Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie problem z elektroniką D700 ? czy szkła?

    Kupiłem właśnie na forum obiektyw - Tokinę AF 400/5.6.
    Na body D700 coś jest nie tak. Autofokus najczęściej nie działa - body nie kręci silnikiem (to szkło to oczywiście śrubokręt). Przysłona - tu jest jeszcze "ciekawiej". Blokuje na maksymalnej f=32, tak jak trzeba. A body różnie sobie pokazuje. Raz pokazuje przysłonę 32 i mogę (odblokowując) zmieniać przysłonę ..... przez obrót pierścieniem przysłon (mimo, że w body w menu F9 tak nie ustawiłem). Czasami na wyświetlaczu pokazuje znaczek delta 5 - co oznacza chyba piątą przysłonę, bo kręcąc kółkiem, otwierając przysłonę, zmieniają mi sie po delcie cyferki 5 - 4 - 3 - 2 - 1. Generalnie nie mogę sterować przysłoną z kółka w body.
    Naświetlenie jest OK - po prostu tak jak dajmy na to manualnego nikkora, który przekazuje info o używanej przysłonie. Czas jest dobierany prawidłowo (w trybie A), trybu P, S - nie mogę używać, mruga, bo to wymaga zablokowania przysłony na max. A on wtedy pokazuje 32 jako przysłonę 32 ustawioną manualnie.

    Bywają wyjątkowe sytuacje, że działa dobrze - jakieś 30 sekund, działa mi sterowanie przysłoną z przedniego kółka, pokazywanie sa prawidłowe wartości, działa AF. Czasami przysłony chodzą dobrze, ale AF - nie.
    Wyłączenie - włączenie aparatu najczęściej nic nie zmienia, wypięcie i ponowne wpięcie obiektywu - też nie.
    Kwestia przypadku kiedy nagle sobie to szkło zaczyna funkcjonować tak jak powinno. Nie zauważyłem żadnej prawidłowości.

    Na body D200 zawsze działa bez problemów - wszystko ! chodzi jak trzeba. (600/5.6 to fajne tele)
    Jak tylko ruszę w D200 pierścień przysłony z pozycji f32 to (prawidłowo) wyskakuje komunikat FEE, czego się nie mogę "doczekać" w D700.

    Styki wyczyściłem. Wgrałem w D700 nowe firmware 1.01. Bez zmian.
    Macie jakieś pomysły?
    Czeka mnie serwis Tokiny lub rezygnacja z obiektywu?

    Czy ktoś ma D700 i starą Tokinę (szczególnie to właśnie szkiełko) ?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 16-07-2009 o 20:56
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym spróbował pogadać z serwisem Tokiny.
    Wychodzi na to, że D700 różnie współpracuje z niektórymi "nieoryginalnymi", starszymi szkłami AF.
    Był kiedyś wątek o innej Tokinie, a ja mam Cosinę 19-35 która działa OK z każdym korpusem poza D700, z którym wyświetla oszukane wartości przysłon, ale poza tym działa dobrze, również AF.
    Może serwis jest w stanie zrobić upgrade szkła, ale szczerze mówiąc myślę, że szanse są małe więc wydaje mi się, że możesz nastawiać się po woli na używanie tylko z D200.

  3. #3

    Domyślnie

    Odpowiedź na pytanie z tematu jest jednak chyba prosta -- body. Skoro z D200 działa poprawnie, znaczy, że elektronika w szkle jest w porządku. Co najwyżej nie rozumie się ze sterowaniem z D700. Przypadek brzmi ciekawie (szkoda, że w negatywnym znaczeniu) i koniecznie podziel się informacjami, jeśli coś wymyślisz...

    Ja z D700 używałem kilku starszych szkieł z AF (wszystkich nie-nikkorów) i generalnie nigdy podobny problem się nie przytrafił.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Jacek, jak masz czas jutro po południu, to możesz podjechać i zobaczymy czy gada to z moimi puszkami.

  5. #5

    Domyślnie

    Też słyszałem o takiej przypadłości i to właśnie tylko w wpadku D700. Szkoda mi to mówić, ale coś w sofcie D700 spaprali i jest to wina korpusu.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    Jacek, jak masz czas jutro po południu, to możesz podjechać i zobaczymy czy gada to z moimi puszkami.
    Jutro już w południe jadę na żagle. W poniedziałek podczepię obiektyw pod inne puszki.

    Pod D700 podczepiam innego starego nie-nikkora: Sigmę 17-35 i jest OK, bez takich kawałów jak z tą Tokiną.

    Serwis Tokiny powie, że szkło ok, serwis nikona się wypnie, bo szkło to nie nikkor. Sytuacja bez wyjścia.
    Już wojuję z jednym serwisem w sprawie Tamrona 28-75. Katastrofa, szkoda gadać.
    Czy naprawdę spokojnie można kupować tylko nikkory i to z najwyższej półki? Reszta to loteria.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-07-2009 o 00:15
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Trafiłem na ten wątek i domyślam się, ze to szkło którym handlowaliśmy niedawno. Ten obiektyw na kilka fotek był podpinany do D3 i żadnego problemu nie stwarzał.
    nikon i nikkory oraz troszkę w:
    http://mirroo.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    egzemplarz tokiny którą posiadasz tak jak mirroo napisał był podpinany pod moje D3,z czystym sumieniem mogę powiedzieć że wszystko działało jak należy.
    a w chwili używania masz ustawione jakieś dane obiektywu bez CPU?, może spróbuj wyłączyć tą funkcję.
    Pozdrawiam
    Tomek
    spfl.pl

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    sprawdzane na kilku body - na żadnym D700 nie chodzi, na wszystkich innych modelach tak. Ciekawe. Ma ktos to samo szkiełko i może sprawdzić na D700?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •