Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie Prześwietlać czy niedoświelatć? d700

    Szukałem ale nie znalazłem. Lepiej w d700 prześwietlać czy nie doświetlać żeby późniejszy efekt wywoływania, odzyskiwania przepalonych, nie doświetlonych miejsc był lepszy. Podobno jest strona na której są zakresy tonalne wszystkich aparatów i można na moje pytanie szybko znaleźć odpowiedz.

  2. #2

    Domyślnie

    Ha... ciekawe pytanie. Z moich obserwacji wynika... że różnie z tym jest. Czasem lepiej niedoświetlić, a czasem lepiej przepalić... w zależności od sceny. Tak mi się wydaje.

  3. #3
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Z moich doswiadczen wynika, ze lepiej niedoswietlac.

  4. #4

    Domyślnie

    Tez bym powiedzial, ze lepiej niedoswietlic.

    "Amatorzy zbudowali Arke, Profesjonalisci Titanica..."

  5. #5

    Domyślnie

    właśnie też mam takie zdanie, ale chciałem się upewnić u lepszych ode mnie

  6. #6

    Domyślnie

    Żeby mieć jak największe pole do manewru przy obróbce RAWa należy naświetlić najmocniej jak się da (oczywiście nie wolno prześwietlić świateł).
    Skąpe naświetlenie = kiepska jakość odwzorowania sceny przez cyfrową matrycę.
    PS. poczytaj o histogramie - jest przyklejony wątek gdzieś w dziale technika.

  7. #7

    Domyślnie

    Przy prześwietleniu ryzykujesz, że nie uda się wyciągnąć szczegółów w światłach. Niedoświetlając zwiększysz szumy, szczególnie w cieniach.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel Zobacz posta
    Żeby mieć jak największe pole do manewru przy obróbce RAWa należy naświetlić najmocniej jak się da (oczywiście nie wolno prześwietlić świateł).
    Moze mam zacmienie, ale czy to sie nie nazywa tzw. prawidlowa ekspozycja ?

    "Amatorzy zbudowali Arke, Profesjonalisci Titanica..."

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawel Zobacz posta
    Żeby mieć jak największe pole do manewru przy obróbce RAWa należy naświetlić najmocniej jak się da (oczywiście nie wolno prześwietlić świateł).
    Skąpe naświetlenie = kiepska jakość odwzorowania sceny przez cyfrową matrycę.
    PS. poczytaj o histogramie - jest przyklejony wątek gdzieś w dziale technika.
    Zasadniczo w przypadku aparatów cyfrowych zalecana jest technika ETTR (Exposure To The Right) - im większa siła sygnału, tym lepiej jest on odseparowany od szumu tła i lepiej skwantyzowany (tu dochodzi kwestia liniowego sposobu rejestrowania światła).

    Nie jest to jednak tak do końca oczywiste w przypadku Nikona D700, który cholernie mało szumi w cieniach i ma 14-o bitowe przetworniki... Wyciąganie cieni nie jest więc tu takie straszne, 14-o bitowa kwantyzacja pozwala zachować dobrą tonalność, a nie ryzykujemy wrypania się na ew. przepały, co ryzykujemy naświetlając na prawo.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 03-10-2009 o 22:00

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MARTINK Zobacz posta
    Moze mam zacmienie, ale czy to sie nie nazywa tzw. prawidlowa ekspozycja ?
    Tak, to może być prawidłowa ekspozycja w zależności od typu fotografowanej sceny i efektu, który chcemy osiągnąć, ale w niektórych przypadkach może również być zbyt jasna, ale wciąż bardzo korzystna jeśli chodzi o dalszą obróbkę RAW.

    Jeśli chodzi o celowe niedoświetlanie - to jedyne zastosowanie wyobrażam sobie tylko gdy:
    Boimy się prześwietlić świateł, a nie korzystamy z podglądu histogramu lub robimy JPG i chcemy mieć od razu gotowy pewien konkretny efekt. Inaczej nie widzę korzyści.

    EDIT:
    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Nie jest to jednak tak do końca oczywiste w przypadku Nikona D700, który cholernie mało szumi w cieniach i ma 14-o bitowe przetworniki... Wyciąganie cieni nie jest więc tu takie straszne, 14-o bitowa kwantyzacja pozwala zachować dobrą tonalność, a nie ryzykujemy wrypania się na ew. przepały, co ryzykujemy naświetlając na prawo.
    Jeśli chodzi o ryzyko przepałów to oczywiście tak - ja miałem na myśli sytuację, kiedy kontrolujemy naświetlenie, patrzymy na histogram i po prostu nie dopuszczamy do prześwietlenia.
    Ostatnio edytowane przez pawel ; 03-10-2009 o 22:08

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •