Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Dzięki Gandalfie - wiedziałem czarodzieju, że wesprzesz mnie radą ... trza to wszystko teraz przemyśleć ...

    Ale co powiesz robaczkom lub motylkom aby się nie ruszały
    ... zawsze gumę Airwaves przy sobie noszę i z lekka [glow=cyan:950c05bf7e]zamrażam[/glow:950c05bf7e] te małe paskudztwa

    [ Dodano: Pią 04 Mar, 2005 ]
    Kacpero myślę, że ta sigma powinna styknąć ... w porównaniu do mnie, nie będziesz musiał aż tak bardzo przymykać przysłony, gdyż oczko jest bardziej "płaskie" od np motylka ...
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    trza to wszystko teraz przemyśleć ...
    Jeżeli nie chcesz kupować specjalnej lampy do makro to możesz spróbować zrobić specjalny uchwyt:
    http://www.dlcphotography.net/Macro/MacroHomeFrame.htm
    Gość jednak przestrzega, że ma dalej cienie ale nie są one duże.

    Jeżeli masz gdzieś możliwość zdobycia tych książek to gorąco polecam.
    John Shaw's - Closeups in Nature
    Complete Guide to Close-Up & Macro Photography by Paul Harcourt Davies

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    [ Dodano: Pią 04 Mar, 2005 ]
    Kacpero myślę, że ta sigma powinna styknąć ... w porównaniu do mnie, nie będziesz musiał aż tak bardzo przymykać przysłony, gdyż oczko jest bardziej "płaskie" od np motylka ...
    Jeśli nawet ten to trzeba będzie szukać na runku wtórnym, z tego co się zorientowałem to jest wycofany z produkcji

  4. #14

    Domyślnie

    Dwa obiektywy makro Sigma 50mm i 105mm

    Pytanie - Jaką głębię ostrości uzyskamy przy nastawach stałych tj.

    L - odległość do fotografowanego obiektu = 31cm (310mm ) dla 105-tki i 19cm (190mm ) dla 50-tki ... (najbliższa z jakiej można focić tymi szkłami aby skala odwzorowania była zachowana 1:1)
    F - przesłona: przyjąłem wartości 3,5 i 32
    G - ogniskowa obiektywu [mm] – wiadoma sprawa
    C - krążek rozproszenia [mm] – przyjąłem 0,018mm
    H - odległość hiperfokalna

    UWAGA (dla niewtajemniczonych) jednostki długości muszą być takie same ... czyli w poniższe wzory należy wpisać wartości przeliczone na np. minimetry

    wzory:
    H = G * G / ( F * C )
    Lpocz = ( H * L ) / ( H + ( L – G ))
    Lkonc = ( H * L ) / ( H - ( L – G ))
    GO = Lkonc - Lpocz

    Wyniki:

    Dla Sigmy 105mm F3,5 GO=0,7mm
    Dla Sigmy 50mm F3,5 GO=1,3mm

    Dla Sigmy 105mm F32 GO=7mm
    Dla Sigmy 50mm F32 GO=12mm

    Jak wynika z powyższego GO dla skali odwzorowania 1:1 w tych obiektywach jest strasznie mała !!!

    Dobrze liczę? ... jeśli nie to proszę o sprostowanie ...
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  5. #15

    Domyślnie

    To i ja przy okazji tego wątku się zapytam, czy ktoś testował pierścienie pośrednie z kitowym zoomem i jaki był efekt ?
    Body, lampka, statywik no i szkiełka A no i torbę taż mam

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    Jak wynika z powyższego GO dla skali odwzorowania 1:1 w tych obiektywach jest strasznie mała !!!
    Dobrze liczę? ... jeśli nie to proszę o sprostowanie ...
    Nie chciało się zaglądnąć do dyskusji o makro (link w pierwszym moim poście).
    Nie pytałeś się o głębię ostrości, ale wspomniałem o tym bo z doświadczenia wiem, że wiele osób jest niemile zaskoczonych głębią ostrości, kiedy zaczyna robić zdjęcia makro.
    Grisza zrobił kilka zdjęć. Nie wiem jaki używał obiektyw ale zdjęcia dobrze pokazują, z jaką głębią ostrości będziesz spotykał się przy zdjęciach makro przy odwzorowaniach 1:1

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    Jak wynika z powyższego GO dla skali odwzorowania 1:1 w tych obiektywach jest strasznie mała !!!
    Dobrze liczę? ... jeśli nie to proszę o sprostowanie ...
    Muszę Cię zmartwić - głębia jest dużo mniejsza, niż wyliczyłeś

    Stosujesz wzory, w których występuje odległość, ale ma to być odległość obiektu od przedniego punktu kardynalnego obiektywu. Przy "normalnych" obliczeniach, czyli nie makro dla uproszczenia wstawia się do wzoru odlległości od filmu (matrycy), czyli te nastawione na obiektywie.
    Dla portretu z odległości np. 2m te kilka cm praktycznie nie robi różnicy. W makro jednak wyniki się rozjeżdżają, więc odległość podstawianą do wzorów należy wyliczyć wychodząc ze skali odwzorowania.

    Znając skalę odwzorowania s wyliczamy odległość jako

    L=G(1+s) / s

    Np. dla skali 1:1, czyli s=1 oraz ogniskowej 50mm

    L=100mm.

    (Dla skali 1:2 s należy przyjąć 0,5, dla 2:1 s będzie równe 2 itd).

    Dalej już tak jak we wzorach, które podałeś.

    Najciekawsze jest to, że ogniskowa nie ma wpływu na wynik.
    Przykładowo dla przysłony 32 i skali 1:1 głębia wychodzi taka sama dla 50 i 105mm,
    czyli ok. 2,3mm

  8. #18

    Domyślnie

    ajt ... dzięki za odpowiedź, ale nie wydaje mi się aby tak do końca było z tą głębią przy przesłonie 32, zerknij na linka podanego przez Władcę Pixeli (poniżej ten link), a dokładnie na 2 stronę gdzie Grisza umieścił cztery zdjęcia zrobione w skali odwzorowania 1:1 ... GO jest tam większa niż 2,3mm

    http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=62682

    ... co Ty na to? ... gdzie znalazłeś taki wzór - możesz podać namiary?
    Graty: body i kilkanaście soczewek w kilku grupach. Na zawsze bezpartyjny ...
    moje www ... serwisy, porady, linki, galerie ... zapraszam nie tylko początkujących

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    ajt ... dzięki za odpowiedź, ale nie wydaje mi się aby tak do końca było z tą głębią przy przesłonie 32, zerknij na linka podanego przez Władcę Pixeli (poniżej ten link), a dokładnie na 2 stronę gdzie Grisza umieścił cztery zdjęcia zrobione w skali odwzorowania 1:1 ... GO jest tam większa niż 2,3mm
    Popatrz na zdjęcie dla przysłony 32, ale nie na kreski na linijce, a na powierzchnię linijki na lewo od kresek. Faktura linijki wydaje się w pełni ostra zaledwie na przestrzeni ok. 2mm. Potem szczegóły zdjęcia zaczynają się zamazywać. Mniej więcej w tych miejscach przyjęty do obliczeń krązek rozproszenia równy 0,018mm, powiększony jakieś 8 razy (zależy, jaki kto ma monitor, ale przyjmijmy, że tyle), osiąga na ekranie 0,15mm, co zaczyna być juz zauważalne na monitorze.

    Cytat Zamieszczone przez Arsis
    ... co Ty na to? ... gdzie znalazłeś taki wzór - możesz podać namiary?
    Tutaj:

    http://fotografia-przyrodnicza.art.p...afia/macro.php

    Marek Wyszomirski m. in. podaje prawie identyczny przykład, tyle że dla skali 2:1.

    Zresztą, wzory na hiperfokalną, ymin i ymax kiedyś dla sprawdzenia sobie wyprowadziłem, bo pewna rzecz mi się nie zgadzała. Przy okazji odkryłem, że w powyższych wzorach, powszechnie używanych, jest pewne przybliżenie, które nie ma praktycznego wpływu na dokładność obliczeń, za to w pewnym stopniu je ułatwia i sprawia, że wzory są krótsze i ładniejsze

  10. #20

    Domyślnie

    Pod wpływem tego co tu piszecie nt. głębi ostrości przejrzałem instrukcję do Nikkora Micro 60/2,8. Wynika z niej, że dla odwzorowań od 1:1 do 1:1,7 (odległości ostrzenia od 21,9 do 24 cm - liczone rzecz jasna od płaszczyzny ostrzenia do płaszczyzny powstawania obrazu) głębia ostrości wynosi 1 mm niezależnie od wielkości przysłony. Dopiero dla odwzorowania 1:1,9 i przysłonie 22 - wzrasta do 2 mm, i dalej rośnie, by w nieskończoności przy przysłonie 32 osiągnąć zakres od 3,5 m do nieskończoności.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •