Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Domyślnie D90 - dziwny przypadek działania AF

    Zdarzył mi się dziwny przypadek niewłaściwego działania autofocusa w D90. Przy ostrzeniu na wzór (dach) ze zdjęcia 1, kiedy obiektyw startował od ustawienia minimalnej odległości, AF wcale nie startował i aparat od razu dawał potwierdzenie ostrości. Efektem było zdjęcie nr 2.
    Ustawienie AF-S i środkowy punkt ostrości. To samo w N16-85 i N55-200. Czy ten wzór dachówek mógł spowodować pogubienie się AF?

    1.

    2.

  2. #2

    Domyślnie

    Z instrukcji obsługi D50 (przypuszczam, że w instrukcji D90 jest tak samo) rozdział "Rozwiązywanie problemów":

    Zdjęcia są nieostre.
    • Ustaw wybierak trybu ustawiania ostrości w pozycji AF.
    • Aparat nie może ustawić ostrości za pomocą autofokusa:
    ustaw ostrość ręczne lub skorzystaj z blokady ostrości.
    Aparat nie może ustawić ostrości, jeśli pole ostrości
    obejmuje obiekty znajdujące się w rożnych odległościach od
    aparatu lub występuje za mały kontrast między obiektem a
    tłem, obiekt zawiera bardzo szczegołowe lub powtarzające
    się wzory, jest znacznie jaśniejszy lub znacznie ciemniejszy
    od tła albo znacznie mniejszy od obiektow w tle

  3. #3

    Domyślnie

    danz1ger, chyba masz rację. W instrukcji do D90 też o tym piszą, ale nie sądziłem, że to aż tak bardzo wpływa na pomiar. AF po prostu przestaje działać. Sprawdziłem jeszcze z D70s i jest dokładnie to samo. Wystarczy przesunąć pole pomiaru na krawędź dachu i jest już ok.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrocek Zobacz posta
    danz1ger, chyba masz rację. W instrukcji do D90 też o tym piszą, ale nie sądziłem, że to aż tak bardzo wpływa na pomiar. AF po prostu przestaje działać. Sprawdziłem jeszcze z D70s i jest dokładnie to samo. Wystarczy przesunąć pole pomiaru na krawędź dachu i jest już ok.
    Ależ on nie przestaje działać, po prostu błędnie zakłada osiągnięcie ostrości, bo nie potrafi rozróżnić od siebie dachówek. Taki to już urok AF fazowego.

    Mała wizualizacja przyczyny zjawiska:
    Ostatnio edytowane przez Merde ; 27-09-2009 o 09:27

  5. #5

    Domyślnie

    A próbowałeś ostrzyć na liveview?

  6. #6

    Domyślnie

    Na LV jest to samo, a nawet gorzej, bo najpierw długo szuka ostrości, a później błędnie potwierdza jej ustawienie.

  7. #7
    Blasius.G
    Gość

    Domyślnie

    Ciekawostka. Nigdy nie mialem podobnego problemu. Musze taki wzorek znalezc i sprobowac. Nawet we mgle mi sie nie gubil.

  8. #8

    Domyślnie

    Przy okazji testów zauważyłem, że przy ostrzeniu z niewielkich odległości (0,5 - 1 m), ostrzenie przez LV daje ostrzejsze zdjęcia niż AF fazowy. Czy to może oznaczać problem z BF/FF?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrocek Zobacz posta
    Przy okazji testów zauważyłem, że przy ostrzeniu z niewielkich odległości (0,5 - 1 m), ostrzenie przez LV daje ostrzejsze zdjęcia niż AF fazowy. Czy to może oznaczać problem z BF/FF?
    według mnie tak.
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  10. #10

    Domyślnie

    Kiedyś było coś, że wzór szachownicy potrafił zawiesić N D50tke. Dokładnie tego nie pamietam co i jak dlaczego ale było w necie, nawet na dpreview, no i oczywiście w polskich forach też.
    Na zdrowie!!! Dawaj mi tu na FEJS
    Gram w Totolotka i nie zawaham się wygrać!!!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •