Close

Strona 1 z 34 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 339
  1. #1

    Domyślnie Kreatywny System Cokin Cz 2 Zastosowanie Filtrów

    wreszcie skończyłem...ufff
    oddaję w wasze ręce tekst o filtrach cokina...dla chętnych całość dostępna jest na mojej stronie...
    http://alf.home.pl/ALF/fotografia/fi...ograficzne.htm
    można też pobrać w formie skompresowanego pliku worda (RTF)
    http://alf.home.pl/ALF/PLIKI_DO_POBR...o_pobrania.htm



    Mówi się, że w dobie aparatów cyfrowych używanie filtrów straciło sens. Błąd! Nawet najlepsze programy komputerowe nie potrafią tego wszystkiego co filtry, a żeby osiągnąć efekty zbliżone, trzeba wielu minut, a czasem nawet godzin pracy przy komputerze, podczas gdy założenie filtra zajmuje najwyżej kilkanaście sekund.

    Filtry systemu cokina można podzielić na wiele różnych grup, ale myślę, że wystarczy 8:

    ·Filtry kolorowe – przeznaczone do modyfikowania koloru całego kadru (nie tylko do zdjęć b&w)
    ·Filtry korekcyjne – przeznaczone do korekcji temperatury barwowej zdjęcia
    ·Filtry center-spot bezbarwne i kolorowe – przeznaczone głównie do portretu i zdjęć trikowych przedmiotów
    ·Filtry pastelowe i dyfuzory – zmiękczające, do portretu, krajobrazu itp.
    ·Filtry efektowe, soczewki, soczewki wielokrotne
    ·Filtry połówkowe szare (grey), ND i kolorowe (UWAGA! Filtry ND i szare (grey) to różne filtry!)
    ·Filtry polaryzacyjne (kolorowe i bezbarwne), UV i skylight
    ·Filtry specjalne (podwójna ekspozycja, żelowe)

    Te najbardziej niezbędne to oczywiście filtry polaryzacyjne, ND oraz połówkowe, ale i efektowe, spoty, dyfuzory czy korekcyjne dadzą pożądane efekty znacznie wzbogacające nasze zdjęcia. Postaram się omówić te najważniejsze oraz te najciekawsze.


    FILTRY POŁÓWKOWE

    Najczęściej używane filtry systemu cokina to filtry połówkowe. O nie najczęściej pytacie na forach fotograficznych, więc te opiszę dokładniej.
    Filtry połówkowe ND, szare i kolorowe występują w różnych gradacjach oraz o różnych przejściach:
    -Filtry kolorowe (gradual) – mają na ogół 2-3 stopnie gradacji oraz przejście soft lub hard i w tym przypadku wybór jest raczej niewielki, a sprowadza się do wyboru gradacji. Gradacja jest oznaczana literą i cyfrą np: Gradual Blue B2 L – Gradual Blue – oznacza, że to filtr połówkowy niebieski; B2 – oznacza, że ma 2 stopień gradacji, czyli, że jest ciemniejszy od B1; L (Light) – oznacza, że to filtr z miękkim przejściem. Analogicznie będzie w przypadku Gradual Tabacco T2 S – połówkowy, tabaczkowy o 2 stopniu gradacji z przejściem średnim (soft). Wśród filtrów kolorowych występują również filtry Fluo – filtry o bardziej wyrazistych i czystych kolorach.
    -Filtry szare (grey) – występują w 2 stopniach gradacji (1 i 2), a w przypadku gradacji 2 również w 3 rodzajach przejść (L/S/F) np. Gradual Grey G2 L – to filtr połówkowy szary o 2 stopniu gradacji (ciemniejszy) w wersji light, czyli z miękkim przejściem.
    -Filtry ND (neutralna gęstość) – popularnie nazywane szarymi połówkami, co powoduje często niedomówienia i mylenie ich z filtrami rzeczywiście szarymi (grey). Filtry te występują w gradacjach podawanych w cyfrach od ND 0,1 do ND8, co też powoduje nieporozumienia, bowiem filtr ND 0,6 często nazywany jest czasem ND4. filtry ND występują w 3 rodzajach przejść (L/S/H).

    Dla przypomnienia:
    ND 0,1 – transmisja światła 80%, przyciemnia o 1/3 przysłony
    ND 0,2 – transmisja światła 63%, przyciemnia o 2/3 przysłony
    ND 0,3 – transmisja światła 50%, przyciemnia o 1 przysłonę
    ND 0,6 – transmisja światła 25%, przyciemnia o 2 przysłony
    ND 0,9 – transmisja światła 12%, przyciemnia o 3 przysłony
    ND 1,2 – transmisja światła 6,3%, przyciemnia o 4 przysłony

    Rodzaje przejść filtrów połówkowych:
    Dla filtrów kolorowych i szarych to L – Light – miękkie; S – Soft – średnie; F – Full – pełne.
    Dla filtrów ND to L – Light – miękkie; S – Soft – średnie; H – Hard – twarde. (Niektóre firmy nie robią przejść L, a przejście S jest czym pośrednim między L i S, a określa się je jako miękkie)

    Na czym polegają różnice?
    Dla filtrów kolorowych i szarych – Light – zajmuje ok. 1/2 powierzchni filtra, Soft – zajmuje ok. 1/4 powierzchni filtra, Full, to filtr pełny, czyli przejście rozpoczyna się na górze filtra, a kończy na jego dole.
    Dla filtrów ND – Light – zajmuje ok. 2/3 powierzchni filtra, Soft – zajmuje 1/3 lub 1/4 powierzchni filtra, Hard jest twardym przejściem, praktycznie nie ma przejścia lub, jak kto woli jest kreską.

    Jak dobierać przejścia?
    - Light jest najbardziej uniwersalnym przejściem, ponieważ nawet jeśli w kadrze pojawią się np. drzewa lub inne przeszkody, to na zdjęciu nie będzie widać skokowego zastosowania filtra, a przejście przyciemnienia górnej części zdjęcia będzie bardzo łagodne.
    -Soft można używać, gdy przeszkody nie występują blisko lub, gdy nie są istotne dla kadru.
    -Przejścia Hard stosuje się raczej wyłącznie na otwartych przestrzeniach, np. morze, pustynia, nizinne łąki, gdyż brak przejścia zaskutkuje widocznym przyciemnieniem na „wystających” obiektach. Natomiast, gdy horyzont jest kreską, przejście Hard sprawdzi się jak najbardziej.

    PYTANIA I PODPOWIEDZI:

    - Co kupić?
    Często zadawane pytanie na forach fotograficznych...co kupić? Odpowiedź wcale nie jest łatwa. W dużej mierze zależy to od potrzeb i zasobności portfela. Przyjmijmy trzy opcje:
    - Uczeń z minimalną ilością gotówki;
    1 – podstawowe filtry nakręcane: UV lub skylight na każdy obiektyw oraz filtr polaryzacyjny – to podstawa!
    2 – do krajobrazu przydał by się filtr połówkowy ND i (lub) szary (gradual grey)...proponuję zakup systemu cokina (minimum holder i adapter/y) oraz filtra ND 0,9 z miękkim przejściem, a jeśli pieniędzy wystarczy to może jeszcze 121L firmy Cokin lub PPL (tańszy).
    3 – jeśli robi portrety: center spot incolor 1 lub 2 – to taki najprostszy i nie wymagający wielkich umiejętności filtr zmiękczający otoczenie znajdującej się w centrum postaci.

    - Fotograf z budżetówki:
    1 – jw.
    2 – tu można się pokusić o komplet podstawowych filtrów połówkowych ND 0,3/0,6/0,9/1,2 – proponuję kupować z tzw. miękkim przejściem (Light)...to są najbardziej uniwersalne filtry...oczywiście, jeżeli wystarczy gotówki to warto również zakupić wersje soft, a nawet Hard – ta np. przydaje się świetnie nad morzem.
    3 – można pokusić się o zakup kilku filtrów połówkowych kolorowych, trickowych i szarych – proponuję zakup:
    2 filtrów specjalnych:
    Gradual Thunder – szaroniebieskogranatowy filtr wzmacniający tzw. efekt burzowy
    Sunset 1 lub 2 – filtr ten występuje również w wersjach Full – pomarańczowożółtoczerwony filtr imitujący zachody słońca.
    Kilku filtrów połówkowych kolorowych:
    Gradual Tabacco T1 lub T2 L, Gradual Blue B2 L, Gradual Mauve M1.
    Jeden lub dwa filtry szare:
    Gradual Grey G2 L, Gradual Grey G1
    To taki podstawowy zestaw filtrów do krajobrazu. Dla innych upodobań np. portret, wersji jest tak dużo, że trzeba samemu usiąść z katalogiem i poszukać odpowiednich dla swoich potrzeb filtrów.

    - Fotograf z zasobnym portfelem:
    Kupuje wszystko co mu potrzebne

    - Jaki jest koszt zakupu systemu cokina?
    Podstawą jest holder i adapter – polecam zakup oryginalnych cokina ponieważ są znacznie wyższej jakości, a że kupujemy go na lata, to warto dać te parę złotych więcej (holdery tańszych firm szybciej się wyrabiają, a nawet potrafią pękać).
    Przykładowe ceny:
    -Holder P na 3 filtry – 69zł
    -Holder P szerokokątny (na 1 filtr) – 83zł
    -Adapter P do średnicy 77mm – 55zł (tu można poszukać zamienników, np. na allegro w cenie ok. 24-36zł)
    -Dekielki na koder i adapter P – 32zł za każdy – warto je kupić jeśli nie chce się za każdym razem ściągać holdera czy adaptera!
    -Osłona przeciwsłoneczna – 69zł za sztukę – można je łączyć w zależności od ogniskowej obiektywu – patrz zestawienie poniżej.
    -Tandem adapter – 99zł – służy do łączenia holderów i budowy kompendium.

    - Filtry jakich firm kupować?
    Równie często spotykane pytania dotyczą firm produkujących filtry systemu Cokin, a firm produkujących filtry systemu COKIN jest wiele. Są wśród nich również firmy produkujące cenione filtry nakręcane np. japoński Marumi czy amerykańsko/japoński Tiffen. Wymienię te najbardziej popularne na naszym rynku: z tańszych to Ars Colandi i PPL, a z droższych to Cokin, Hitech oraz Lee. Filtry wykonane są z żywic, a różnica w cenie jest odzwierciedleniem jakości tych żywic. Są również filtry szklane, ale ich ceny bywają astronomiczne. W różnych sklepach internetowych oraz na aukcjach często spotykam filtry „typu Cokin” – jeżeli sprzedający nie podaje nazwy firmy, radzę unikać takich podróbek...lepiej zakupić filtry tańsze, ale znanych firm, jak choćby te, które wymieniłem powyżej.

    - Czy można kupować te tańsze, czy trzeba kupować te drogie?
    Odpowiedź nie jest prosta...oczywiście ludzie z zasobnymi portfelami mogą kupować wszystko z firmy Lee, ale większość z nas musi oszczędzać, więc co mogę polecić?
    -Filtry kolorowe – można pokusić się o zakup firm tańszych, ale warto zaznaczyć, że nie zawsze trzymają one parametry.
    -Filtry korekcyjne – warto zakupić oryginalne Cokiny ze względu na precyzję wykonania
    -Filtry center-spot bezbarwne i kolorowe – jw. ewentualnie innych droższych firm, choć można dopuścić, że wyroby tańszych firm np. PPL też są przyzwoitej jakości.
    -Filtry pastelowe i dyfuzory – jw.
    -Filtry efektowe, soczewki, soczewki wielokrotne – wyłącznie oryginalne firm droższych.
    -Filtry połówkowe szare (grey), i kolorowe – tu mogę polecić również filtry tańszych firm z zastrzeżeniem jw.
    -Filtry połówkowe ND – ze względu na trudność ich produkcji tylko niektóre firmy produkują tą odmianę. Mogę polecić filtry ND firmy Hitech – są bardzo wysokiej jakości przy umiarkowanej cenie.
    Filtry polaryzacyjne (kolorowe i bezbarwne), UV i skylight – wyłącznie oryginalny Cokin (chyba, że stosujecie filtry nakręcane)
    Filtry specjalne (podwójna ekspozycja, żelowe) – oryginalny Cokin, choć bywają również w ofercie tańszych firm i można zaryzykować ich zakup.

    - Czym różnią się filtry grey (szare) od filtrów ND?
    Filtry ND (Neutral Density – czyli neutralnie gęste) są neutralne i nie wpływają na kolorystykę zdjęcia, natomiast filtry gradual grey (szare) mają pewien wpływ na kolory (dają lekko brunatno/magnetową dominantę). Filtry ND stosujemy wtedy, gdy niebo jest choćby lekko zachmurzone zaś filtry grey, gdy niebo jest całkowicie lub prawie całkowicie wyprane. Filtry grey można również stosować dla podniesienia kontrastów na niebie – dadzą efekt zbliżony do ND, ale nieco bardziej dramatyczny. Ze względu na bardzo różne odcienie nieba, ilość chmur, jasność i kontrasty, warto mieć kilka filtrów ND oraz 2-3 filtry grey o różnych stopniach gradacji i różnych przejściach.

    PRZYKŁADOWE CENY FILTRÓW

    Ceny filtrów zależą od firm je produkujących. Dla zobrazowania kosztów podam kilka przykładów najbardziej popularnych firm dla systemu Cokin P:
    PPL – filtry kolorowe – ok. 42zł
    PPL – filtr gwiazdkowy – ok. 45zł
    PPL – center-spot – ok. 45zł
    PPL – kolorowe połówkowe – ok. 45zł

    COKIN – ND – 99zł
    COKIN – gwiazdkowy – 133zł
    COKIN – sunset – 142zł
    COKIN – połówkowe kolorowe i szare – 138zł
    COKIN – połówkowe fluo – 111zł
    COKIN – spoty jednobarwne – 102zł – spoty dwubarwne – 113zł

    Hitech – połówkowe ND i ND – 97zł
    Hitech – korekcyjne 70-79zł
    Hitech – połówkowe kolorowe – 97zł
    Hitech – połówkowe kombinowane – 167zł
    Hitech – sunset i twighlight – 175zł

    Dla przykładu podam również kilka cen sytemu Cokin Z (100/100) firm Cokin oraz Lee
    Cokin – spoty – 219zł
    Cokin – połówkowe kolorowe i szare – 314-344zł
    Cokin – konwersyjne – 212zł
    Lee – efektowe – 218zł
    Lee – gwiazdkowe – 195zł
    Lee – ND połówkowe i ND – 273zł
    Lee – sunset i twighlight – 311zł

    Wszystkie ceny podałem orientacyjnie z dostępnych mi cenników z początku 2006r., mogą więc się nieznacznie różnić od obecnych.

    Praca z kreatywnym systemem Cokin to wielka przyjemność. Na początek trzeba wydać trochę złotówek, ale uniwersalność zastosowań tego systemu jest tak wielka, że każda wydana złotówka zwróci się wielokrotnie w pięknie skomponowanych ujęciach.
    Początki mogą być trudne. Umiejętność stosowania poszczególnych filtrów nabywa się wyłącznie w praktyce...nie da się tego wyczytać z książek czy poradników, dlatego zachęcam do indywidualnych prób, eksperymentowania i dzielenia się uwagami na forach internetowych...powodzenia!

    tabele dostępne są w pliku oraz na mojej stronie (symbole filtrów oraz ilość paneli osłon p/słonecznych)
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 11-10-2006 o 11:05 Powód: poł
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  2. #2

    Domyślnie

    Obiecałem zrobić zdjęcia ze wszystkich swoich filtrów i oto są
    Na obrazkach widać Wrocławski standardzik
    1 Bez filtra
    2 Połówkowy Hitech 0,6
    3 Połówkowy Chińskie 0,9
    4 Połówkowy Hitech 1,2
    5 Połówkowy Tabaczkowy Cokin
    6 Połówkowy niebieski Cokin
    Ostatnio edytowane przez jarek76 ; 10-12-2008 o 14:36 Powód: Połączyłem żeby było bardziej czytelnie

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  3. #3

    Domyślnie

    całość niestety się nie zmieściła...tabele są na mojej stronie, albo w pliku do pobrania...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  4. #4

    Domyślnie

    Jak zwykle b.db.opracowanie Alfa speca od filterkow w tym cokina
    Dodam tylko, że po przeczytaniu jakiś już czas temu I części opracowania zakupiłem holder,adaptery i filtry cokina i jak narazie chwalę sobie.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  5. #5

    Domyślnie

    Super, dzięki Alf!
    FED-2 + Industar 26M f2.8/50mm, FED-5 + Industar 61 L/D f2.8/52mm, Zenit TTL + Helios-44m f2/50mm. Nikon jakiś też się znajdzie.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki Alf kawał dobrej roboty masz za sobą a my mnóstwo wiedzy na temat filtrów
    Hitech ND ostatnio płaciłem po 119 zł

    Pozdrawiam Antek
    Nikon + sporo gratów pasujących do niego Aktualnie wszystko do sprzedania- koniec z fotografią ze względu na wiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Super. Dzięki
    SB800 + ciężka torba ( oprócz talentu )

    "lepiej milczeć, wtedy nawet głupca moga wziąć za mędrca"

  8. #8

    Thumbs up Genialne

    Dzięki ALF, genialna robota, dawno już szukałem takiego opracowania, zgrałem, wydrukowałem, a wieczorem biorę się za czytanie.

    Coś mi się widzi, że trzeba będzie zrobić solidny przegląd w moich gratach, posprzedawać trochę nieużywanego sprzętu i kupić trochę Cokinów.

    Pozdrawiam!
    Jacek, pozdrawiam!
    D700+To16-28/2.8+T28-75/2.8+N80-200/2.8DED+N50/1.8+SB800


  9. #9

    Domyślnie

    Alf to kawał dobrej roboty.Po przeczytaniu zacząłem sie zastanawiać nad tym systeme i widziałem gdzieś przykladowe zdjęcia z zastosowanie roznych filtrów.Robi wrażenie.
    Trzeba sie dobrze zastanopwic i pora w coś zainwestowac.Dzięki za tego posta.
    Pozdrawiam BAku

  10. #10

    Question

    Witam ponownie i odgrzewam wątek!

    ALF, a może masz jakieś adresy sklepów internetowych, które by tym handlowały? Gdzie ty to kupujesz?
    Przeszukiwałem google i dość marnie to wygląda...

    Z góry dziękuję za pomoc!

    Pozdrawiam!
    Jacek, pozdrawiam!
    D700+To16-28/2.8+T28-75/2.8+N80-200/2.8DED+N50/1.8+SB800


Strona 1 z 34 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •