Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie Jakie dobre, sprawdzone środki do czyszczenia soczewek obiektywów?

    Hej, udało mi się zatłuścić tylna soczewkę nikkora 500 PF., w związku z tym mam prośbę. Czy możecie mi polecić jakieś dobre, sprawdzone środki do wyczyszczenia soczewki i nie zniszczenia powłok? Czy lepiej od razu oddać to do serwisu, jeśli tak to jakiego?

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw przedmuchać gruszką.
    Potem płyn i bibułki.

    Ja używam takiego płynu:

    https://allegro.pl/oferta/zeiss-plyn...ml-14338883693

    lub takiego:

    http://www.rotin.pl/plyn-do-optyki-rotin-70ml-p767.html

    i bibułki np. takie:

    http://www.rotin.pl/bibulki-optyczne...onu-p2771.html
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Dzięki, myślałem o płynie lub bibułkach zeissa, ale myślałem o Lesnpen, zwłaszcza że tylna soczewka jest dość mocno schowana w 500 PF. Macie jakieś doświadczenia z tym lenspenem?

  4. #4

    Domyślnie

    Lenspen wg mnie może uszkodzić powłoki.
    Soczewkę głęboko schowaną czyści się nasączoną bibułką która jest trzymana pęsetą . Tak trzeba chwycić bibułkę by pęseta nie mogła dotknąć soczewki. Z bibułki trzeba zrobić "gruszkę z ogonkiem" i chwycić za ogonek. Płyn dajemy na bibułkę a nie na soczewkę i z umiarem.

    Jak zatłuściłeś tylną, głęboko schowaną soczewkę?

    Każde uszkodzenie tylnej soczewki będzie widoczne na zdjęciach.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 08-01-2024 o 19:59
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Nie pytaj mnie jak zabrudziłem tą soczewkę... Z moimi zdolnościami manualnymi na pewno nie odważę się czyścić za pomocą pęsety. Zastanawiam się czy po prostu nie wysłać tego do serwisu nikona ale bo jakiegoś innego o dobrej renomie. W sumie mógłbym nawet ogarnąć temat NPS ale nie wiem czy to działa? Generalnie tego zabrudzenia na zdjęciach nie widać, a przynajmniej nie jestem w stanie stwierdzić na ten moment czy w jakiś sposób wpływa na ostrość czy kontrast.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elduce Zobacz posta
    Nie pytaj mnie jak zabrudziłem tą soczewkę... Z moimi zdolnościami manualnymi na pewno nie odważę się czyścić za pomocą pęsety. Zastanawiam się czy po prostu nie wysłać tego do serwisu nikona ale bo jakiegoś innego o dobrej renomie. W sumie mógłbym nawet ogarnąć temat NPS ale nie wiem czy to działa? Generalnie tego zabrudzenia na zdjęciach nie widać, a przynajmniej nie jestem w stanie stwierdzić na ten moment czy w jakiś sposób wpływa na ostrość czy kontrast.
    Nie przesadzaj.
    Weź patyczek od sushi. Z tych chusteczek zrób rodzaj "woreczka" i przy pomocy gumki zablokuj jego pozycję na "odwrotnej stronie" patyczka. Tam, gdzie one były złączone. Rozmiar woreczka musisz dobrać eksperymentalnie, tak żeby móc na krawędziach soczewki też czyścić. Możliwe, że będziesz musiał użyć też tej cieniszej strony
    Patyczkiem nie uszkodzisz soczewki. To nie jest element tak delikatny. Wiadomo, że trzeba ostrożenie ale bez przesady

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    No, ok ale może w takim razie jedanak lenspean? Nie będę miał wtedy zabawy z patyczkami itp.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Najpierw przedmuchać gruszką.
    @elduce Nie zapomnij potraktować tego poważnie.

    Lenspen może być różny, producent, wilgotny albo przesuszony, itd. Loteria.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Mam specjalną końcówkę do odkurzacza. Jest to rurka z małym płaskim zakończeniem. Często jej używam przed gruszką, by zassać to, co powietrze z gruszki potrafi wcisnąć i dołożyć problemów. Do usunięcia małej plamy na soczewce spróbowałbym użyć kawałków delikatnej flaneli. Najlepiej kilka sztuk. Sądzę, że przyniesie to znakomity efekt.

Podobne wątki

  1. Polecane zestawy/szmatki do czyszczenia szkieł obiektywów
    By sqizzy in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-01-2015, 19:46
  2. Jakie body do obiektywów MF?
    By krzyzne in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 06-12-2009, 22:01
  3. Jakie szkła macie sprawdzone z D200
    By rafal197011 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 02-02-2009, 17:13
  4. Środki czystości
    By R20 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-07-2006, 17:05
  5. Pędzelek do czyszczenia obiektywów - jaki wybrać???
    By st_luk in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 13-02-2006, 22:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •