Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: D300 Dziwność

  1. #1

    Domyślnie D300 Dziwność

    Dziś rano wystraszyła mnie pewna ciekawa jak się później okazało sprawa... Zaniepokoił mnie dźwięk lustra który zwykł zmieniać się wraz ze zmianą nastawu czasu otwarcia migawki i ten właśnie dźwięk przestał ragować na wspomniane nastawy... przy czasie eksperymentalnym 1/1000 lustro klapnęło z mniej więcej jednakową prędkością jak na moje skromne amatroskie ucho co przy czasie 1/125... Na zdjęciach różnica jest widoczna więc nie ma problemu jako takiego, jest to jednak wysoce frustrujące Czy ktoś miał podobnie? Jakieś sugestie co do przyczyny ?
    ... i tak się ciągle wszystko zmienia...

  2. #2

    Domyślnie

    A może jesteś przewrażliwiony?
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Temat był poruszany na forum. Nie pamiętam, ale zdaje się, że było to związane z ustawieniem w tym body 14 bitowego koloru.
    Użyj szukajki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Bo klapnięcie lustra zazwyczaj nie ma za wiele wspólnego z szybkością migawki. Co prawda D300 podobno ma jedno z szybciej powracających luster, to i tak zapewne słyszalne różnice odczujesz przy dłuższych czasach. Zanim migawka utworzy szczelinę do naświetlania, lustro ma być już u góry. Opaść też ma wtedy gdy migawka jest już zamknięta. To jest oczywiście dosyć spore uproszczenie, ale generalnie lustro jest obiektem znacznie cięższym niż lamelki migawki, więc potrzeba trochę więcej czasu na jego ruch.

  5. #5

    Domyślnie

    No prosze... a ja myślałem że to po przełączeniu na RAW ale faktycznie 12bitowy raw klapie normalnie tylko przy 14bitach słychać tą różniecę... poszukam tamtego wątku... Co do przewrażliwienia to nie wydaje mi się... bo różnica jest zauważalna i bardzo wyraźna co potwierdza fakt że taki wątek już kiedyś powstał. Dzięki...
    ... i tak się ciągle wszystko zmienia...

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    O, nie mam sklerozy
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Włącz 12 bit - bo masz 14 i to normalne


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Temat był poruszany na forum. Nie pamiętam, ale zdaje się, że było to związane z ustawieniem w tym body 14 bitowego koloru.
    Użyj szukajki.
    Tak, to prawda. Sam to ostatnio zauwazylem. Doslownie jakby ktos przymykal stare drzwi albo posmarowal lustro (w body) smola

  9. #9

    Domyślnie

    Żeby nie zaśmiecać. Proszę o usunięcie
    ... i tak się ciągle wszystko zmienia...

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro cały wątek do usunięcia, to napiszę wam prawdę o tym zjawisku: Nikon wymyślił 2 tryby dźwiękowe pracy lustra i nie wiedział jak to ciekawie nazwać, żeby brzmiało dobrze marketingowo. No i w końcu wykombinowali tak: 12bit NEF i 14bit NEF.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •