Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: obsługa D100

  1. #1

    Domyślnie obsługa D100

    Witam!
    Mam pytanie co do jednej opcji w D100. Otóż jest to Antishok. Zauważyłem, że przy włączeniu tej funkcji dzieje się coś w stylu stabilizacji obrazu - na długich czasach mniejsze rozmazania jak bez włączonej funkcji. Czy jest to tak? Czy raczej tylko taka trochę ściema i mi się wydaje?
    p.s. Jak by ktoś miał instrukcje obsługi w jęz. polskim Dsetki, byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie.

  2. #2

    Domyślnie

    Anti-shock w D100 to jest to samo co w późniejszych modelach exposure delay/opóźniona ekspozycja - migawka otwiera się z pewnym ( 0.4s ) opóźnieniem w stosunku do podniesienia lustra, tak aby zdążyły się wytłumić jego drgania
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie, to jest słychać. Ale to pozwala z bardziej krótkim czasem robić zdjęcia z ręki? Wedle moich obserwacji tak, ale chce się upewnić.

  4. #4

    Domyślnie

    nie, to jest raczej dla np. zdjęć krajobrazowych ze statywu, dla uniknięcia drgań własnych aparatu. Czas otwarcia migawki nie ma tu znaczenia.
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  5. #5

    Domyślnie

    Pomaga przy czasach na granicy utrzymania, np 1/30s na 50mm (75 po cropie) jest ostre.
    Ale tylko do statycznych scen, bo opóźnienie w stosunku do AF jest spore (jakieś 0,5s) i ruchome cele, np. dzieci juz uciekają z płaszczyzny ostrości.

    Podaj email, spróbuje po południu wysłać Ci instukcje_pl (dzięki Szuwar!!!), spróbuje bo ma 19MB, ale do mnie z problemami jakos doszło.

  6. #6

    Domyślnie

    Przy krajobrazach z ręki jest to nieoceniona funkcja dla mnie dla uzyskania dłuższych czasów przy danej ogniskowej.

    Ja mam taki patent (właśnie go sprzedaje ) przy statycznych scenach w D100:

    mam włączone dwie funkcje
    - czas wyzwolenia migawki po 2 lub 5 sekundach
    - Anty szoka

    Kadruję, wstrzymuję oddech, naciskam spust, po 2 sek. jest ciach i ..... można utrzymać naprawdę długie czasy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igg Zobacz posta
    Pomaga przy czasach na granicy utrzymania, np 1/30s na 50mm (75 po cropie) jest ostre.
    Ale tylko do statycznych scen, bo opóźnienie w stosunku do AF jest spore (jakieś 0,5s) i ruchome cele, np. dzieci juz uciekają z płaszczyzny ostrości.

    Podaj email, spróbuje po południu wysłać Ci instukcje_pl (dzięki Szuwar!!!), spróbuje bo ma 19MB, ale do mnie z problemami jakos doszło.
    no z ruchomymi tak i myslalem, ale na martwa np. jest ok. Robie 1/20 z ta funkcja na 50 i je git

    Cytat Zamieszczone przez Szuwar Zobacz posta
    Przy krajobrazach z ręki jest to nieoceniona funkcja dla mnie dla uzyskania dłuższych czasów przy danej ogniskowej.

    Ja mam taki patent (właśnie go sprzedaje ) przy statycznych scenach w D100:

    mam włączone dwie funkcje
    - czas wyzwolenia migawki po 2 lub 5 sekundach
    - Anty szoka

    Kadruję, wstrzymuję oddech, naciskam spust, po 2 sek. jest ciach i ..... można utrzymać naprawdę długie czasy
    sprobuje jak wroce do domu tylko ja musz sie nauczyc wstrzymywac oddech :]
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-12-2009 o 13:47

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szuwar Zobacz posta
    Przy krajobrazach z ręki jest to nieoceniona funkcja dla mnie dla uzyskania dłuższych czasów przy danej ogniskowej.

    Ja mam taki patent (właśnie go sprzedaje ) przy statycznych scenach w D100:

    mam włączone dwie funkcje
    - czas wyzwolenia migawki po 2 lub 5 sekundach
    - Anty szoka

    Kadruję, wstrzymuję oddech, naciskam spust, po 2 sek. jest ciach i ..... można utrzymać naprawdę długie czasy
    sprobuje jak wroce do domu tylko ja musz sie nauczyc wstrzymywac oddech :]

  9. #9

    Domyślnie

    przeceniacie chyba nazwe, faktycznie sprytną ale niestety to nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek systemami stabilizacji obrazu. Osiem lat temu mając D100 nawet nie zwróciłem uwagi jak to ładnie sie nazywa . Nic nie zyskujesz, kursman12 jesteś mega podatnym medium na sugestie "...Zauważyłem, że przy włączeniu tej funkcji dzieje się coś w stylu stabilizacji obrazu..." W działaniu aparatu nic się nie zmienia poza jednym - BugsBunny napisał i nie dorabiaj do tego ideologii - normalnie pstrykasz i jest lustro/migawka/fotka, a tu lustro...migawka/fotka. Coś zblizonego do samowyzwalacza tylko tu pozwala ewentualnie "uspokoić się" body umieszczonemu na statywie po "walnieciu" lustrem - przydatne np. w makrofotografii. Nie ma to wpływu na jakakolwiek stabilizacje czegokolwiek tym bardziej podczas robienia z reki - no chyba że taka autosugestia pozwala stabilniej dzierżyć aparat w dłoni.

  10. #10

    Domyślnie

    Może mieć znaczenie przy lżejszych , amatorskich statywach .

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •