Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40
  1. #1

    Domyślnie Helios 44m-4 2/58

    Witam
    Kieruje prosbe do forumowiczow i posiadaczy tego obiektywu, mianowicie - znalazlem starego zenita z tym oto obiektywem i mam takie pytanie co musze dokladnie kupic ( jaka przejsciowke) zebym mogl robic tym obiektywem zdjecia na moim N D60?Jestem w tym ciemny i nie znam sie zabardzo na tym dlatego prosze o pomoc, aha i jeszcze jedno czy to jest bezpieczne jezeli chodzi o prace tych starych obiektywow z lustrzankami?
    Pozdrawiam.
    FX

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko zostało napisane. Są zdjęcia, opisy, komentarze oraz FUNKCJA SZUKAJ ktora proponuje uzyc.

  3. #3

    Domyślnie

    Potrzebujesz adaptera do do obiektywów M42 (dostępne na allegro jako adapter nikon/M42). Musisz wiedzieć (a może już wiesz), że ostrzenie odbywa się jedynie ręcznie, a body nie potwierdza ostrości. Body nie otrzymuje też informacji o wartości przesłony. Fotografuje się w trybie preselekcji przesłony, wtedy aparat dobiera sobie czas do ręcznie ustawionej przez Ciebie przesłony. Ja osobiście nigdy nie podpinałem heliosa do nikona ale do olympusa. Mogę więc podzielić się ze swoimi doświadczeniami z olkiem. Ostrzenie przez wizjer wymaga sokolego oka (ja takiego nie mam, jestem krótkowzroczny) i w większości przypadków nie udawało mi się wyostrzyć tam gdzie trzeba. Fakt -wizjer olka jest mniejszy niż nikona ale niewiele. Z pomocą w olku przychodził mi tryb podglądu na żywo (tego nie ma w D60). Niestety w ten sposób dało się focić jedynie sceny niedynamiczne (zwłoka przy ręcznym ostrzeniu plus zwłoka przy wywoleniu migawki w trybie LV). Być może, w nikonie można wymienić matówkę na taką z klinem (jak w zenicie) co ułatwia ostrzenie ale czy warto? Podsumowując: moim zdaniem będzie Ci ciężko pracować z tym obiektywem.

  4. #4

    Domyślnie

    Co do adapterów to są dwie wersje - z soczewką i bez. Te bez soczewki są dużo tańsze (ok 30 zł) ale nie będzie ostrzenia na nieskończoność, więc zastosowanie głownie w makro. Adaptery z soczewką, pozwalające ostrzyć na nieskończoność kosztują ok 120 zł (więc zakup do obiektywu wartego max. połowę z tego jest chyba mało opłacalny). Nie jestem pewien co do potwierdzenia ostrości. W Nikonie D40 z manualnym Heliosem (fakt, że obiektyw miał oryginalnie bagnet) potwierdzenie ostrości działało, więc w D60 powinno być chyba podobnie.
    D90+grip/D80/Nikkor 18-105/Helios 44-2+pierścienie/Revueon 135 2.8/Sigma 70-300/Metz 44AF1/Nikkor 28-80

  5. #5

    Domyślnie

    Tu jest zasadniczo odpowiedź na to pytanie:
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=126892

    Jeszcze setki innych wątków na to pytanie odpowiada.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez junak20 Zobacz posta
    Potrzebujesz adaptera do do obiektywów M42 (dostępne na allegro jako adapter nikon/M42). Musisz wiedzieć (a może już wiesz), że ostrzenie odbywa się jedynie ręcznie, a body nie potwierdza ostrości. Body nie otrzymuje też informacji o wartości przesłony. Fotografuje się w trybie preselekcji przesłony, wtedy aparat dobiera sobie czas do ręcznie ustawionej przez Ciebie przesłony. Ja osobiście nigdy nie podpinałem heliosa do nikona ale do olympusa. Mogę więc podzielić się ze swoimi doświadczeniami z olkiem. Ostrzenie przez wizjer wymaga sokolego oka (ja takiego nie mam, jestem krótkowzroczny) i w większości przypadków nie udawało mi się wyostrzyć tam gdzie trzeba. Fakt -wizjer olka jest mniejszy niż nikona ale niewiele. Z pomocą w olku przychodził mi tryb podglądu na żywo (tego nie ma w D60). Niestety w ten sposób dało się focić jedynie sceny niedynamiczne (zwłoka przy ręcznym ostrzeniu plus zwłoka przy wywoleniu migawki w trybie LV). Być może, w nikonie można wymienić matówkę na taką z klinem (jak w zenicie) co ułatwia ostrzenie ale czy warto? Podsumowując: moim zdaniem będzie Ci ciężko pracować z tym obiektywem.
    jak nie wiesz to nie pisz.

    1. Mozna focić tylko na manualu - żadne preselekcje nie wchodza w grę.
    2. Da się wyostrzyć tam gdzie się chce, i wcale nie potrzeba do tego 10 minut
    3. Ostrzyć można "na kropkę" - to ułatwia
    D200 MB-D200 D60 | 35 85 | SB-800


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iBłażej Zobacz posta
    jak nie wiesz to nie pisz.

    1. Mozna focić tylko na manualu - żadne preselekcje nie wchodza w grę.
    2. Da się wyostrzyć tam gdzie się chce, i wcale nie potrzeba do tego 10 minut
    3. Ostrzyć można "na kropkę" - to ułatwia
    No fakt -popisałem głupoty. Podzieliłem się wiedzą o podłączanie M42 do olypusa a tam pomiar światła jest -czy na trybie M czy na A. Natomiast potwierdzenia ostrości jako takiego niema. Czyli co? Trzeba dobierać ekspozycję na czuja czy zaopatrzyć się w światłomierz?

  8. #8

    Domyślnie

    Akurat w D60 zewnętrznego światłomierza nie potrzeba temat opisywany już parę razy na forum.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    Wiec tak , kupilem przejsciowke M42 , wszystko fajnie hula , tylko mam maly problem z obiektywem , ostrzy mi tylko max na 1.5 metra do 1.5m fajnie mozna sobie fotki porobic ale niestety powyzej 1.5m jest masakra, nie ma wogole ostrosci , czym to jest spowodowane?Moze kupilem zla przejsciowke ?
    FX

  10. #10

    Domyślnie

    Potrzebujesz przeszukac forum i poczytac bylo bardzo wiele razy o tym.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •