rozumiem, wczoraj byłem zmęczony i dopiero wieczorem dotarł do mnie sens Twojej wypowiedzi.

    Dzisiaj wieczorem, w pracy, przerobię swój adapter M42->F tak, żeby dało się go zamocować do obiektywu. Adapter jest sporo cieńszy niż oryginalna "dupka" (nie wiem ile bo nie mam w domu suwmiarki). Muszę tylko zebrać 2mm ze średnicy zewnętrznej tak, żeby zmieścił się do pierścienia przysłony i odwiercić trzy otworki na śrubki mocujące. Z mechanizmu automatycznego wyzwalania przysłony mogę zrezygnować więc żadne dodatkowe przeróbki nie będą konieczne. Jak się akcja nie powiedzie to spokojnie mogę wrócić do starego mocowania i sprzedać obiektyw.
    Pursue happiness with diligence

  8. #8

    Domyślnie

    sory, że odgrzewam kotleta, ale ciekawy jestem efektów
    Naucz się czytać

  9. #9

    Domyślnie

    rano opisze co i jak. Teraz jestem w pracy i pisanie eseju na telefonie byloby katorga.

    w skrocie tylko napisze, ze szklo ma sie dobrze. Zdjecia robi i ostrzy na nieskonczonosc
    Pursue happiness with diligence

  10. #10

    Domyślnie

    Też jestem ciekawa
    Kobieta z Sonnarem też może

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •