Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikon - Pentacon 6 - adapter. Register distance

    "Wszystko o obiektywach, filtrach, soczewkach, redukcjach, przejsciówkach, konwerterach..." - tytuł działu kłamie, ale moje pytanie przybliży opis do prawdy.

    Otóż wstęp bo pojęcie pojawiło się aż raz i to jako komentarz:
    [Register distance, czyli odległość bagnetu od matrycy/kliszy/czegokolwiek światłoczułego.]

    Nie znalazłem odpowiedzi, ani tutaj na forum ani nigdzie indziej, bo i pewnie nikt technicznych danych nie poda ot tak na allegro czy w sklepie. Przeleciałem już połowę odpowiedzi od dziadka Gugle i też nic.

    Mam możliwość wykonania blisko zerowym kosztem kilku zabawek w metalu i nie zawaham się tego zrobić, a nie chcę wydawać na adapter kasy bo nie potrzebuję wzoru na masową produkcję i wstawianie tego na alledrogo, dlatego poszukuję prostej odpowiedzi na pytanie skierowane do posiadaczy adaptera NIKON / Pentacon Six.

    Teoria - Register distance dla:
    - Nikon : 46.50 mm
    - Psix : 74.10 mm

    Z prostego rachunku wychodzi, że adapter ma 27.60 mm grubości.
    Jak na rysunku: Patrząc na zdjęcia tego adaptera nie jestem tego na 100% pewien.
    Jeszcze dodatkowe rysunki poglądowe"

    Ktoś już próbował mi to mierzyć, ale z tego linijkowego, niedokładnego mierzenia wychodzi 32mm, z teorii 27,60mm a z autopsji "gumiakiem" pomiędzy.
    Czy ktoś z posiadaczy takowego adaptera może mi to zmierzyć, sprawdzić i potwierdzić ?

    Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Niestety rysunek robiony fest na szybko bo nie mam CADa żadnego na tym kompie, ale myślę że czytelny.
    a = 27,7
    b = 19,1
    c = 32,0
    d= 7,5

    w ramach rewanżu możesz mi jednego wytoczyć
    pzdr
    Ostatnio edytowane przez Cub_S ; 14-04-2010 o 20:18
    D7200 | T11-20 2.8 | S10-20 4-5.6 | N50 1.8 | F85 1.4 | CZJ180 2.8 | sb-600 | ex-650+bh02

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli totalnie nie rozumiem pojęcia register distance.

    Z tego co widzę na rysunku to d to pierścień na którym opiera się obiektyw i jest on zarazem mocowaniem obiektywu w adapterze. Natomiast a to reszta części, czyli pomiędzy d a mocowaniem w body.

    Czyli faktyczna szerokość pierścienia jaki oddziela body od szkła P-six z twojego pomiaru to 35,20mm.
    Pojawia się następne pytane, dlaczego w teorii jest inaczej ? Czy może coś liczę źle ?


    Hehe, z tym wytoczeniem to się teraz mocno zastanawiam czy jest sens, czy nie robić lepiej jakiegoś mieszka aby mieć pewniejszą kontrolę no i makro (o innych możliwościach tiltowania i shiftowania nie wspomnę)

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy , ale niestety mój mózg już praktycznie nie działa po zarwanej nocy. d to ten pierścień "ząbkowany" który masz na zdjęciu wkręcany jest na gwintowaną końcówkę el. b.

    I jednak teoria chyba zgadza się z praktyką bo rozumiem znasz dokładnie zasadę mocowania tego adaptera ? Zakończenie obudowy obiektywu nie opiera się na owym pierścieniu,tylko kawałek dupki wchodzi do środka. De facto te wypustki z bagnetu PSIX co masz na zdjęciu opierają się zakończenie części b. I pozostała część wchodzi do środka czyli w sumie grało by w sam raz. Bo długość fragmentu od "wypustek" do końca obiektywu psix to ok 4-4,5 mm czyli c - ta dlugosc - > 32-4,5 = 27,5 mm więc GRA GITARA !

    pzdr
    D7200 | T11-20 2.8 | S10-20 4-5.6 | N50 1.8 | F85 1.4 | CZJ180 2.8 | sb-600 | ex-650+bh02

  5. #5

    Domyślnie

    No właśnie, w ręku nie miałem ;/ tak to bym nie pytał, a nikt ze znajomych nie posiada takowego ;/
    Dziękuję bardzo

    Ale jak wytłumaczyć fakt, że na gumiaku wychodzi inaczej (~32mm)?
    Ostatnio edytowane przez gexik ; 14-04-2010 o 22:41

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gexik Zobacz posta
    Ale jak wytłumaczyć fakt, że na gumiaku wychodzi inaczej (~32mm)?
    eeee.... a o szo chodzi ? co to jest ten tajemniczy gumiak ? jakbyś chciał to w weekend jak znajdę chwilę mogę ci zrobić przybliżony rysunek wykonawczy tego badziewia. pzdr Kuba
    Ostatnio edytowane przez Cub_S ; 14-04-2010 o 22:48
    D7200 | T11-20 2.8 | S10-20 4-5.6 | N50 1.8 | F85 1.4 | CZJ180 2.8 | sb-600 | ex-650+bh02

  7. #7

    Domyślnie

    Gumiak fakt, na forum nikona prawie nic na ten temat.

    Czyli jak na rysunku :


    odległość ta ~27 jest większa.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, niestety nie mam czasu dokładnie przestudiować wątku o tym gumiaku ale 32mm nie są związane z tym że tam robili go pod canona a tam obiektyw jest nieco bardziej wysunięty??

    A co do powyższego postu no tym rysunkiem przecież udowodniłeś że moje obliczenia się zgadzają raczej.
    Co masz na myśli mówiąc "odległość ta ~27 jest większa?" jak już gadamy o dokładnych wymiarach to proszę cię o sprecyzowanie co od czego większe bo z takiego stwierdzenia niewiele wiem

    pozdrawiam Kuba
    D7200 | T11-20 2.8 | S10-20 4-5.6 | N50 1.8 | F85 1.4 | CZJ180 2.8 | sb-600 | ex-650+bh02

  9. #9

    Domyślnie

    Pierwsze rysunki, żółty pierścień obiektywu opiera się o pierścień mocowania do adaptera, który też jest pierścieniem bagnetu w body psixa.

    Z obliczeń i register distance wychodzi, że grubość adaptera, która oddala szkło psixa od body nikona powinna mieć 27,60mm.
    Ty zmierzyłeś, no chyba to o co mi chodzi, i wyszło 27,50mm, no dajmy, że jest to 27,60mm.
    Ktoś inny mierzył, raczej nie dokładnie i wyszło 32,00mm.
    Ja przytykałem obiektyw poprzez "gumiak" bo to idealne rozwiązanie aby uniknąć światła z zewnątrz pomiędzy body a szkłem bez adaptera, a sprawdzałem tylko na nieskończoność, i wychodzi więcej niż 27,60mm, sprawdzić to jeszcze chcę unieruchamiając body i obiektyw na odpowiedniej odległości od siebie i sprawdzając na skali czy rzeczywiście ostrość jest tam gdzie wskazują to liczby.

  10. #10

    Domyślnie

    Ok, w takim razie ja też sprawdzę czy czasem mój adapter nie powoduje przekłamań skali na Sonnarze jak znajde chwilę ( najprawdopodobniej jutro) . Potem porównamy wyniki, jak będzie grać to mogę podać ci dokładne wymiary adaptera.

    Ale pomysł z gumiakiem mi się podoba, ale że też ja na ten pomysł nie wpadłem przed sprzedaniem mojego ślicznego Biometara ;(

    pzdr
    D7200 | T11-20 2.8 | S10-20 4-5.6 | N50 1.8 | F85 1.4 | CZJ180 2.8 | sb-600 | ex-650+bh02

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •