Close

Strona 71 z 71 PierwszyPierwszy ... 2161697071
Pokaż wyniki od 701 do 708 z 708
  1. #701

    Domyślnie

    Chłopaki wiem, że mnie zjecie ale mam 2 tysiące (w sumie nie mam jeszcze, ale już prawie) i chce kupić prawdziwy aparat. Chodzi mi po głowie Bronica gs-1 (czyli 6x7). Do niej chcę podpiąć sonnara 180 (widziałem z mocowaniem Bronki). Czy to jest dobry pomysł? Czy może powinienem w co innego celować. Portrety chcę robić w plenerze, z lampami studyjnymi...
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  2. #702
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Skoro błyskanie w plenerze to dobrze jest mieć krótkie czasy synchronizacji wynikające z migawki centralnej (tak jak ma Bronica).
    Pytanie - jak się odmierza czasy w Bronice GS, skoro Sonnar 180 (Carl Zeiss Jena?) nie ma migawki centralnej?

    Jeśli wybierasz format 6x7 to masz też do wyboru Mamiye RZ i RB. Mamiye maja wadę - są duże. Ale maja ogromny plus przy pionowych kadrach (portrety), bo aparat sie trzyma normalnie (przekręca sie tylko kasetę z tyłu aparatu), a nie przewrócony na bok. Normalne trzymanie gdy sprzet jest ciężki jest zdecydowanie wygodniejsze. Ale Sonnara bez migawki nie podepniesz.

    Pentaxy 67 mają migawkę szczelinową (i czas synchro 1/30 zdaje się), ale jest kilka szkieł z migawka centralną (obiektywy z oznaczeniem LS).
    Tu za to mozna podpiąć szkła bez migawki - np wspomnianego Sonnara.

    Ciekawym wyjściem może być Fuji GX680 - choć duży i cięzki, to ma pokłony (niewielkie, ale ma) i mozna się pobawić w inny przebieg płaszczyzny ostrości.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 14-04-2016 o 09:43
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #703

    Domyślnie

    Dzięki Jacek. Kupiłem jednak Bronkę bo jest mniejsza i prostsza. Mam nadzieję, że to będzie "to" :d
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  4. #704
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Jesli ta Bronica nie ma migawki szczelinowej, a chyba nie ma, to nie podepniesz tego Sonnara. Nie ma jak odmierzyć czasu.
    Wchodzą w gre tylko oryginalne obiektywy od Broniki. Obiektywy (większość z nich) produkowane przez znaną nam tu doskonale firmę ... Nikon
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 14-04-2016 o 16:00
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #705

    Domyślnie

    No rzeczywiście nie ma...ale trudno coś tam sobie dłuższego znajdę i podepnę.

  6. #706

    Domyślnie

    Znacie jakiś tani średni format z korekcją perspektywy? Używany samyang 24/3.5 ts to okolo 2k zl, pomyślałem że może lepiej spisałby się jakiś stary aparat do zabawy z architekturą zamiast obiektywu pod maly obrazek. Średni to dla mnie czarna magia, nie wiem co z czy.
    F90x, F601, D3; N24/2.8D N35/2D, SY35/1.4, SY135/2

  7. #707
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Fuji GX680, Mamiya 23 (super press) - tam się dawało odchylać z tyłu kasetę z filmem, Linhof technika IV (i podobne) - tu cena może nie być ciekawa..
    Tylko musisz sobie zdać sprawę z tego, że z ostatnimi dwoma pracuje się zupełnie inaczej niż z "normalnymi" średnioformatowcami. Robi się na nich jak na wielkim formacie - wymieniasz rolkasetę na matówkę, ustawiasz odległość (i sprawdzasz przebieg płaszczyzny ostrości), zamieniasz na rolkastę i robisz zdjęcie. Statyw obowiązkowy. Linhof pozwala na więcej jeśli chodzi o zmianę płaszczyny - ma większy zakres regulacji.
    Fuji pracuje się "normalniej", to lustrzanka i nie trzeba kombinować z zamianą film--matówka. Nadaje się więc do fotografii ludzi.
    Choć .. byłem świadkiem jak wieki temu Borys Czonkow fotografował modelki Mamiyą press - były to jednak niesamowicie statyczne kadry - dziewczyny stały jak posągi.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #708

    Domyślnie

    Niewiele tego jest i widzę, że ceny też wysokie, więc niestety na razie odpuszczę. Chwilowo jestem bezrobotny, więc sumienie nie pozwala mi tyle wydawać. Mialem nadzieję, że coś tańszego dla "konesera" da radę do zabawy. W tej sytuacji chyba jednak przetestuje obracaną głowicę powiększalnika
    F90x, F601, D3; N24/2.8D N35/2D, SY35/1.4, SY135/2

Strona 71 z 71 PierwszyPierwszy ... 2161697071

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •