Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie co zrobic z ziemia?!

    Nikoniarze znają się na wszystkim, to może i mi pomogą.

    Otóż mam trochę ziemi, okolo 24ha + okolo 6 ha lasy (sosna, świerk, trochę brzozy).

    Ziemię tą dostałem i teraz zastanawiam się co z tym zrobić, żeby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Jako, że jestem w tym słabo obeznany, może wy mi pomożecie.

    Myślałem, żeby wszystko zasiać lasem. Z tego co słyszałem dostaje się jednorazowo dopłatę + co roczną. A może lepiej pójść w zasiew czegoś ? tylko czego, z czego są największe profity ? (tutaj niestety musi być coś mało wymagające, nie ma kto przy tym ciągle siedzieć).

    Ostatnią znaną mi opcją, która najbardziej mnie zaciekawiła to wykorzystanie atutu tej ziemi, czyli żwiru. Sprzedanie go, słyszałem o tego typu inwestycjach i ponoć może być to opłacalne.

    Sama ziemia jest typowa dla Podlasia ( na górze, trochę brunatnej zaglinionej, płowej, żółtoziemy i czarne ziemie, strukturę tworzą głownie żwiry średnio granulometryczne (niestety nie wiem jaka jest miąższość, ale słyszałem, że dużo tego jest).

    O dzierżawie raczej nie myślałem, biedny region, mało z tego kasy by było.

    Ktoś jest w tym obeznany i może ma jakieś pomysły, sam stał przed podobnym problemem ?

  2. #2

    Domyślnie

    słyszałem ostatnio o sporych dotacjach jeżeli posadzisz jabłonie...tylko żeby rosły. jest jeszcze wierzba energetyczna i do takich upraw też są dopłaty...

  3. #3

    Domyślnie

    Co byś nie posadził, to musisz tego pilnować o ile liczysz na dotacje.

    Faktycznie z zalesienia można dostać sporo dotacji, mam nawet gdzieś zachowany artykuł co, ile i za co dostaje się dotacji.Z lasem na samym początku możesz mieć drobne problemy w utrzymaniu skoro nigdy się tym nie zajmowałeś.

    Skoro są tam spore pokłady żwiru i różnych elementów które można wydobywać, to ziemie sobie zostaw, bo z takich gruntów to można wiele PLN.
    (Można również sprawdzić za pomocą badań geodetycznych co i ile tam tego siedzi, lecz to kosztuje grube pieniądze)

  4. #4

    Domyślnie

    sam siedzę w geodezji, na roli pracowałem, z lasem obycie mam, więc wiem co i jak, po prostu mieszkam w Gdańsku. Maszyny do dyspozycji w razie czego także bym miał (ciagnik, pługi, siewniki, kombajny itd. itd.)


    Ziemi sprzedawać nie zamierzam, chcę jedynie z niej wyciągnąć na razie max pln.

    Właśnie z wydobycia żwiru słyszałem, że można urwać kawał pieniądza, cała procedura, załatwianie jest skomplikowane ale ponoć warto. szczegółów niestety nie znam.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie sadź wierzby energetycznej, roślina strasznie wymagająca jeśli chodzi o opryski i zbiór, w dodatku nie ma już dopłat do tego, do lasów jeszcze są
    Nikon D80+MB-D80, N50f1.8 N18-70 N70-300VR SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    Powiem ci że sam siedze w rolnictwie od urodzenia, bo się na wsi urodziłem.
    I z mojej perspektywy nie pchał bym się w rolnictwo z 24h słabej ziemi,
    Jeżeli masz stałą prace i cię ona satysfakcjonuje, to radził bym poczytać coś o tym żwirze.
    Wiesz ile może takie badania kosztują?
    Z tego co wiem to znajomy za badania na 60h zapłacił koło 250 000 PLN...oficjalnie chciał to sprzedać za 12 mln złoty...lecz przyszedł kryzys i inwestor się wycofał.

    Może ktoś się wypowie na temat różnych sadzonek jak się taki interes kręci.
    P.s jakie masz maszyny?

  7. #7

    Domyślnie

    co do ceny wiem,

    Wstępne zasoby byłbym zdolny sam oszacować, co za tym idzie opłacalność. Z tego co słyszałem, często jest tak, że inwestor jest w stanie pokryć cześć badań i potem odjąć od końcowej sumy.

    Bardziej interesowałoby mnie sprzedaż samego żwiru, nie ziemi. Tak, żeby potem przykryć to warstwą górną i posadzić chociażby sosny, aby wszystko mogło się "zregenerować"

    Z maszyn mam wszystko co potrzebne, czasu brak. O sadzonkach też myślałem, jednak boje się tego trochę.

  8. #8

    Domyślnie

    najpierw sprzedaj żwir, później otwórz składowisko materiałów radioaktywnych a na koniec zalej betonem, nawieź humusu i posadź las - więcej z tej ziemi nie wyciągniesz


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wesol Zobacz posta
    najpierw sprzedaj żwir, później otwórz składowisko materiałów radioaktywnych a na koniec zalej betonem, nawieź humusu i posadź las - więcej z tej ziemi nie wyciągniesz


    Sorx za OT, ale oplułem monitor

  10. #10
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wesol Zobacz posta
    najpierw sprzedaj żwir, później otwórz składowisko materiałów radioaktywnych a na koniec zalej betonem, nawieź humusu i posadź las - więcej z tej ziemi nie wyciągniesz
    Wyciągnie. Może w lesie pędzić bimber i przetrzymywać nielegalnych emigrantów.

    A poważnie, skoro ziemia rolna, to może jakiś zwierz? No i chyba podchodzisz teraz pod KRUS?
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •