Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jakie filtry do konkretnego obiektywu ???

    Witajcie Panowie i Panie!!!
    Jak wnioskujecie po tytule postu - jestem nieco ciemny (jakieś f30) i dopiero zaczynam.

    Pytanie moje brzmi:

    Jak mam dobierać filtry do obiektywów, czym się kierować, które dane w obiektywie mówią jaki filtr kupić ???

    Domyślam się jeno, że kluczem jest tu średnica szkła...

    Mam obiektywy:
    18-55 VR nikkor (kit)
    55-200 VR nikkor (w promocji dołączony do zestawu)

    Dajcie sobie spokój z oceną tych szkieł, bo wiem, że żadna rewelka.

    Pytanie nr 2.

    Jaki filtr jakie efekty powoduje ???

    Wiem, że zmieniają ton zabarwienia całej fotografii...

  2. #2

    Domyślnie

    kup sobie polara na poczatek, tak, wazna jest srednica

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jackrabbit Zobacz posta
    kup sobie polara na poczatek, tak, wazna jest srednica
    A tak całkiem na początek, to poczytać, to nie boli, są podwieszone wątki, wprawdzie niektóre z akcentem na cokina, ale pozyteczny co do koncepcji.

    Bez zrozumienia po co Ci, NIE KUPUJ polara.
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 02-02-2010 o 14:19
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  4. #4

    Domyślnie

    Zrozumiałem, że polar jest ciekawym rozwiązaniem i że średnica obiektywu odgrywa kluczową rolę w doborze filtra.
    Właśnie czytam sobie o filtrach i godnymi zainteresowania wydają mi się:

    -polaryzacyjny (nie wiem czy liniowy, czy kołowy)
    -skylight 1A (docieplenie barw w pejzażach i w portretach)

  5. #5

    Domyślnie

    kolowy Cie interesuje...

    poczytaj jeszcze o filtrach ND

  6. #6

    Domyślnie

    Filtr polaryzacyjny jest godny polecenia a na Allegro są zestawy barwnych filtrów i specjalne np gwiazdki
    52mmm średnica filtra do twoich obiektywów i o takim rozmiarze kupuj .

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki Irek!

    Właśnie zakupiłem na Alle mały zestaw UV, CPL + Makro 8x.
    W sumie to Makro to poza planami ale w sumie lubie focić robaki latem.
    To wszystko w sztywnym futerale skóropodobnym.

    Co do kolorów i efektów - w późniejszym czasie.

    Jeszcze raz dziękuję za porady wszystkim tu zebranym

    - miłego trzaskania !!!

  8. #8

    Domyślnie

    Tą soczewkę makro sobie raczej odpuść.
    Wiem, że pełno informacji o filtrach jest na forum i w sieci. Szukaj i czytaj, bo inaczej się nie da. Ja mogę dać ci tylko podstawowe informacje:

    UV - odcina promieniowanie UV szkodliwe dla materiału światłoczułego na wysokości od 3000m n.p.m [o ile się nie mylę], ogólnie stosowany jako filtr ochronny przedniej soczewki obiektywu (upuścisz szkło na kamień, to potłuczesz filtr za 100zł, a nie obiektyw za 1000zł)

    Polaryzacyjny - odcina odbicia światła od powierzchni niemetalicznych. Przydatny do fotografowania przez szyby. Przyciemnia też niebo i wyciąga kolory. Najlepsze efekty widać, gdy jest fotografujesz pod kątem 90st do źródła światła. Mówi się, że do cyfraka tylko kołowy, ale praktyka z liniowym mówi, że nie ma zauważalnej różnicy.

    ND - filtr neutralnie gęsty. Zmniejsza o daną wartość ilość światła padajacego na materiał światłoczuły. Przydatny, gdy przy silnym świetle chcesz wydłużyć czas naświetlania, tj. rozmazać wodospad, fale na morzu, ptaki w locie.

    barwne - stosuje się w fotografii czarno-białej. Odcinają poszczególne części składowe widma światła. (ja lubię zakładać zielony filtr i focić w kolorze przy latarniach żarowych)

    Efektowe - różnego rodzaju:
    gwiazdka x: powoduje powstanie x promieni na widocznych na zdjęciu źródłach światła;
    saturn: podobnie jak gwiazdka, daje otoczkę na źródłach światła;
    fog: powoduje delikatne zamglenie całego kadru.

    połówkowe - pozwalają na przyciemnienie lub zabarwienie połowy kadru w celu wyrównania rozpiętości tonalnej, np zbyt jasnego nieba. Umozliwia też uzyskanie efektu burzowego nieba lub wzmocnienie zachodu słońca, np kolor tabaczkowy, pomarańczowy.

    Gigantyczna gama filtrów jest dostępna w systemie Cokin. Jeśli zamierzasz posiadać 10obiektywów o różnych rozmiarach filtra, ten system jest dla Ciebie. Jeden rozmiar filtrów na wszystkie szkła.

    Gdybym ja był Tobą, to od razu pchałbym się w Cokina. Szkoda kasy na wkręcane filtry, które później i tak odłożysz na półkę jak kupisz Cokina.


    --
    EDIT:

    Weź teraz ten swój filtr polaryzacyjny z taniego kompletu i zrób prosty test. Zrób zdjęcie jakiegoś krajobrazu bez filtra, gdzie będą drzewa w oddali. Załóż filtr i zrób taki sam kadr. Teraz otwórz oba zdięcia na komputerze i powiększ fragment z drzewami na 150%. Porównaj oddanie szczegółów gałęzi.

    Możesz powtórzyć ten sam test dla filtra UV, chyba, że już się przestraszyłeś utratą szczegółów przy polaryzacyjnym
    Ostatnio edytowane przez KaeF ; 02-02-2010 o 18:52
    Pozdrawiam, Kamil
    Analogowo i manualnie: 12XP i ChCE3 :: S18/3,5 :: CZ35/2,4 :: H58/2,0 :: V70-210/4,5-5-6 :: P135/2,8 :: DC25

  9. #9

    Domyślnie

    i takiej odpowiedzi oczekiwałem !!!

    Wielkie dzienx
    Standardowo-Podstawowo
    Nikon D5000/18-55/55-200/135-400; TC2X i jacyś filtrzy...

  10. #10

    Domyślnie

    Oh. Proszę bardzo. Cieszę się, że wpasowałem się w Twoje oczekiwania
    Przy czym nie zwalnia to Ciebie od obowiązku czytania ciekawych tematów na forum i korzystania z opcji "szukaj".

    EDIT: Chętnie zobaczyłbym wynik testu z filtrem polaryzacyjnym
    Pozdrawiam, Kamil
    Analogowo i manualnie: 12XP i ChCE3 :: S18/3,5 :: CZ35/2,4 :: H58/2,0 :: V70-210/4,5-5-6 :: P135/2,8 :: DC25

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •