Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ustawianie przysłony w obiektywach z manualnym pierścieniem przysłony.

    Witam serdecznie.

    Chciałem zapytać o sposoby ustawiania przysłony na obiektywach, w których jest manualny pierścień przysłony. Jak to wygląda w każdym z trybów pracy (P, A, S, M, z głównym naciskiem na trzy ostatnie)? Z tego co się zasłyszałem, jest konieczność odpinania obiektywu i przestawiania przełączników w samym obiektywie. Prawda, czy fałsz? Byłoby to trochę uciążliwe, bo dość często zmieniam tryby pracy. Moja puszka to D300.
    Pytam głównie z tego względu, iż zamierzam kupić 50-tkę i waham się między wersją 1.4D, a 1.4G. No i w tej chwili jestem bliższy zakupu wersji G, ponieważ wiem, że w niej sterowanie przysłony jest z puszki, niezależnie od trybu pracy.

    Z góry dziękuję i przepraszam za błahe pytanie, ale jestem świeżym użytkownikiem Nikona i dopiero się go uczę.



  2. #2

    Domyślnie

    W obiektywach D nie steruje się przysłoną poprzez pierścień, nawet się nie da, bo aparat poinformuje Cię, że fEE.
    Sprawa wygląda tak, ze montujesz obiektyw D, ustawiasz najwyższą przysłonę, blokujesz, aby pierścień się nie obracał i dalej obiektyw zachowuje się tak, jak wersja G. Przysłoną sterujesz pokrętłem na aparacie.

    Swoją drogą wersja D 50-tki 1,4 jest podobno ostrzejsza od G.

  3. #3

    Domyślnie

    A mi sie wydaje,że można sterować przysłoną.
    Tak można robić np: w S5pro.Skoro w fuji można to w d300 nie można?
    Trzeba ustawić w puszce Aperture Setting .masz do wyboru:
    sub-comand- przez pokretło
    aperture ring- pierścień obiektywu.
    Przykład z S5.
    Ostatnio edytowane przez baku127 ; 26-09-2009 o 14:18
    Pozdrawiam Marcin Bąk
    FUDŻI

  4. #4

    Domyślnie

    Oznaczenie obiektywów literką "D" nie ma nic wspólnego z przysłoną ,oznacza uwzględnienie w procesie pomiaru światła aktualnie nastawionej odległości.Jakieś znaczenie mogło to mieć w przypadku pracy z lampą błyskową.W menu aparatu wybierasz czy chcesz sterować przysłoną za pomocą pierścienia na obiektywie czy za pomocą kółka w korpusie.W tym przypadku pierścień przysłony ustawiasz na maksymalną wartość i blokujesz specjalnym suwaczkiem.W tym ustawieniu będziesz miał wszystkie tryby pracy.
    Sterując przysłoną za pomocą pierścienia na obiektywie masz tylko A i M. Pierwsze słyszę ,aby zablokować pierścień przysłony trzeba wypinać obiektyw.Ten suwaczek jest na zewnątrz tuż przy pierścieniu przysłony i zawsze można go odblokować .

  5. #5

    Domyślnie

    Jeszcze raz.
    1-podpinamy obiektyw typu D.
    2-przesuwamy czerwonu guziczek,aby odblokować pierśćień przysłonu.
    3-ustawiamy go na f22 i blokujemy.
    W ten sposób sterujemu z puszki.Jeżeli go teraz odblokujemy i przestawimy wartość przysłonu pojawi się komunikat "ff".Mówie teraz o ustawieniu sterowania z puszki za pomocą pokrętła.
    Jeżeli chcemy STEROWAĆ ZA POMOCĄ PIERŚCIENIA PRZYSŁONY-należy w menu puszki ustawić sterowanie przysłoną-masz do wyboru
    -za p[omocą pokrętła
    -z pierscienia obiektywu.
    W tym drugim przypadku należy:
    1-podczepić obiektyw
    2-w menu ustawiamy Aperture seting-wybieramy aperture ring(przykład z S5)
    3-należy odblokowac czerowy guziczek i sie cieszyć że można sobie pokręcić pierscieniem.
    Pozdrawiam Marcin Bąk
    FUDŻI

  6. #6

    Domyślnie

    W D300:

    Menu Ustawień Osobistych -> f Elementy sterujące -> f7 Dostosuj Pokrętła Sterowania -> Ustawienie przysłony -> Pierścień Przysłony
    olender.me
    C5DmkII, C28/1.8, C85/1.8

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej Olender Zobacz posta
    W D300:

    Menu Ustawień Osobistych -> f Elementy sterujące -> f7 Dostosuj Pokrętła Sterowania -> Ustawienie przysłony -> Pierścień Przysłony
    Dokładnie tak!
    Zaś w trybach "S" i "P" pierścień musi być ustawiony na pomarańczowej wartości (najmniejszy otwór), bo jak nie, to aparat wyświetli ostrzeżenie "FEE"
    Nikoniarz-majsterkowicz

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Zależy mi na tym, abym mógł sterować przysłoną z pokrętła w puszce, a nie w obiektywie.
    Czyli jak dobrze rozumiem, jeśli w menu mam ustawione sterowanie pokrętłem z puszki i podepnę zablokowane na największą przysłonę (np F22) szkło, to w każdym trybie (P A S M) sterowanie przysłoną odbywa się za pomocą pokrętła w puszce, tak?



  9. #9

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •