Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Prześwietlenie zdjęć w D300

    Przy ustawieniu wyświetlania prześwietleń na RGB praktycznie nie migają żadne obszary a na komputerze zdjęcie wyraźnie prześwietlone. Przy ustawieniu na kanał R - występują obszary przeswietlone ale chyba tylko te z kanału czerwonego. Czy ustawienie RGB nie powinno sumować prześwietleń, R, G i B. Jak ustawić zeby mieć pewność ze bede widział wszystkie prześwietlenia, szczególnie koloru białego.

  2. #2

    Domyślnie

    Przede wszystkim warto ustawić poprawny balans bieli (WB).
    Ale to nie wszystko, bo należy czasem posiłkować się wszystkimi trzema histogramami. Przepalenie któregokolwiek z nich może się potem okazać zgubne, ponieważ po korekcie WB na komputerze, okaże się, że przepalenia z kanału, który wyprzedzał pozostałe "przeskoczyły" nam na biele. "Biały" histogram, to średnia arytmetyczna trzech składowych histogramów, zatem bez poprawnego WB, trudno powiedzieć jak wyjdzie kolor biały na finalnym obrazie.
    Jest to (przepalenia) też bardzo częsty problem przy fotografowaniu w świetle scenicznym i czerwonym świetle. Brak naturalnie mocnych świateł w innych kolorach powoduje, że korzystanie z uśrednionego histogramu traci sens a pomiar ekspozycji jest oszukiwany. Ja skupiając się na fotografii ludzi, mam już na stałe ustawione wyświetlane przepaleń w kanale czerwonym, ponieważ odpowiada on za tony skóry - czyli to co mnie najbardziej interesuje. Fotografując górskie pejzaże, pewnie niebieski histogram będzie bardziej interesujący.

    Jednak to nie takie proste w praktyce, bo miałem takie przypadki, że balans bieli pozostawiłem sobie, a światła sceniczne powodowały ustawienie takiej ekspozycji, że potem po korekcie WB, trzeba było wszystko rozjaśniać o jakieś 2EV! Twarze nagle okazały się niedoświetlone. I fotografując jeszcze raz w takich warunkach powinienem w ogóle nie patrzyć na wskaźnik prześwietleń - czasem migały mi ogromne połacie, a to okazałoby się potem w porządku. Niestety doświadczenie tutaj się też "trochę" liczy.

    I jeszcze jedno krótkie wyjaśnienie... Kolor biały... Histogram powstaje przez konwersję zdjęcia kolorowego do obrazu cz-b. W zależności od WB. Jeżeli jasność jakiegoś punktu jest bliska maksymalnemu poziomowi (nie pamiętam w tej chwili, ale coś mi się kojarzy, że wartości odległe do 2 lub 5% od czystej bieli, są uznawane za przepalenie), to jest to pokazywane jako przepalenie. Jeżeli miałeś przepalenia w kanale czerwonym, a uśredniony histogram nie pokazywał przepaleń, to znaczy, że niebieski lub zielony był bardzo "cofnięty". Zatem albo był ustawiony zbyt ciepły WB, albo było tam takie światło i niestety należało się sugerować jedynie histogramem czerwonym. Automatyka pomiaru światła pewnie też zawodziła w tym przypadku.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 04-10-2009 o 03:32 Powód: spora korekta tekstu - poprawki nieprecyzyjnych sformułowań

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki mOSAD - ponieważ fotogrfuję ludzi ustawię na R a tematykę zgłębie

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem ten problem z czerwonymi kwiatami. W kanale R przepalone, a jak ustawiłem tak, żeby w R nie były przepalone, to całe zdjęcie było za ciemne. No tak to jest
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    Może 14-bitów w tym przypadku pomoże, jeśli D300 ma taką możliwość (nie pamiętam już). Powinno dać się trochę mocniej doświetlić, bo odzyskiwanie świateł będzie minimalnie lepsze.

  6. #6

    Domyślnie

    Z naciskiem na słowo "minimalnie". Sam robię na 14 bitach dla tzw. "świętego spokoju", ale różnic między 12 a 14 to chyba z lupą trzeba szukać.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  7. #7

    Domyślnie

    Ja raz porównywałem crop w 14 i 12 bitach i różnic zauważalnych nie widzialem. A skoro różnicy nie widać to po co mieć większe pliki .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafpol Zobacz posta
    Ja raz porównywałem crop w 14 i 12 bitach i różnic zauważalnych nie widzialem. A skoro różnicy nie widać to po co mieć większe pliki .
    Oraz mniejszą szybkostrzelność i szybciej kończący się bufor

    Generalnie fotografowanie ludzi oświetlonych czerwonym światłem to ciężka sprawa nawet w 14-bit RAW. Jedyna opcja to WB manualne, histogram na R, korekta ekspozycji zwykle na minus oraz wiele doświadczenia
    D700 | D300 | D50 | S10-20 4-5.6 | N14-24 2.8 | S20 1.8 | N35 2.0 | N50 1.8 | N50 1.4G | S70 2.8 | SY 85 1.4 | N70-200 2.8 VRII | N18-200 3.5-5.6 VR | SB-900 | SB-600
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •