Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Cyfrowa lustrzanka Nikona, dobrze współpracująca z manualnymi szkłami AI, AI-S. Który model???

    Witam serdecznie.

    Mój stary Pentax K100D, powoli się kończy.
    Od pewnego czasu zaczynam powoli wsiąkać w analogowe Nikony i w ogóle jestem starym "analogowcem".
    Nie posiadam wielu szkieł pod Nikon F, a te które mam są produkcji rosyjskiej/ukraińskiej, czyli MIR 24H(N), Helios/Arsat 83.
    Planuję w najbliższym czasie, kupić Micro Nikkora 55/2,8 i jakiś spacerowy zoom do tego.

    Nigdy nie miałem żadnego cyfrowego Nikona, nie mam nawet porównania do Pentaxów, z którymi miałem najwięcej do czynienia. Pentax, jak to Pentax - zrobi zdjęcie nawet ze słoikiem, albo i bez obiektywu, jak mu się każe
    Jakość wykonania w Pentaxie, moim zdaniem zaskakująco dobra, stąd rozważania nad zakupem np. K20D.
    Jednak z Pentaxem jest inny problem. Ricoh wypuszcza nowe modele Pentaxa z co najmniej kilkuletnim opóźnieniem, konkurencja ma już po kilka modeli na pełną klatkę, produkowanych już od lat - Pentax dopiero zaczął je produkować i są cholernie drogie.
    Myśląc przyszłościowo, dochodzę do wniosku, że pełna klatka od Pentaxa, jest poza moim zasięgiem i to jeszcze baardzo długo.
    Za to nowego Nikona D610 nadal można kupić za w miarę ludzkie pieniądze.

    Stąd pomysł, żeby przejść na Nikona, najpierw jakiegoś taniego na APS-C, który będzie współpracował z manualami, a potem uzbieram na pełną klatkę.
    Oczywiście mam świadomość tego, że to nie jest system słynący z rewelacyjnej kompatybilności wstecznej itp. Dochodzi jeszcze kwestia współpracy szkieł manualnych z małą matrycą, plus do tego jeszcze pewne ograniczenia mechaniczne - blokowanie się niektórych obiektywów na bagnecie itp.
    Nie mam parcia na sryliony megapikseli, zazwyczaj siedzę na niskim ISO, bawiąc się "nieśpieszną" fotografią krajobrazową, czasem jakiś "urbex" i malownicze, industrialowe ruiny, trochę makro. Do street photo używam starych kompaktów, albo Mamiya C3.

    Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia, które zdobył przechodząc z analoga na cyfrę Nikona, to chętnie zaczerpnę wiedzy.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli te Twoje obiektywy manualne są na gwint M42 to z bagnetem F będziesz miał kłopot. Niestety po podpięciu do bagnetu F przez najcieńszą przejściówkę obiektywy z M42 nie ostrzą na nieskończoność. Rozwiązaniem jest przejściówka z soczewką która generalnie jest fatalnej jakości albo mechaniczna przeróbka obiektywu (nie zawsze możliwa). Myślę że do starych manuali najlepsze są jednak bezlustra. Nie dość że są dostępne wszelakiej maści adaptery które pozwalają na ostrzenie na nieskończoność to zazwyczaj w tych bezlustrach jest wiele funkcji wspomagających manualne ostrzenie których niema w lustrzankach. Zobacz co potrafi Z50 albo Z5. Ściągnij sobie instrukcje i poczytaj jak obsługują takie obiektywy.
    Ostatnio edytowane przez Zbyszek ; 13-11-2021 o 11:33

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma taniego aps-c Nikona, który będzie dobrze współpracował z manualami. Podpiąć możesz, ale nie będzie pomiaru światła, dostajesz go dopiero od serii d7x00 (podobnie jak napęd af z body, tzw. srubokręt). D6x00 ma pewne problemy, poczytaj o nich żebyś się nie rozczarował.

    Co najważniejsze, Nikon nie ostrzy na nieskończoność z większością szkieł innych producentów. Do m42 trzeba np. adapterów z soczewką, nie dość że trochę kosztują to nie słyszałem o takich nie pogarszających istotnie jakości.

    Podsumowując, kup bezlusterkowca, będziesz miał zupełnie inną jakość pracy ze szkłami manualnymi. Plus dostęp do niedrogich chińskich obiektywów manualnych z danym bagnetem, często w podobnej cenie do starszych szkieł i bez wielu wad starszej optyki. Ale to inny temat.

  4. #4

    Domyślnie

    Do tego co piszesz, to najlepiej D200, naprawde sa po taniosci, 10mln pix, CCD. Jest pomiar swiatla z manualami. Ale jak to Nikon nie ma ostrzenia na nieskonczonosc, przejsciowki z soczewka przewaznei pogarszaj jakosc zauwazalnie, o ile dzialaja wogole.
    A pozniej jakbys chcial pelna klatke to D700, tu juz nie bedzie tak po taniosci jak D200, ale mozna dostac dobra sztuke w normalnych pieniadzach jak za uzywke.

    Tylko, ze w obu przypadkach byloby lepiej jakbys sie zainteresowal starymi manualnymi Nikkorami, lub tymi "ruskimi" szklami ktore bez problemu mozna przerobic na bagnet nikona.
    Ogolnie obiektywy m42 i przejsciowki, to dobry efekt bedzie tylko w makro, przy zwyklej przejsciowce bez soczewki za grosze, bo tam nieskonczonosc niepotrzebna.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  5. #5

    Domyślnie

    zbieraj na "pełną klatkę", a jak chcesz używać "wszystkich" obiektywów do aparatu cyfrowego i ma być "tanio" czyli rozsądnie to polecam bezlusterkowca panasonic (choć pewnie inne też, ale to mam, więc dodaje swoją opinię), używam o obiektywami systemu pentax, zenit, nikon - przejściówki to wydatek ok 20-30zł za sztukę, ustawianie ostrości dzięki "mądrej" elektronice działa podobnie do klina - łatwo się przyzwyczaić
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    Zapomniałem dopisać - obiektywy, które mam są fabrycznie na mocowanie Nikon F.
    Kijowski "Arsenał", produkuje zazwyczaj na to mocowanie, czasem na Pentax K, czasem bywały w zestawach dodatkowe "dupki" do zmiany mocowania na M42.
    Fabryczne, niemodyfikowane obiektywy na M42, produkuje KMZ "Krasnogorsk".

    Dzięki za rady. Z waszych wpisów wnioskuję, że Nikony, to jeszcze cięższy temat niż się tego spodziewałem. Coś tam pomyślę, może cos się wykluje z tego myślenia.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Niepotrzebnie cie straszyli.
    Musisz tylko zwrócić uwagę na to by wybrane body miało pomiary światła z obiektywami bez styków, elektroniki. Wspomniany Nikon D200 na pewno coś takiego ma, sądzę że D300 i D500 też, seria D7xxx chyba też. To wszystko jednak DX.
    Jeśli od razu chcesz FF to jest tani D700 (ale ciężko znaleźć nie zajechany, z małym przebiegiem).
    D600/610 i D750 nie wiem czy mają pomiar z obiektywami bez chipa. Inni ci powiedzą. Wyższe modele na pewno to mają, ale tylko D800/800E ma znośną cenę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Doprecyzuję, że miałem na myśli współczesne aparaty typu entry level, które zwykle są dość tanie. Faktycznie wyższe modele sprzed 15-17 lat też mają pomiar.

    W bezlusterkowcu i tak używa się adapterów do starszej optyki, więc nie ma dużego znaczenia jaki system się kupi byle były dostępne owe adaptery. Wejdź np. na allegro dział bezlusterkowce i wpisz NEX, wciąż całkiem użyteczny aparat aparat można kupić od ~300 zł o ile można żyć bez wizjera.

  9. #9

    Domyślnie

    Zarówno D610 jak i D750 mogą działać z obiektywami AI w trybach M i A, pomiar matrix colour (ale nie 3D) + centralny i spot. Trzeba tylko wprowadzić dane obiektywu bez procesora do pamięci aparatu.

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli trochę podobnie jak w Pentaxach. Tam ustawia się opcję "aperture ring" i podaje ogniskową obiektywu. Nawet stabilizacja wtedy działa.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. dlaczego nikony nie ostrzą na nieskończoność ze szkłami manualnymi
    By PLASTUś in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 13-01-2011, 10:53
  2. D300s i współpraca z manualnymi szkłami
    By Budziko in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-05-2010, 23:54
  3. 1 Lustrzanka Cyfrowa Nikon
    By cambridgei in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 144
    Ostatni post / autor: 22-08-2009, 09:23
  4. Zimno a cyfrowa lustrzanka
    By pic1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-09-2008, 12:05
  5. S3 Pro - patenty na tryb manual, z manualnymi szkłami?
    By FacetFS3Pro in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-09-2006, 10:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •