Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie wyłączenie aktywnego pola ostrości

    Witam,
    szukam pomysłu na wyłączenie aktywnego pola ostrości na matówce.
    Nie chodzi mi o wyłączenie podświetlenia na czerwono tego punktu,
    tylko o kompletne zniknięcie tego prostokącika.
    Używam D-700 z manualnymi obiektywami i mam wymienioną matówkę,
    na matówkę z klinem optycznym. W związku z tym prostokąt
    wskazujący aktywne pole ostrości nakłada mi się na klin optyczny
    i trochę utrudnia korzystanie z niego.
    Wpadłem już na pomysł, żeby ręcznie przesunąć pole ostrości na którekolwiek z 51 pól z boku,
    i jeżeli używam tylko klina, to to się sprawdza, prostokącik wyświetla się w nieistotnej dla mnie
    części kadru, ale w ten sposób tracę potwierdzanie ostrości przez AF,
    a w zasadzie potwierdza, tylko nie tam gdzie faktycznie ustawiam ostrość.
    A ja właśnie chciałbym, żeby "manualny AF" czyli potwierdzenie złapania ostrości działało
    w centralnym punkcie ostrzenia, żebym oprócz złapania ostrości na klinie miał potwierdzenie z AF,
    że tak samo wyszło nam ustawianie ostrości, ale żeby ten cholerny prostokącik się tam nie wyświetlał

    Czy macie jakiś pomysł jak to osiągnąć?
    Ewentualnie kompletne wyłączenie AF i zniknięcie prostokącika,
    też by mnie w ostateczności satysfakcjonowało;
    oczywiście nie permanentnie - obiektywów z AF też używam

    Szeroki

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szeroki Zobacz posta
    Ewentualnie kompletne wyłączenie AF i zniknięcie prostokącika,
    też by mnie w ostateczności satysfakcjonowało;
    oczywiście nie permanentnie - obiektywów z AF też używam

    Szeroki
    No to może priorytet pierwszego planu (dzwignia z tyłku korpusu)? Wtedy ni ma prostokącików w kadrze
    Pozdrawiam, Damian Nowakowski
    1x1
    Bękarty Kolarstwa

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez superkomornik Zobacz posta
    No to może priorytet pierwszego planu (dzwignia z tyłku korpusu)? Wtedy ni ma prostokącików w kadrze
    Nie ma, ale do czasu...
    Wystarczy podłączyć manualny obiektyw i się pokazują
    Przy podłączeniu obiektywu bez procesora i AF
    aparat automatycznie przechodzi w tryb pojedynczego punktu AF.
    Priorytet pierwszego planu z definicji działa z obiektywami D i G,
    gdzie dostaje z obiektywu informacje o odległości.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym kwasem wytrawił dziada...
    A tak serio, to zaciekawił mnie problem, niestety podejrzewam, że nie da się tego obejść. Próbowałeś zadać pytanie w pomocy technicznej na www.nikon.pl? (wiem, co wszyscy sądzimy o ich serwisie, ale akurat pomoc techniczna na stronie internetowej wiele razy cennej wiedzy mi udzieliła, zwłaszcza w takich nietypowych sprawach).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    probowalem tez tak zrobic w d300. zmienilem w menu chyba wszystko co sie dalo i nie da sie pozbyc tego pola przy manualnych, a przestawienie go w inne miejsce jest troche mylace, bo kropka miga jak ostrosc jest gdzies w lesie.

    a z innej beczki, czy w ogole taki problem daloby sie rozwiazac softem, zeby potwierdzenie ostrosci nie odbywalo sie niewidoczna kropka w rogu, tylko polami af? najprostsze rozwiazanie, to zeby aktywne pole na ktore ustawia sie ostrosc mignelo na czerwono, ale mozna pojsc krok dalej rozwijajac to w kierunku >o< z d3 i zrobic taka podpowiedz ile i w ktora strone krecic:



    oczywiscie sposob implementacji dowolny, moze byc w pionie albo na innych polach, a teoretycznie aparat ma wszystkie potrzebne dane, zeby cos takiego zrobic.
    d300 mb-d10 n16-85 n50/1.4ais n55/2.8 n70-200 mf055xprob+488, sb-900
    wlasne gniotowanko

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Próbowałeś zadać pytanie w pomocy technicznej na www.nikon.pl? (wiem, co wszyscy sądzimy o ich serwisie, ale akurat pomoc techniczna na stronie internetowej wiele razy cennej wiedzy mi udzieliła, zwłaszcza w takich nietypowych sprawach).
    Witam,
    zgodnie z Twoją radą przesłałem dziś zapytanie do serwisu Nikona.
    Jak dostanę odpowiedź, umieszczę ją w tym wątku.

    szeroki

  7. #7

    Domyślnie

    No i niech teraz ktoś jeszcze narzeka na wsparcie Nikona.
    W pełni profesjonalna odpowiedź w ciągu jednego dnia!
    Cytuję poniżej w całości:

    "Szanowny Panie,

    Dziękujemy za zadanie pytania odnośnie aparatu Nikon D700.

    Aparat Nikon D700 nie jest oryginalnie przewidziany do uzycia z wymiennymi matówkami - nie ma w tym modelu opcji wyłączenia wyświetlania punktu AF. W momencie gdy przełącznik na korpusie lub obiektywie jest przełączony na M, lub podpięty manualny obiektyw (bez procesora) aparat automatycznie ignoruje wszelkie ustawienia odnośnie AF i wyświetla pojedynczy punkt AF, który obrazuje. W tym miejscu wbudowany dalmierz pokazuje odległość. Można wyłączyć podświetlenie (na czerwono), ale punkt AF i tak będzie widoczny.

    Opcja wyłączenia wyświetlania punktu AF jest dostępna tylko w profesjonalnych modelach, które zostały zaplanowane do pracy z wymiennymi matówkami (np. D3, D3x). Jest tam dostępna opcja konfiguracji wyświetlania punktu AF dla pracy z manualnym ostrzeniem. Niestety w przypadku D700 nie możemy w tej kwestii pomóc.

    W razie dodatkowych pytań dotyczących tej sprawy, proszę kliknąć link powyżej, aby uaktualnić zgłoszenie.

    Z poważaniem

    Bartlomiej Mazur
    Europejskie Centrum Wsparcia Technicznego Nikon
    www.europe-nikon.com/support"

    Cóż zrobić, zaczynam składać kasę do świnki-skarbonki na model z wyższej półki
    szeroki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •