Wróć   Nikoniarze.pl - Forum fotograficzne > Sprzęt i akcesoria > Nikon d'SLR - D40 - D7100
Zarejestruj się Blogi FAQ/Regulamin Lista użytkowników Kalendarz Oznacz fora jako przeczytane

Odpowiedz

Narzędzia Tematu Wygląd
Stary 21-03-2005, 09:55   #1
sbp
Oszczędny w słowach

Miasto: Józefosław
Domyślnie D70 - niski kontrast zdjęć

Witam,
mam taki oto problem. Właściwie wszystkie zdjęcia z D70 wymagają dodatkowej obróbki. Nie chodzi mi tu o zaawansowaną technikę, ale o zwykłe auto-kontrast, czy auto-levels. Po prostu zdjęcia bezpośrednio z aparatu są kompletnie "mydlane" - no jak spojrzę na fotki moich kupli z małpek olympusa czy canona to mnie krew zalewa - kolory wysycone, kontrast zarąbisty. Fakt, wspomniane przeze mnie proste zabiegi PS-owe powodują, że również moje zdjęcia "ożywają", ale czy muszę każde obrabiać? Czy nie ma możliwości uzyskania kontrastowych zdjęć bezpośrednio z aparatu - podkręcanie kontrastu w aparacie na maksa niewiele daje? Przecież nie zawsze robimy zdjęcia ważne, artystyczne - czasami (a w moim przypadku w 90%) zwykłe albumowe fotki z imprezy, z urodzin dziecka itd... Nie muszą być nadzwyczajnej jakości, ale chodzi o to żeby były przyzwoite. I nie mówcie mi żebym sobie kupił cyfrową małpkę, bo od lat używam tylko lustrzanek - zenity, F80 i nie wyobrażam sobie robienia zdjęć patrząc na "telewizorek" na tylnej ścienie puszki - o razu mi się odechciewa.
Pozdrawiam, sbp.
P.S. Jestem "świerzym" posiadaczem D70 i być może zawracam Wam głowę sprawami oczywistymi. Wybaczcie.
sbp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2005, 10:12   #2
irekka
Rozmowny

Miasto: daleko
Domyślnie

Jaki obiektyw, jakie ustawienie color mode (str 59 instrukcji) ? Nie masz wgranych jakiś krzywych ? I najlepiej jakiś przykład z pełnym EXIF-em.
Stary 21-03-2005, 10:28   #3
Lord Rayden
Oszczędny w słowach

Miasto: Breslaunesse
Domyślnie

Wysycone kolory - czy to nie cecha typowa Canonów ? Tu na forum ludzie wielokrotnie mówili,że Nikon preferuje bardziej naturalne, nie tak "krzyczące" barwy.

Ponieważ znasz się na lustrzankach,zakładam,że biegle (w przeciwieństwie do mnie) posługujesz się przysłoną. A to daje rózne GO...

A czy nie jest tak (ktoś tu wspominał),że obecnie lustrzanka stanowi nierozłączną parę z programem komputerowym ? Konikowcy też "ostrzą" swoje fotki z D7D, Canonierzy chyba też... A propo - fajnie,że wspomniałeś o Auto Kontrast i Auto Levels.. Tez się pobawię tymi opcjami . Moze się przydadzą ?

No chyba,że Twój sprzet ma wadę techniczną. Tu już pewnie serwis moze pomóc. Trzymam kciuki,żeby było dobrze.

Rayden
Stary 21-03-2005, 10:32   #4
sbp
Oszczędny w słowach

Miasto: Józefosław
Domyślnie Niski kontrast

Używam dwóch obiektywów: kita 18-70 i 70-300G.
Kombinowałem z krzywymi i bez.
Efekty podobne.
Nie mogę podać przykladu , bo nie mam obrazka na stronce, a wkleic tu chyba nie można.
sbp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2005, 10:36   #5
Lolas
Rozmowny

Awatar Lolas

Miasto: Konstancin-Jeziorna
Domyślnie

POczekaj na wiosne. Zaswieci sloneczko, zrobi sie zielono i od razu bedziesz mial ladne kolorki
Stary 21-03-2005, 10:37   #6
Lord Rayden
Oszczędny w słowach

Miasto: Breslaunesse
Domyślnie Re: Niski kontrast

Cytat:
Napisał sbp
Używam dwóch obiektywów: kita 18-70 i 70-300G.
Kombinowałem z krzywymi i bez.
Efekty podobne.
Nie mogę podać przykladu , bo nie mam obrazka na stronce, a wkleic tu chyba nie można.
Można wkleić. Idziesz tu : http://imageshack.us/, wrzucasz fotkę i dostajesz linki zarówno do fotek zdatnych do umieszczenia na forum jak i do tzw. ikon (thumbnails) czyli małych foteczek stanowiących link do dużych.

Rayden

[ Dodano: Pon Mar 21, 2005 10:38 am ]
Cytat:
Napisał Lolas
POczekaj na wiosne. Zaswieci sloneczko, zrobi sie zielono i od razu bedziesz mial ladne kolorki
Juz jest wiosna, tylko zimno niemiłosiernie.... Ale słoneczko we Wrocławiu jest, koty wyległy w Wojnowicach grzać futra...

Rayden
Stary 21-03-2005, 10:45   #7
Lolas
Rozmowny

Awatar Lolas

Miasto: Konstancin-Jeziorna
Domyślnie Re: Niski kontrast

[quote="Lord Rayden"]
Cytat:
Napisał sbp
Juz jest wiosna, tylko zimno niemiłosiernie.... Ale słoneczko we Wrocławiu jest, koty wyległy w Wojnowicach grzać futra...
Obrazek

Rayden
WIosna z temperatura ponizej zera jest niewazna (podobnie jak bilet bez hologramu)
Stary 21-03-2005, 12:37   #8
Henryk
Oszczędny w słowach

Miasto: Warszawa
Domyślnie

D70 z reguły niedoświetla przy jasnych niekontrastowych kadrach, obawiam się że musisz się do tego przyzwyczaić, albo wprowadzać sobie korektę.
Drugim rozwiązaniem jest punktowy pomiar ekspozycji.

| D70 | AF-S DX 18-70 | AF 70-300G | SB-600 |
Henryk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-03-2005, 19:27   #9
k_sko
Oszczędny w słowach

Miasto: WAW
Domyślnie

Ja "bracketuje". Ale też mi trochę niedosyca kolorów.

KS
Stary 21-03-2005, 19:39   #10
chalzen
Oszczędny w słowach

Miasto: Kutno
Domyślnie

Cytat:
Napisał k_sko
Ja "bracketuje". Ale też mi trochę niedosyca kolorów.

KS
ustaw przestrzeń kolorów na sRGB III-będziesz miał az za dużo

Narzędzia Tematu
Wygląd

Zasady Postowania