Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Question Tryb opóźnienia ekspozycji+pytanko

    1)Czy korzystacie z opcji trybu opóźnienia ekspozycji w swoich sprzętach? Ma to niby zabezpieczyć przez ok jednosekundowe opóźnienie wyzwolenia migawki po naciśnięciu przed wstrząsem lustra- zapewnić lepszy jakościowo obraz. Czy tak jest faktycznie?

    2)Dodatkowo robiąc zdjęcia seryjne wyłączenie tej opcji znacznie przyśpiesza robienie kilku ujęć na sekundę i tu moje drugie pytanie czy mając włączoną czy wyłączoną opcję opóźnienia- tu to nie jest dla mnie istotne- mogę na trybie seryjnym zrobić jedno zdjęcie i będzie ono tak samo dobre jakościowo (raw czy jpg) jak na trybie pojedynczym? Czasem robiąc portret np na studniówce czy jakiejś innej okazji gdzie ludzie nieco się poruszają uśmiechają czy przytulają w miarę naturalnie a nie stoją jak słupy- korzystnie jest strzelić serię szybkich fot i potem wybrać najlepsze ustawienie, ale też może się nadarzyć okazja że mając już włączony ten tryb - seryjny- będę chciał pyknąć tylko jedną fotę. Czy ten tryb nie ma KOMPLETNIE wpływu na jakość zdjęć i mogę robić spokojnie na nim i pojedyncze i seryjne?
    D750, D700, MB D10, Z 16 2.8, N 35 1.8G, N 50 1.8G, N 85 1.8D, SB-800

  2. #2

    Domyślnie

    Tryb ten ma zadanie wyeliminować ewentualne drgania body przy włączaniu spustu i drgania wywołane ruchem lustra. Wykorzystuje się głównie przy długich ekspozycjach, rółwnież makro. Przydatny jest również przy pracy z obiektywami długoogniskowymi na statywie w fotografii krajobrazu np.
    Bywa przydatny wyłącznie przy pracy na statywie. Osobiście używam go .
    Ostatnio edytowane przez Zen ; 06-02-2010 o 23:48

  3. #3

    Domyślnie

    Dodam do powyższego:
    Jeśli fotografujesz ludzi z ręki, to skup się na odpowiednim dobraniu czasu, i w ogóle podstawowych parametrów - przysłony i ISO też, a ten bajer z opóźnieniem sobie daruj. W uproszczeniu: chcesz mieć nie poruszonych ludzi, którzy nie stoją jak słupy - pilnuj, żeby czas nie był dłuższy niż 1/60-1/125, mniej więcej. Jeśli odrobina poruszenia Ci nie przeszkadza, a może nawet Twoim zdaniem coś doda do zdjęcia - możesz czas nieco wydłużać (w zamian zyskując np. mniejsze szumy, bo mniejsze ISO).
    (jeśli dodasz do całego układu lampę, to sytuacja się nieco zmienia, ale to inna bajka)
    Jeszcze dodam, że opóźnianie może się nie sprawdzić, gdy zechcesz coś ulotnego uchwycić. Ja tam wolę, żeby aparat robił zdjęcie w chwili, gdy pomyślę, że to JUŻ TEN WŁAŚNIE MOMENT, a nie za pół sekundy, kiedy jest już po wszystkim - nawet za cenę lekkiego poruszenia czy innego mankamentu.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar toooomelo
    Dołączył
    06 2013
    Miasto
    Poznań / Luboń
    Posty
    21

    Domyślnie

    Mi to opóźnienie chyba nie działa. Włączyłem w MENU "Tryb opóźnienia ekspozycji", ale aparat (D5200) i tak walnie zdjęcie w momencie naciśnięcia spustu.
    Albo robię coś nie tak, albo jeszcze coś trzeba ustawić?
    Chciałbym np. zrobić 3 szybkie zdjęcia o różnej ekspozycji do HDR. Jak tego opóźnienia w takim przypadku użyć?
    Dotychczas posługiwałem się samowyzwalaczem na 2sek. Ale w taki przypadku robi też dwu sekundowe przerwy pomiędzy mignięciami.

  5. #5

    Domyślnie

    Szybkich zdjęć z trybem opóźnienia ekspozycji nie zrobisz w D5200.
    Opóźnienie ekspozycji przed każdym zdjęciem robi przerwę. Nie da sie tak ustawić aparatu, aby opóźniał tylko pierwszą klatkę.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar toooomelo
    Dołączył
    06 2013
    Miasto
    Poznań / Luboń
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Szybkich zdjęć z trybem opóźnienia ekspozycji nie zrobisz w D5200.
    Opóźnienie ekspozycji przed każdym zdjęciem robi przerwę. Nie da sie tak ustawić aparatu, aby opóźniał tylko pierwszą klatkę.
    No, dobra. Rozumiem, że nie wszystko się da
    Tylko, że ten mi nie chce zrobić opóźnienia przed żadnym zdjęciem, nawet pojedynczym
    Tryb opóźnienia ekspozycji jest włączony, co pokazuję, a objawiło się to tylko pokazaniem ikonki na ekranie (w dwóch czerwonych kółkach).
    Opóźnienia brak





  7. #7

    Domyślnie

    W trybie opóźnienia ekspozycji natychmiast po wciśnięciu spustu podnosi się lustro, zdjęcie jest robione z opóźnieniem. Jesteś pewien że to nie tylko lustro się podnosi? Wciśnij spust i skieruj od razu aparat w inną stronę to się przekonasz.
    D5300, Sigma 10-20 f4-5.6, Sigma 17-50 f/2.8, Tamron 70-300 VC USD, SB-700, YN RF-605N

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie przy takich ustawieniach opóźnienie działa i jest przed każdą klatką.
    Ale jest tak jak pisze Bruner - lustro podnosi się od razu po naciśnięciu spustu, tylko migawką otwiera sie później.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar toooomelo
    Dołączył
    06 2013
    Miasto
    Poznań / Luboń
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bruner Zobacz posta
    Wciśnij spust i skieruj od razu aparat w inną stronę to się przekonasz.
    Nie bardzo rozumiem jak to sprawdzić.
    U mnie jest tak:
    1. wciskam spust do połowy - aparat robi pomiar, daje sygnał dźwiękowy o gotowości;
    2. wciskam spust mocniej (do końca) i od razu zadziała migawka, bez żadnego opóźnienia.

    Dodam tylko, że w "Trybie wyzwolenia migawki" mam 7 opcji:
    1. pojedyncze zdjęcie;
    2. seryjne wolne;
    3. seryjne szybkie;
    4. samowyzwalacz;
    5. zdalne z opóźnieniem;
    6. zdalne natychmiastowe;
    7. cicha migawka.
    Ostatnio edytowane przez toooomelo ; 14-12-2016 o 11:58

  10. #10

    Domyślnie

    Chodzi o sprawdzenie opóźnienia migawki.
    To ze lustro sie podnosi od razu po naciśnięciu spustu to normalne, bo właśnie tak ma być. Natomiast sama migawka otwiera się z opóźnieniem.
    Zmieniając pozycję aparatu zaraz po wciśnięciu spustu zobaczysz, czy zdjęcie jest zrobione tam gdzie celowales, czy tsk gdzie przestawiłeś aparat.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •