Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pytanie dotyczące zrozumienia parametrów

    Witam.

    Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mi pewnej kwestii. Przypuśćmy że mam obiektyw o jasności 2.8 i robi ostre zdjęcia, a drugi obiektyw ma tą samą ogniskową ale jest jaśniejszy 1.8, ten jaśniejszy robi ostre zdjęcia dopiero przy wartości przysłony 2.8 więc ta 1.8 jest w nim bezużyteczna. Pytanie, czy 2.8 w obiektywie ciemniejszym ma tą samą jasność co 2.8 w obiektywie jaśniejszym? Wkońcu to duża różnica w cenie.

  2. #2

    Domyślnie

    Troche zagwatmane to o co pytasz.

    Jak oba obiektywy maja te sama ogniskowa to roznica pomiedzy 1.8 a 2.8 jest 1 1/3EV. Przymkniecie szkla o taka przyslone moze poprawic ostrosc, z tym gdzie masz szklo 1.8 to bedziesz mial ciagle 2.8 a przy szkle 2.8 to juz bedzie 4.5.

    Czasem kupuje sie szkla jasne nie dla pelnej dziury ale wlasnie o te 1 dzialke mniej przy ktorej juz rysuje ostro.

    Pytanie pozostaje jak ma sie ostrosc szkla 2.8 przy 2.8 do szkla 1.8 przy 2.8. Czasem szkla sie wyrownuja dopiero ok 5.6-8.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kanarex Zobacz posta
    Witam.
    Pytanie, czy 2.8 w obiektywie ciemniejszym ma tą samą jasność co 2.8 w obiektywie jaśniejszym? Wkońcu to duża różnica w cenie.
    2.8 jest W TEORII takie samo, niezależnie czy to jest pełna dziura obiektywu 2.8 czy przymknięty 2, 1.8 czy 1.4, więc w każdym przypadku przepuszcza tyle samo światła. W praktyce są czesto minimalne różnice, ale zwykle są pomijalne. No i obiektyw 1.4 przymnięty do 2.8 będzie mniej winietował niż 2.8 na swojej pełnej dziurze

  4. #4

    Domyślnie

    to teraz już chyba wiem dlaczego moje fotki są niestre. BYłem ostatnio w hotelu Westin i robiłem fotki z lampą i szkłem 35 1.8 i na kompie fotki były nieostre, żadko ktora fotka była ostra, teraz już wiem że nie powinienem robić na pełnej dziuże a przesłona powinna być większa niż 1.8 np. 2.8


    czy dobrze zrozumiałem?
    Nikon D80/D90/D610 + N24-70 + N80-200 + SB-900
    Kilka moich fotek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kanarex Zobacz posta
    Witam.

    Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mi pewnej kwestii. Przypuśćmy że mam obiektyw o jasności 2.8 i robi ostre zdjęcia, a drugi obiektyw ma tą samą ogniskową ale jest jaśniejszy 1.8, ten jaśniejszy robi ostre zdjęcia dopiero przy wartości przysłony 2.8 więc ta 1.8 jest w nim bezużyteczna. Pytanie, czy 2.8 w obiektywie ciemniejszym ma tą samą jasność co 2.8 w obiektywie jaśniejszym? Wkońcu to duża różnica w cenie.
    Wiesz jest też taka strona medalu że nie zawsze priorytetem jest ostrość jak żyleta. Czasami jest tak że ważniejsze jest żeby w ogóle móc wykonać dobrze naświetloną fotkę a niekoniecznie super ostrą. Czasami też "miękkie" fotki mają swój urok Ja tam zawsze będę wolał mieć chociaż 1 EV w zanadrzu.
    http://saturnus1981.digart.pl
    Z ET; D340 + F180; SB-828; 1 x S, 6 x N...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kargulo Zobacz posta
    to teraz już chyba wiem dlaczego moje fotki są niestre
    Wine za to ponosza umiejetnosci, a nie szkielko. Zmienilem 35/2 na 35/1.8 i jestem wicej niz zadowolony. Ta nowa 35 jest fenomenalna juz od pelnej dziury. Cos pieknego robic fote na 1.8 i potem nie krecic nosem "no wiem, ze dopiero od 2.8 jest dobrze, ale mialem za malo swiatla". Z tym szklem nie ide na kompromis.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •