Close

Strona 102 z 3831 PierwszyPierwszy ... 252921001011021031041121522026021102 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 011 do 1 020 z 38301
  1. #1011

    Domyślnie

    Startuję fullem w maratonach, natomiast ostatnio z byłem zmuszony pojechać na 2 dni w góry (Beskid Sądecki) na HT. Założyłem do niego swoje koła z oponami bezdętkowymi i podjechałem wszystko bez najmniejszych problemów - czy na fullu by było lepiej, ciężko mi powiedzieć. Na zjazdach było odczuwalnie gorzej, ale nie na tyle żeby nie czerpać z tego dużej frajdy . Nie każdy jest też w stanie wykorzystać potencjał fulla na zjazdach, bo braki umiejętności technicznych lub psychika na to nie pozwala. Jedyne miejsce gdzie przewaga fulla nad HT jest wyraźna i niezależna od w/w czynników, to płaskie, ale nierówne odcinki. Wielokrotnie na maratonach zauważyłem, że jadąc na takich odcinkach ja na fullu spokojnie mogę pedałować równym tempem, a okoliczni zawodnicy na 'sztywniakach' są wybijani z rytmu przez nierówności drogi. Czy to jest potrzebne przy jeździe rekreacyjnej, to już musisz sobie sam odpowiedzieć. Wadą typowego fulla jest też "bujanie" wynikające z pracy zawieszenia od nacisku na pedały. Ja na co dzień jeżdżę sztywnym rowerem (przełaj, karbonowy sztywny widelec) i to "bujanie" mnie drażni, dlatego mam fulla z blokadą . Niestety im tańszy full, tym będzie to bardziej dokuczliwe - moim zdaniem absolutne minimum to damper z platformą (ProPedal). Oczywiście dochodzi tu jeszcze kwestia ceny - za porównywalnego osprzętem fulla zapłacisz znacznie więcej.

    Jeśli chodzi o carbon, to sprawa jest prosta - płacisz więcej, masz lżejszą ramę. Do turystyki zbędne, bo te kilkaset gram w niczym nie przełoży się na możliwości roweru, natomiast "lans factor" na pewno większy . W amortyzujące własności carbonu raczej nie ma co liczyć, chyba że wynika to z konstrukcji roweru (tzn. posiada cienkie górne rurki tylnego trójkąta). Aluminium łatwiej naprawić, aczkolwiek mamy już w Polsce kilka firm na światowym poziomie, które naprawiają ramy carbonowe.

    29" będzie cięższy, a wybór obręczy i opon na dzień dzisiejszy jest mały, a to moim zdaniem podstawowy komponent rowerowy i warto włożyć w to każde pieniądze jeśli jeździmy w ciężkim terenie. Dodatkowo (subiektywnie) śmiesznie wygląda w małych rozmiarach, ale jeśli masz >180cm myślę że można spokojnie w to wejść. Duże koło na pewno lepiej idzie po nierównościach, więc w terenie powinno pomóc, ale akurat na 29erze nigdy nie jeździłem, więc z doświadczenia nie powiem.

  2. #1012

    Domyślnie

    Błotko fajna sprawa To i ja wrzucę foty nowości w naszym domowych parku rowerowym
    1. Na miasto, do parku itp

    2. I moja nowa zabawka do maratonów

    Po treningu


    Obecny stan licznika w sezonie 2011 - ponad 1200km

  3. #1013

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Woldemorth Zobacz posta
    Halo Houston I have a problem.
    Normalnie ujeżdżam urban/fitnes na kołach szosowych i jestem zadowolony.
    Ale przechodzę kryzys wieku średniego i zapragnąłem dodatkowo potaplać się w błotku, pohasać po duktach i bezdrożach.
    Stoję przed decyzją kupienia MTB i mam parę dylematów.
    Zrobiłem mały rekonesans po warszawaskich sklepach i sprzedawcy zrobili mi mętlik w głowie.
    Testy jak to testy, zbyt krótkie i chodnikowe, a więc niemiarodajne. Przechodząc do meritum:

    1. Czy jest sens kupienia fulla czy wystarczy hardtrail - chodzi o kręte ścieżki pełne korzeni i częste ale małe wznesienia,
    rzadko wypad na dwa, trzy dni w góry.

    2. Czy jest sens pakować się w karbon - nie chodzi o wyczyn, ale o maksymalną frajdę,
    tylko czy to nie przerost formy nad kryzysem wieku średniego

    3. Czy 29" będzie lepsze od 26", bo na teście chodnikowym wypadło lepiej, ale co do terenu intuicja podpowiada co innego.

    Będę wdzięczny za sugestie.
    Ad.1 - Jak najbardziej warto. Istotnym elementem właśnie są wspomniane korzenie, które na fullu przepłynieś bezmała. Kwestia ceny. Napisz do kolegi forumowego Raidera albo sam nieh się odezwie na temat nowego zawieszenia Kony. Ponoć spisuje sie rewelacyjnie. Do jazdy po takich ścieżkach rzeczywiście może być idealnie. Niwelacja bujania zapewniona.

    Ad.2 - Mz. bezsensu. Cena do potencjalnych korzyści ma się nijak.

    Ad.3 - Niech tym razem odezwie się kolega Lucid. On jeździ na 29". Ja niewiele na ten temat Ci powiem bo z tyłu mam 24" a przód to 26"

    Dobrego wyboru życzę.

  4. #1014

    Domyślnie

    @wolnyslimak - Jeśli będzie stromo i po korzeniach, przewaga fulla jest niewielka i raczej nie warta wyłożonych na niego pieniędzy. Chyba że stromo w dół , wtedy jak najbardziej. Moim zdaniem do sprawnego poruszania się w górę najważniejsza jest trakcja, a tą zapewni w dużo większym stopniu system bezdętkowy użytkowany na odpowiednio niskim ciśnieniu, niż tylne zawieszenie. Jeździłem na wszystkich kombinacjach HT/FS, tradycyjna dętka/system bezdętkowy i nie chciałbym na żadnym rowerze wrócić do dętek.

    @Dyziek - zeszłoroczny Epic Comp?

    moja maszyna: http://img13.imageshack.us/img13/6195/43923436.jpg

  5. #1015

    Domyślnie

    No niezłą masz maszynę muszę Ci powiedzieć. Po tłumiku, zresztą bardzo ciekawa koncepcja zawieszenia widzę, że to Spec i to najwyższych lotów. Preferujesz jednak totalnie inne MTB niż ja. Zresztą chyba sie zorientowałeś. Ja bardziej w dół niż pod górę. Ciekawe co piszesz o bezdętkowych kołach. Wiem, że w FR/DH tez juz wprowadzają koła bezdętkowe, ciekaw jestem ich sprawowania? Jednak sam zainteresowany uważam, że większe korzyści wyniesie z porządnego czterozawiasowca niż z kół bezdętkowych. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 17-07-2011 o 16:28 Powód: orto. ("bezdentkowe")

  6. #1016

    Domyślnie

    W momencie gdy mamy z tyłu 140-150mm lub więcej, charakterystyka pracy takiego zawieszenia jest całkiem inna i wtedy tylne zawieszenie jest nie do zastąpienia. Natomiast zdecydowanie bym nie polecił takiego roweru osobie która chce pojeździć w okolicach W-wy. Nie wykorzysta nawet 30% potencjału takiego roweru. Najbardziej uniwersalny będzie skok 100mm, bo można tym objechać wszystko - od treningów szosowych, po kilkudniowe wypady w góry. Jeśli kolega złapie bakcyla i stwierdzi że szybka jazda po górach w dół go kręci, to zawsze może zmienić rower na coś o większym skoku, ale jako pierwszy rower bym czegoś takiego nie kupował.

    Ja uwielbiam Speca za to, że pod górę idzie jak HT, a na zjazdach można sobie pozwolić na znacznie więcej. Szkoda tylko tej masy - na takim osprzęcie jaki mam, na lekkiej ramie aluminiowej lub jakimś carbonie miałbym 9,xx kg, a na razie walczę o zejście poniżej 11kg . Zdecydowanie lepiej by było mieć tą ramę w carbonie, no ale prawie 13k PLN (lub 29k PLN za cały rower) piechotą nie chodzi .

  7. #1017

    Domyślnie

    schwepes - dokładnie Epic Comp z 2010

  8. #1018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez schwepes Zobacz posta
    ...Ja uwielbiam Speca za to, że pod górę idzie jak HT, a na zjazdach można sobie pozwolić na znacznie więcej. Szkoda tylko tej masy - na takim osprzęcie jaki mam, na lekkiej ramie aluminiowej lub jakimś carbonie miałbym 9,xx kg, a na razie walczę o zejście poniżej 11kg . Zdecydowanie lepiej by było mieć tą ramę w carbonie, no ale prawie 13k PLN (lub 29k PLN za cały rower) piechotą nie chodzi .
    Waga mojego roweru to 19,5. Ale ja tym aż tak się nie przejmuję. Za to skok z przodu jak i tyłu to 17cm. Wszystko jest uzależnione od preferencji. Mz. amortyzacja ramy to coś wspaniałego. HT to tylko szosa choć na brukach Belgii i Francji próbowano amortyzować wyścigówki szosowe.

  9. #1019

    Domyślnie

    Przy takiej masie i skoku (geometrii), to chyba w górach chyba korzystasz z wyciągów ?

    Ja jak już wspomniałem wcześniej od tego roku jeżdżę codziennie na całkowicie sztywnej ramie (przód + tył), a fulla mam tylko na zawody/treningi w terenie i dopiero teraz zdaję sobie sprawę jak dużo energii idzie w napędzenie górala. Sztywny rower, z cienkimi oponami nabitymi do 5-6bar przy każdym naciśnięciu na pedał wystrzeliwuje do przodu, to są całkowicie inne wrażenia z jazdy. A to i tak nie jest porządna szosa, tylko średniej klasy cyclocross. Żeby mieć pełną frajdę z jazdy po każdej nawierzchni, trzeba jednak mieć te 3 lub 4 różne rowery .

  10. #1020

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez schwepes Zobacz posta
    Przy takiej masie i skoku (geometrii), to chyba w górach chyba korzystasz z wyciągów ?
    Nawet nie. 2 lata temu tą maszyną przejechałem/wprowadziłem kawał Bieszczad. Choćby pod Małą Rawkę z niej na Wielką oraz trójstyk... Pod górę chłopaki musieli czekać na mnie gdyż wnieść taki czołg nie jest tak łatwo. Za to z góry to ja juz czekałem. Choć wolę np. Skrzyczne wjechać krzesłami, a później na dół z prędkością światła. Choć chciałbym mieć jak piszesz jeszcze ze 2 rowery. Pozdrawiam.

Strona 102 z 3831 PierwszyPierwszy ... 252921001011021031041121522026021102 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •