Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Filtr ND

  1. #1

    Domyślnie Filtr ND

    Jaką krotność powinien mieć szary filtr ND żeby "obniżyć ISO" do 100 w D70 ?
    _______
    Pozdrowienia
    Konrad

  2. #2

    Domyślnie

    Wedle mnie to może być tak:
    Np. filtry Marumi neutralnie szare NDx2, NDx4, NDx8, są filtrami o 2, 4 i 8 gęstościach optycznych. Każdy następny stopień gęstości filtru tłumi światło dwukrotnie silniej niż poprzedni. Stąd więc współczynniki tych kolejnych filtrów rosną w postępie geometrycznym, a mianowicie:
    2, 4, 8.
    Dlatego przy ustawionej jakiejś przysłonie i czasie ekspozycji, ISO 200 i filtrze szarym x2 uzyskasz wydłużenie czasu naświetlania x2.
    Czyli masz np. max przysłonę obiektywu 32 i najkrótszy czas naświetlania w D70 1/8000. Zakładając filtr szary x2 możesz zmniejszyć przysłonę o 1 działkę lub zmniejszyć czas do 6400.
    Ale warto ten filtr chyba stosować dopiero wtedy, kiedy zakres przysłon i czasów nie zapewnia już właściwej ekspozycji.
    Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie, to tylko takie tam moje przemyślenia
    POzdro!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  3. #3

    Domyślnie

    Nie myli się Kolega . No, prawie, bo nieco krotności z gęstością optyczną się mylą , ale nie chcę się czepiać, bo wywód summa summarum logiczny i prawidłowy . Dodam tylko, że

    1. można to wyrazić na trzy sposoby: krotnością x2, liczbą f-stopów - 1 albo gęstością opyczną - 0.3 (zwłaszcza ta ostatna jest często używana w oznaczeniach filrów ND). Tak to wygląda:

    x2 = 1 f-stop = 0.3
    x4 = 2 f-stopy = 0.6
    x8 = 3 f-stopy = 0.9
    x16 = 4 f-stopy = 1.2 etc.

    2. ND 0.3 jest stosunkowo "słabym" filtrem i jeśli ktoś przymierza się do zakupu pierwszego filterka neutralnego, poleciłbym raczej ND 0.9 (x8, 3 f-stopy) na początek (najbardziej uniwersalny IMHO).

    3. Zamiast filtra neutralnego można zastosować filtr polaryzacyjny (jak się ma, of course) - przeciętne wnoszą tłumienie 2 f-stopów (x4, co odpowiada ND 0.6).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •