Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie D70 do zdjęć makro

    Witam szanownych Nikonierów

    Troszku ciągnie mnie w kierunku zdjęć makro (robale, kwiaty i takie tam ...). Chcę w niedalekiej przyszłości przejść z "małpki" na D70. Troszku się zastanawiam nad jednym bajerkiem, którego brak D70-ątce, a mianowicie wstępnego podnoszenia lustra (które ponoć daje pewność wykonania ostrego zdjęcia). Wiem, że jest to przydatne w makrofotografii i przy używaniu bardzo długich ogniskowych ... ale czy niezbędne?

    Pytania brzmią:
    1. Czy wstępne podnoszenie i blokowanie lustra, jest niezbędne?

    Mam zamiar dokupić Sigmę 105mm F2.8 EX macro, ma mocowanie N(D) ...

    2. Czy ten obiektyw, ograniczy funkcjonalność aparatu ... (brak pomiaru światła itp. ...) ?

    3. Czy powinienem jeszcze o coś zapytać jeśli chodzi o zdjęcia makro wykonywane D70-tką ... ?
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  2. #2

    Domyślnie

    1. nie jest niezbędne

    2. nie ograniczy funkcjonalności aparatu

    3. NIE

  3. #3

    Domyślnie

    Czy wbudowana lampa błyskowa może być używana do makro zakładając, że focimy z odległości minimalnej dla ww. obiektywu czyli 31 centymertów?

    ... i jeszcze tak z ciekawości zapytam ... w jakich sytuacjach przydaje się to wstępne podnoszenie lustra?
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  4. #4

    Domyślnie

    do zdjec makro la mpa? no niebardzo ale moze poczekajmy na specow od makro

    podnosznie wstepne lustra przydaje sie przy dlugich ogniskowych, zeby wyeliminowac klepniecie lusterka

  5. #5

    Domyślnie

    eksperci od zdjęć makro ... [glow=red:64283e1879]PRZYBYWAJCIE[/glow:64283e1879]
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  6. #6

    Domyślnie

    Lampa do makro... hm... osobiscie nie lubie, wole naturalne swiatelko. Jednak wbudowana nie nadaje sie zupelnie, mozna by sie bawic w rozproszenie jej blysku, ale nie wiem jak to wyjdzie. Natomiast SB-800 jak najbardziej, szczegolnie z wykorzystaniem fotoceli wbudowanej, wyzwalana zdalnie.
    Pozdrawiam - Jacek
    www.fotojaw.com

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Wawa / Jasło
    Posty
    131

    Domyślnie

    Nie jestem specem od makro, ale polecam przeczytanie artykulu, zwlaszcza o oswietleniu, ale nie tylko:
    http://www.fotografia-przyrodnicza.a...afia/macro.php

    Tu mozesz zobaczyc fajny sprzecik do makro zrobiony tanim kosztem:
    http://www.stopa.cso.pl/technika/sprzet/sprzet2.html

    Wydaje mi sie ze lampa w pewnych sytuacjach moze okazac sie niezbedna, a wbudowana bedzie raczej kiepsko sie nadawac do makro. Zalezy tez co chcesz focic i w jakich warunkach.
    Pozdrawiam
    D90 | 18-200 DX | 35 DX | SB-800 | Nova 3AW | Coolpix P310
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #8

    Domyślnie

    zajrzyj do archiwum...było kilkanaście wątków o makro, obiektywach i lampach...
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    Czy wbudowana lampa błyskowa może być używana do makro zakładając, że focimy z odległości minimalnej dla ww. obiektywu czyli 31 centymertów?
    ... i jeszcze tak z ciekawości zapytam ... w jakich sytuacjach przydaje się to wstępne podnoszenie lustra?
    Lampa wbudowana w aparat nie za bardzo nadaje się do makro. Będziesz miał problem z cieniami (na marginesie wbudowana lampa błyskowa w aparacie przydatna jest wyłącznie przy robieniu zdjęć w słoneczne dni, aby złagodzić cienie ).
    Przy zewnętrznej lampie trzeba budować całe konstrukcje z kartonu jak w poście „bart_i”.
    Można też kupić kabel Nikon SC-28 lub SC-29 i ustawiać lampę zewnętrzną dalej z boku (dyfuzor wskazany).
    Najlepszym wyjściem jest specjalna lampa do makro. Robi ona bezcieniowe zdjęcia.
    Masz do wyboru (od najtańszej)
    Vivitar 6000AF TTL Macro Ringlight Flash
    Sigma EM-140 DG TTL Macro Ringlight Flash
    Nikon SB-29S Speedlight Dedicated TTL
    Różnica w cenie między Sigmą a Nikonem jest bardzo mała więc tak naprawdę masz wybór między Vivitar i Nikon. Niestety nic nie mogę powiedzieć o jakości lampy Vivitar bo nie znalazłem na internecie żadnych rzeczowych opinii.

    Zobacz na post
    http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=62682
    aby zobaczyć jak wyglądają problemy z głębią ostrości przy robieniu makro.

    Co do problemu z lustrem. Przy robieniu zdjęć makro przy zastanym świetle, po przysłonięciu obiektywu będzie brakować światła. Trzeba więc iść w dłuższe czasy. Obawiasz się wstrząsów powodowanych przez lustro. Ale co powiesz robaczkom lub motylkom aby się nie ruszały
    Stosując lampę błyskową (najlepiej makro), możesz spokojnie używać krótkie czasy i automatycznie problem wstępnego podnoszenia lustra przestaje istnieć.

  10. #10

    Domyślnie

    Widzę że pojawił się temat zdjęć macro D70 tak więc nie będę zakładał kolejnego podobnego. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu aparatu cyfrowego do robienia zdjęć macro i rozważam zakup Nikona D70. Zdjęcia które zamierzam robić są dość specyficzne. Chcę fotografować tęczówki oka i stąd pytanie do osób które mają doświadczenie z tego typu fotografią, jaki obiektyw do D70 żeby uzyskac jak najlepsze efekty ? Może ktoś ma szkiełka i mógłby zrobić testy i ewentualnie coś zaproponować.
    Z góry wielkie dzięki za pomoc
    Nikon D70+AF 28-80 mm f/3,3-5,6G Nikkor AF 60mm 2,8D Micro

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •