Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Back Focus w D50

    Witam,
    oto zdjęcia focuscharta robione D50 i 18-70
    na pełnej dziurze,
    migawka około 1/20, ale przy lampie błyskowej, ze statywu to chyba nie miało znaczenia;
    starałem się ustawiać wszystko jak najdokładniej (zresztą "rozkład ostrości" wygląda tak samo po obu stronach focusczarta więc chyba zaprzecza to ew błądom ustawienia kartka/aparat)
    czy moglibyście ocenić, czy jest to BF? jestem prawie pewien, że tak.

    od jakiegoś czasu strzelam fotki raczej ruchomym obiektom z ręki i myślałem, że omsknięcia ostrości
    są moją zasługą, później zacząłem używać trochę starych m42 i o ile na 135mm było w miarę ok to przy 50 i 37 kropeczka pokazywała błędnie, więc sprawdziłem przy okazji też na nikkorze no i wyszło zwłaszcza na szerokim kącie;

    W niedługim czasię planuję zakup nikkora 50/1.8 albo 35/2.0 jeśli się trafi i przy ich głębi ostrości (najbardziej lubię małą głębie) będzie masakra

    proszę, powiedzcie czy jedynym sposobem wyregulowa tego jest nasz "kochany" serwis?
    mam gwarancję i niechciałbym jej stracić

    proponuję też żeby zrobić coś w stylu przypiętego wątku gdzie każdy będzie mógł poddać pod osąd swój przypadek, bo wiem, że było już kilka tematów podobnych do moich.

    z góry dzięki za opinie

    pozdrawiam

    70mm
    50mm
    35mm
    28mm
    18mm

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli to Cię uspokoi to dość często spotyka się D50 z niedokładnym AF. Ludzie po prostu tego nie testują na planszach a nieostrość często zwalają na obiektyw. Miałem kiedyś idealnego D50 w sklepie i sprzedałem na Allegro jako selekt.
    Przykład jak ostrzył:



    Jeżeli mam czas to testuję lustrzanki, które sprzedaję (robię kilka fotek), dzięki temu klient otrzymuje sprawdzony towar. Ostatnio trafił mi się D50 troszkę niedokłady (choć bywaly gorsze) i wysłałem e-mail do serwisu Nikona - minęło kilka dni i bez odpowiedzi. Oto jak ostrzy:


    Jestem pod wrażeniem dokładności AF Canona 400D - jak na razie każdy z kilku testowanych trafia idealnie.

    Co do D50 to nie jestem pewien, ale AF w D70 można było wyregulować za pomocą jednego imbusa, było niedawno na forum opisane.
    Ostatnio edytowane przez JacekK ; 09-11-2006 o 00:38

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, przeszukałem co nieco o tym imbusie i dowiedziałem się przy okazji, że to co wdawało mi się oczywiste czyli że w Nikon Polska mi wyregulują wcale nie jest pewne... Jak ja czasami nienawidzę tego kraju.

    btw, moim zdaniem na drugiej fotce ostrzy jak trzeba, może coś pomyliłeś?

  4. #4
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Też mam d50 i też czasem, ale bardzo rzadko, trafi mi się, że nie wyostrzył tam, gdzie chciałem. Sądzę, że nie jest to żaden back/front focus tylko niedokładność naniesienia punktu af w wizjerku, czy tam gdzieś indziej. Znaczy, ostrzę na coś konkretnego, małego, ale tak naprawdę to ostrzy tuż obok A żadnych focuschartów nie fotografuję, więc nie mam z tym problemów. Ale ludzie robią zdjęcia różne, jedni krajobrazy, inni portrety, a jeszcze inni focuscharty..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Ale ludzie robią zdjęcia różne, jedni krajobrazy, inni portrety, a jeszcze inni focuscharty..
    Fakt, są tacy, którzy wolą żyć w błogiej nieświadomości i lepiej nie wiedzieć niż się martwić. Warto wiedzieć, czy aparat dobrze ostrzy aby później nie zganiać winy za nieostrość na obiektywy.

    Cytat Zamieszczone przez Trevor
    btw, moim zdaniem na drugiej fotce ostrzy jak trzeba, może coś pomyliłeś?
    Nie pomyliłem się, aparat ostrzy tuż za celem, ale jest to akceptowalne.
    Ostatnio edytowane przez JacekK ; 09-11-2006 o 11:31

  6. #6
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    JacekK cytat ma sens w przypadku całości mojej wypowiedzi. Chodzi mi o to, by sfotografował coś większego niż linijeczkę, kreseczkę, bo może się okazać, że to nie bf/ff tylko po prostu nieprecyzyjne określenie punktu ostrzenia

  7. #7

    Domyślnie

    Trevor - a jesteś pewien, że w D50 nie masz ustawionego autofocusa na najbliższy obiekt?
    D50 | Nikkor 18-70 | Nikkor 50/1.4 D | Sigma 70-300 APO DG |SB-600 | SD 2GB Extr. II |DigiMate III+ (60GB)

  8. #8

    Domyślnie

    Mam AF mam ustawiny na single area

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Chodzi mi o to, by sfotografował coś większego niż linijeczkę, kreseczkę, bo może się okazać, że to nie bf/ff tylko po prostu nieprecyzyjne określenie punktu ostrzenia
    jeśli dobrze cię rozumiem to sugerujesz, że punkt pomiaru ostrości jest przesunięty względem klamerki na matówce
    (uprzedzam pytania: ustawione było środkowe pole)i że nie zdaję sobie sprawy z tego że ustawiam ostrość na innym obiekcie.
    wydaje mi się, że zaletą tego focuscharta jest to, że jest krecha na białym jednolitym tle, jak nie trafisz na kreche to aparat nie ustawi ostrości wogóle, jak ustawi, to na krechę, bo ani w klamrze ani w pobliskim otoczeniu nie ma nic poza bielą i krechą.
    poprawcie mnie jeśli się mylę chcecie może zobaczyć test z 37f/2.8? na m42 masakra poprostu a pier...na kropa wrzeszczy "strzelaj niedźwiedziu! teraz albo nigdy" i co?
    -jak zwykle nigdy...

    Najlepsze jest to, że gdyby nasz serwis nie miał takiej opinii jaką ma to już dawno bym wysłał i już.
    Dlaczego oni nie udostępnią softu do regulacji AF? przecierz zysku z tego nie czerpią (chociaż...), a mieli by z głowy przynajmniej troche roboty. Działają jak wujek Bill, ot co...

  10. #10
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Trevor nie ma softu do regulacji af, są tylko imbusy, a konkretnie to chyba jeden...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •