Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Sigma 105 czy Tokina 100 - czyli pytanie, które wszyscy potwornie kochają... :)

    Na początek zastrzegam: lekcje odrobione (w sensie szukajka użyta, nawet po wielokroć). Od wiedzy nabytej drogą intensywnej lektury spuchła ma sokolicza łepetyna, zaś dylemat pozostał bez odpowiedzi. Chodzi oczywiście o oba budżetowe szkła makro ze światłem 2,8. Będę miał okazję kupić któreś z nich i... tak, przechodzę to, co wielu przede mną. Zastosowanie szkła: zgodnie z przeznaczeniem, czyli robaczki ze szczególnym uwzględnieniem Lepidoptera. Od czasu do czasu pewnie nie oprę się pokusie sportretowania członków bliższej i dalszej rodziny, ale makro ma priorytet, Zatem proszę mnie nie namawiać na N85/1,8 Aha, N105/2,8 VR również nie wchodzi w grę z powodu antygrubości portfela. Rozważałem przez moment Nikkora 60/2,8, ale odległość ostrzenia przy skali 1:1 wydaje mi się zbyt mała jak na motyle.

    Zatem: który z dwóch wymienionych w tytule. Poradźcie - bo już tydzień niedosypiam...

    Jeszcze jedno - nie chcę Tamrona 90/2,8. Na zasadzie "nie - bo nie". No, może troszkę dlatego, że już mam jego manualny odpowiednik ze światłem 2,5...
    Jeszcze drugie - "archaiczne lustrzanki" z podpisu to F70/80 i D70s. Zaś mam ambicję posiąść chociaż jeden niezapleśniały obiektyw. Z racji zamiłowań ma to być właśnie szkło do makro.

    Oczywiście z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałe potraktowanie...
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  2. #2
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    tokina 100
    nie pytaj dlaczego: na zasadzie 'tak - bo tak"
    weź tokine!

  3. #3

    Domyślnie

    Miałem Tokinę 100 i miło ją wspominam.
    Doskonała budowa mechaniczna, bardzo dobre właściwości optyczne, ostra od 2.8.
    Jedynym słabszym punktem obiektywu jest AF tj. brak silnika i nie najszybsza praca AF. W makro to nie problem, ale już przy robieniu zdjęć dzieciom tak.
    Ogólnie, to chyba najlepszy wybór w relacji cena, jakość pomiędzy Tokiną100/Sigmą105/Tamronem90.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, w wypowiedziach 2:0 dla Tokiny Brak silnika nie jest problemem, nie najlepszy AF... cóż, przez 2,5 roku życia mojej Córy fotografowałem ją przy użyciu szkieł wyłącznie manualnych, teraz używam m.in. sławetnej pompki 70-210 bez D, zatem ślamazarny AF też nie jest mi straszny...
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  5. #5
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    W moich czasach pentaksowskich mialem Sigme 70/2.8 macro, swietny obiektyw nawet jako portretowka. 105 jest zapewne podobna, jedno co mnie do Sigm zrazilo, to odlazace po jakims czasie zamszowe futerko, niestety przypadlosc wszystkich sigm EX Z tego co slyszalem i widzialem Tokina 100, jest optycznie rownie dobra a przynajmniej nic z niej nie bedzie odlazic.

  6. #6
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    ty już nie czekaj i nie zadawaj pytań tylko zamawiaj szkiełko innych odpowiedzi nie będzie a jak będą to będa nieprawidłowe

  7. #7

    Domyślnie

    Rycerzu, Ty mi nie tu płosz potencjalnych doradców Tak czy owak mam jeszcze dwa lub trzy tygodnie...
    To te Sigmy EX to jakieś futrzaki są? Co to za patent to futerko? Żeby cieplej w ręce było???
    Ostatnio edytowane przez Sokolik Wędrowny ; 14-10-2009 o 13:02 Powód: dopiska
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

  8. #8

    Domyślnie

    Też polecę Ci Tokinę - mam , używam i sobie ( oraz innym ) chwalę
    Nie zastanawiaj się tylko kupuj
    Yoora


    a n a l o g o w i o r t o d o k s i . p l

  9. #9

    Domyślnie

    Również polecę Tokinę 100 !!! stosunek jakość / cena bdb a jako bonus pancerna obudowa !!!
    Pozdrawiam Tomasz

  10. #10

    Domyślnie

    Co prawda mam zakaz zadawania pytań... ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz: wyczytałem w archiwum o tym, że ktoś miał problem z prawidłowym naświetlaniem. Był wątek z Tokiną w roli głównej w którym rzeczona Tokina w połączeniu z korpusem N. (bij zabij - nie pamiętam jakim) dawała obrazy prześwietlone o ponad 1 EV. Czy problem dotyczył jednej osoby, czy też ktoś jeszcze zauważył podobne zjawisko?
    Ostatnio edytowane przez Sokolik Wędrowny ; 14-10-2009 o 15:46 Powód: literówka
    Marcin Turski (a.k.a. Sokolik Wędrowny)
    D300 || F80 || 35 || 85 || 100 || 16-85vr || 70-300vr
    Blog

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •