Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikon Creative Lighting System vs. inne systemy

    Przejrzałem sieć, ale pewnie źle szukam. Czy ktoś widział gdzieś zestawienie możliwości Nikona i CLS w porównaniu z innymi systemami Canon, Sony, Pentax. A może ktoś jest w stanie krótko podsumować różnice.

    Gdzieniegdzie trafiają się jakieś opisy i wychodzi, że CLS jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Prawda to? Na pewno znajdzie się na forum ktoś z odpowiednim doświadczeniem.

    Do tego Nikon daje możliwość korzystania z CLS w pełnym wymiarze poczynając od aparatów amatorskich typu D80. Z tego co przeczytałem inne systemy wymagają sterowników ala Nikon SU-800.
    Aparaty, szkła i ja

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michalus Zobacz posta
    Do tego Nikon daje możliwość korzystania z CLS w pełnym wymiarze poczynając od aparatów amatorskich typu D80. Z tego co przeczytałem inne systemy wymagają sterowników ala Nikon SU-800.
    W Canonie trochę się zmieniło na plus w ostatnim czasie, bowiem 7d umożliwia wyzwalanie zdalnych lamp swoją wbudowaną lampą. A więc to co Nikoniarze mają od dawna także w niższych modelach.

  3. #3

    Domyślnie

    W Olympusie również istnieje możliwość pracy bezprzewodowej poczynając już od amatorskich E-420, E-520 i sterowanie odbywa się przedbłyskami lampy wbudowanej. Zewnętrzne lampy bezprzewodowe podobnie jak w Nikonie. Prostsza i słabsza FL-36R może służyć jako "slave", a silniejsza FL-50R pracuje zarówno jako "master" lub "slave", a dodatkowo ma wbudowaną fotocelę ignorującą przedbłyski TTL. Lampa zoomuje palnik w zakresie 20mm-85mm i w rzeczywistości jest sporo silniejsza niż SB-800. Istnieją 4 kanały transmisyjne pozwalające sterować dowolną ilością lamp podzielonych na 3 grupy (A, B, C) o zadanej korekcji mocy błysku. W systemie brak sterownika typu SU-800.

    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    W Canonie trochę się zmieniło na plus w ostatnim czasie, bowiem 7d umożliwia wyzwalanie zdalnych lamp swoją wbudowaną lampą. A więc to co Nikoniarze mają od dawna także w niższych modelach.
    Ale za 7D trzeba na razie trochę dać (~6.000) i jest to na razie jedyny model w którym można wyzwalać wbudowaną. U nas pierwszym modelem był z tego co pamiętam D70, dostępny szeroko dla amatorów.
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez coroner Zobacz posta
    Ale za 7D trzeba na razie trochę dać (~6.000) i jest to na razie jedyny model w którym można wyzwalać wbudowaną. U nas pierwszym modelem był z tego co pamiętam D70, dostępny szeroko dla amatorów.
    No, a co ja napisałem?

    cyt:
    A więc to co Nikoniarze mają od dawna także w niższych modelach.


  7. #7

    Domyślnie

    Pierwszy ciekawszy. Drugi jest po prostu listą sprzętu - mi bardziej chodziło o porównanie możliwości całych systemów.

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    No, a co ja napisałem?

    cyt:
    A więc to co Nikoniarze mają od dawna także w niższych modelach.

    Jak na razie wyszło, że Olympusiarze też takie coś mają.

    Z pierwszego linka podanego przez markB

    [...] Disregarding wireless TTL flash, where Nikon is ahead in simplicity of operation and how much control you have – if we just look at TTL flash in various situations – I honestly can’t say the one is better than the other. Just that they are different. So I have to go against the common wisdom there [...]
    Czyli cała magia CLS sprowadza się "tylko" do łatwości zdalnego sterowania sprzętem? Zawsze myślałem, że oprócz tej funkcji posiada także jakieś bardziej zaawansowane technologie. Może ja szukam czegoś co nie istnieje.
    Aparaty, szkła i ja

  8. #8

    Domyślnie

    A czy 10 lat temu pomyślałbyś, że bez ruszania się od aparatu będziesz mógł zdalnie sterować lampą? Czy to nie jest wystarczająco zaawansowane? Do tego masz ttl lub manual. Czego jeszcze trzeba? Czego ci brakuje w tym systemie? Oprócz cls zostaje ci tylko sterowanie radiowe ze swoimi wadami i zaletami.
    FX był i się zmył...

  9. #9

    Domyślnie

    Dowodem na to, że obecne systemy lamp błyskowych Nikona i Canona są bardzo zbliżone pod względem technologii i możliwości jest ta książka http://www.focalpress.com/Book.aspx?id=6302, w której autorzy omawiają wspólnie oba systemy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rg2000 Zobacz posta
    A czy 10 lat temu pomyślałbyś, że bez ruszania się od aparatu będziesz mógł zdalnie sterować lampą?
    No pewnie i to łatwiej i lepiej niż za pomocą CLS - poleceniami głosowymi.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •