Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Corel czy PS ?

  1. #1

    Domyślnie Corel czy PS ?

    Kochani powiedzcie mi proszę jak się mają do siebie Corel-photo i Photo Shop, pytam bo Corela znam dobrze a PS-a jeszcze nie ruszyłem. Czy Corel polegnie w konfrontacji ?

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Te programy to służa jednak do czego innego. Corela uzywaja niektórzy bo sie nadaje do składu. Uzywają do grafik, sa do niego przyzwyczajeni i używają wtedy Photo do zdjęć.
    Jeśli chodzi o obróbkę zdjęc to PS jest niekwestionowanym nr 1 i polegnie w konfrontacji z nim wszystko.
    Na pewnych polach inne są równie dobre - np mozesz wolec do wywołania RAW np C1 albo NC. Ale jak weźmiesz pod uwagę całość możliwości, wszechstronność - nie ma konkurencji.
    Nie każdemu wszystkie mozliwości sa potrzebne, jeśli nie - PS nie musi być wyborem. Np praca w CMYK - mało który inny program może realizowac tyle funkcji w tej palecie. Ale fotografowie nie przygotowujący do druku offsetowego nie bardzo muszą sie tym przejmować. Nie trzeba mieć CMYKa.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Te programy to służa jednak do czego innego. ....
    Jacku, to co obiegowo nazywa się "COREL" składa się z wielu różnych programów. Jednym z nich jest COREL Photo-Paint, który nie jest przeznaczony do składu, tylko właśnie do obróbki zdjęć. Moim zdaniem, dla osób, które nie zajmują się obróbką zdjęć zawodowo, różnice pomiędzy programem COREL Photo-Paint, a PSem nie są zbyt istotne. W jednym można coś zrobić szybciej, w drugim mozna to zrobić inaczej, ale jeśli ograniczymy się do zestawu podstawowych funkcji (w tym krzywe, wartwy, ścieżki, stemple, klonowania, akcje, profile i wiele innych), to one się praktycznie nie różnią zakresem możliwości obróbki zdjęć.
    Jacek

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Wiem, bawiłem sie całym pakietem corela, próbowałem samodzielnego składu. Parę razy otwierałem także Corela Photo. Odpuściłem sobie, bo po co uczyć sie kilku programów, lepiej poznac mniej, a głębiej.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za opinie.

  6. #6

    Domyślnie

    Trochę mi się śmiać chcę kiedy ktoś używa słowa skład w odniesieniu do takeigo programu jak Corel.

    Po pierwsze Drodzy panowie, to mylicie podstawowe pojęcia, otóż skład można zrobić ot choćby w notatniku, oczywiście bedzię on niedoskonały, ale składem nazywamy (to juz dzis pojęcie historyczne) tekst, który powstał, czyli został, np przepisany z rękopisu, lub maszynopisu. Taki dopiero tekst zostaje poddany łamaniu i tutaj mamy programy do tego służące.

    Oczywiście przecudowny CorelDraw nadaje się do tego jak skaner do robiena zdjęć, jest to po prostu mocny porgram do tworzenia i edycji krzywych wektorowych i wszelkich na tym bazujących ilustarcji. Do łamania służy, np. InDesign. Wszelkie inne programy znajdujące się w pakiecie Corela w ogóle bym sobie darował i wcale ich nawet nie instalował. Używanie PhotoPainata to tak jak kupowanie egzotycznego orientalnego samochodu, wszystko w nim po chińsku i od dupy strony, kompatybilność żadna, totalny brak części i serwisu.

    Niestety Photoshop z wersji na wersję robi się coraz gorszy i coraz bardziej kobylasty. Co do jego bezkonkurencyjności to owszem - jest to monopol Adobe, chociaż dobry grafik to i w paincie zrobi swoje.

    pozdrawiam,
    IKO

  7. #7

    Domyślnie

    ja nie podzielam tego zdania...używam corela, miałe psuja...i intuicyjność corela PP jest imho znacznie lepsza...a podstawowe funkcje na tyle podobne, że biorąc pod uwagę różnicę w cenie, to dla amatora, corel PP jest super prostym w obsłudze i na dodatek legalnym, tanim programem...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  8. #8

    Domyślnie

    Alfie, podkreślasz tak fakt legalności, az sie zastanowiłem czy to nie jakas aluzja. PhotoShop owszem drogi, ale wydatek szybko sie zwraca 6-8 zleceń w zalezności do ceny i masz cały pakiet PS z Illustratorem InDesignem i kilkoma innymi ważnymi programami jak chocby Distiller. Co do samej uzytecznosci PhotoPainta to, jak juz mowiłem, kwestia gustu. Skoro Ci pasuję to jest OK, wieżę że możliwości tego softu są spore, ja nie zaufałbym mu w swojej pracy wolę PS, choc jak mówię, kolejne odsłony mnie wkurzają i z CS2 jestem trochę rozczarowany.

    Pozdrawiam

    IKO

  9. #9

    Domyślnie

    wiesz...amatorzy na ogół nie mają zleceń
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    wiesz...amatorzy na ogół nie mają zleceń
    Pozostaje jeszcze amatorski PS Elements...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •