Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z obiektywami z bagnetem c

    mam problem z dwoma starymi obiektywami, których używałem z moim nikkormatem mianowicie 50/2 h.c i 105/2.5 p.c niestety nie pasują one do D90 (zakręcają się na siłę, ale ten dzyndzelek sprawdzający przysłonę przeszkadza). Słyszałem, że da się to jakoś podpiłować i wtedy działa, wiecie może gdzie w Warszawie zrobią mi coś takiego? Ważne też czy będą nadal pasowały do nikkormata? Jeżeli było na forum to przepraszam, ale nie mogłem znaleźć. Wiem, nie będę miał pomiaru światła. Sprawdzałem je po zakręceniu na siłę, mam nadzieję, że nic nie popsułem i mogę ostrzyć bez problem, a i światło da się ustawić na histogram.
    Nikkormat FTn + D90 + n28 f3.5 + n50 f2 + n105 f2.5 + n18-70 3.5-4.5 + n35 1.8

  2. #2

    Domyślnie

    przypomnę się bo nikt nic nie napisał, doczytałem, że chodzi o modyfikację z non AI na mod AI. Nadal jednak nie wiem gdzie w Warszawie można to zrobić? Może ktoś pomoże?
    Nikkormat FTn + D90 + n28 f3.5 + n50 f2 + n105 f2.5 + n18-70 3.5-4.5 + n35 1.8

  3. #3

    Domyślnie

    Wg instrukcji nie można podłączać obiektywów non-AI do nowych korpusów - trzeba wykonać modyfikację. Niestety, nie wiem, kto mógłby się tego podjąć.
    Ja wykonałem to samodzielnie w niedrogim a tanim obiektywie Vivitar, już wiele lat temu, w warunkach polowych i to w sposób zupełnie barbarzyński, bo nawet nie demontując pierścienia przysłon z obiektywu (mimo wykręcenia wkrętów z tyłu jeszcze coś trzyma bagnet od wewnątrz i nie można go zdjąć). Na wzór obiektywu Nikona z tym samym światłem podpiłowałem po prostu pierścień przysłon i zrobiłem na nim odpowiedni występ AI. Wygląda to paskudnie, ale jest skuteczne. Obiektywowi to w ogóle nie zaszkodziło. Myślę, że w ten sam sposób można też wypiłować odpowiednie wycięcie na ten sygnalizator nastawienia minimalnej przysłony - ale, zastrzegam - nie polecam tego sposobu, bo, jak napisałem, jest barbarzyński. Zrobiłem to, bo musiałem nie mając innej możliwości.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  4. #4

    Domyślnie

    A ja mam podobny problem.Jestem nowicjuszem i wole sie zapytac niz cos spartolic.
    Dostalem wiekowego Nikkora 50mm 1:1.4 (taki jak tu http://www.destoutz.ch/lens_50mm_f1.4_2797729.html ale bez zadnych konwerterow czy pierscieni.
    Proboje montowac to w moim D80
    Pytanie
    1. czy jest mozliwosc zamontowania tego szkla tak aby mozna bylo ustawiac przyslone?
    2. czy trzeba dokupic jakis konwerter albo pierscien?
    3. czy pozostaje mi tylko ustawianie przyslony poprzez kazdorazowe wymontowanie szkla i zamontowanie

    Na ta chwile jak zamontuje go na "lekka sile" to wszo jest oki i pieknie foci ale nie moge ustawiac przyslony podobnie jak u "pierzota"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Thaiker Zobacz posta
    A ja mam podobny problem.Jestem nowicjuszem i wole sie zapytac niz cos spartolic.
    Dostalem wiekowego Nikkora 50mm 1:1.4 (taki jak tu http://www.destoutz.ch/lens_50mm_f1.4_2797729.html ale bez zadnych konwerterow czy pierscieni.
    Proboje montowac to w moim D80
    Pytanie
    1. czy jest mozliwosc zamontowania tego szkla tak aby mozna bylo ustawiac przyslone?
    2. czy trzeba dokupic jakis konwerter albo pierscien?
    3. czy pozostaje mi tylko ustawianie przyslony poprzez kazdorazowe wymontowanie szkla i zamontowanie

    Na ta chwile jak zamontuje go na "lekka sile" to wszo jest oki i pieknie foci ale nie moge ustawiac przyslony podobnie jak u "pierzota"
    Albo ja przed kawą, albo wy nie doczytaliście. Z obiektywami tego typu przysłonę ustawia się nie kręciołkiem na body tylko pierścieniem przysłony. Mam taki stary 1.4+d80 i mi działa. Z tym że byc może poprzednik adaptował w temacie AI. Ale to nie powinno mieć znaczenia co do nastawiania (tylko co do bezpiecznego montażu). Oczywiście z d80 elektroniki zero, pełny M.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    @Thaiker
    Nie próbuj montować tego obiektywu na D80. Ryzykujesz uszkodzenie dźwigienki sygnalizującej, że pierścień przysłon jest na właściwej pozycji (patrząc od przodu na bagnet na godz. 8). Albo przerobisz ten obiektyw samodzielnie (trzeba zdjąć pierścień przysłon i go podszlifować w odpowiednich miejscach) albo możesz też poszukać na eBaju gotowych takich pierścieni (pod hasłem "AI modification" lub podobnie).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •