Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Pełna klatka - co wybrać?

    Witajcie. Od kilku lat zajmuję się fotografią bardziej hobbystycznie niż dla zarobku choć współpracowałem z kilkoma lokalnymi portalami internetowymi i wolnej chwili zajmowałem się reporterką - koncerty, wydarzenia lokalne. Zdarzyło mi się też zrealizować jedną sesję ślubną w plenerze, gdzie młoda para zrezygnowała z usług fotografa którego wybrali po obejrzeniu zdjęć z wesela. Przez ręce przewinęły mi się wszystkie tańsze lustrzanki z matrycą APS-C Nikona począwszy od D3000, a skończywszy na D5200, przez chwilę pracowałem też na D7000, oraz na pierwszych modelach Sony Alpha. Nadszedł jednak moment, w którym chciałbym przesiąść się na pełną klatkę i zająć się tematem fotografii bardziej na poważnie i tu pojawia się moje pytanie do forumowiczów - jaki nowy sprzęt wybrać w kwocie do 15k zł - początkowo do reporterki i koncertów, a docelowo wesela. Chciałbym się w tej kwocie zmieścić z plecakiem, statywem i lampą. Jak na nowy sprzęt tej klasy kwota nie jest za duża, ale mam nadzieję, że na start wystarczy.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janbartek Zobacz posta
    Witajcie. Od kilku lat zajmuję się fotografią bardziej hobbystycznie niż dla zarobku choć współpracowałem z kilkoma lokalnymi portalami internetowymi i wolnej chwili zajmowałem się reporterką - koncerty, wydarzenia lokalne. Zdarzyło mi się też zrealizować jedną sesję ślubną w plenerze, gdzie młoda para zrezygnowała z usług fotografa którego wybrali po obejrzeniu zdjęć z wesela. Przez ręce przewinęły mi się wszystkie tańsze lustrzanki z matrycą APS-C Nikona począwszy od D3000, a skończywszy na D5200, przez chwilę pracowałem też na D7000, oraz na pierwszych modelach Sony Alpha. Nadszedł jednak moment, w którym chciałbym przesiąść się na pełną klatkę i zająć się tematem fotografii bardziej na poważnie i tu pojawia się moje pytanie do forumowiczów - jaki nowy sprzęt wybrać w kwocie do 15k zł - początkowo do reporterki i koncertów, a docelowo wesela. Chciałbym się w tej kwocie zmieścić z plecakiem, statywem i lampą. Jak na nowy sprzęt tej klasy kwota nie jest za duża, ale mam nadzieję, że na start wystarczy.
    D750 + 35mm f/1.8G ED + 85mm f/1.8G + lampa/lampy, karty i inne graty
    Na początek powinno spokojnie wystarczyć. Jeśli się boisz stałek, lub nie jesteś pewny czy Ci nie uciekanie jakaś ważna chwila - weź Tamrona 24-70mm VC
    Oczywiście mowa o nowych rzeczach. W używanych można troszkę inaczej się zaopatrzyć.
    Ostatnio edytowane przez MstrG ; 10-05-2015 o 14:34
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    D750 + 35mm f/1.8G ED + 85mm f/1.8G + lampa/lampy, karty i inne graty
    Na początek powinno spokojnie wystarczyć. Jeśli się boisz stałek, lub nie jesteś pewny czy Ci nie uciekanie jakaś ważna chwila - weź Tamrona 24-70mm VC
    Oczywiście mowa o nowych rzeczach. W używanych można troszkę inaczej się zaopatrzyć.
    Właśnie zastanawiałem się czy oprócz obiektywu stało-ogniskowego nie przydałby się jakiś teleobiektyw. Nie zawsze da się podejść tak blisko jak by się chciało żeby pstryknąć fajne foto, a czasem człowiek po prostu nie zdąży

  4. #4

    Domyślnie

    @janbratek,
    Zanim zaczniesz sie zastanawiac jekie konkretne obiektywy powinienes kupic, odpowiedz sobie na pytanie jakie dlugosci ogniskowe (zakres ogniskowych) sa ci potrzebne.
    Skoro, jak sam piszesz fotografujesz juz kilka lat to powinienes w sposob banalny odpowiedziec sobie na to pytanie analizujac swoje foty. Bardzo wygodnym narzedziem do takiej pracy jest LightRoom.
    A jesli nie potrafisz tego zrobic, to kup sobie (jako przejsciowy nie docelowy) zooma 24-120 .
    Dlaczego 24-120 a nie inny zoom? Ano dlatego , ze zakres 24-120 jest najczesciej uzywanym zakresem ogniskowych w ogolnie rozumianej fotografii. "Szerzej" niz 24 czy " weziej " niz 120 mozna uznac za margines czy dodatek.
    Po wykonaniu okola 1000 zdjec w roznych , typowych dla ciebie sytuacjach doskonale bedziesz wiedzial co ci jest potrzebne:

    jakie ogniskowe
    jaka jasnosc
    jaka jakosc obrazowania
    gabaryty obiektywu

    Oczywiscie znowu statystyski z LR sie klaniaja, wiec jak tego nie zrobisz to znowu niczego sie nie dowiesz.
    A co do 24-124 , to jesli po podjeciu decyzji sprzedasz go ze z strata 1000 pln , to 1000 pln bedzie i tak mniej warte niz wiedza wynikajaca z tego doswiadczenia oraz straty finansowe wynikajace z odsprzedazy zle dobranych obiektywow.
    Ostatnio edytowane przez zoom2 ; 10-05-2015 o 15:29

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zoom2 Zobacz posta
    @janbratek,
    Zanim zaczniesz sie zastanawiac jekie konkretne obiektywy powinienes kupic, odpowiedz sobie na pytanie jakie dlugosci ogniskowe (zakres ogniskowych) sa ci potrzebne.
    Skoro, jak sam piszesz fotografujesz juz kilka lat to powinienes w sposob banalny odpowiedziec sobie na to pytanie analizujac swoje foty. Bardzo wygodnym narzedziem do takiej pracy jest LightRoom.
    A jesli nie potrafisz tego zrobic, to kup sobie (jako przejsciowy nie docelowy) zooma 24-120 .
    Po wykonaniu okola 1000 zdjec w roznych , typowych dla ciebie sytuacjach doskonale bedziesz wiedzial co ci jest potrzebne:

    jakie ogniskowe
    jaka jasnosc
    jaka jakosc obrazowania
    gabaryty obiektywu

    Oczywiscie znowu statystyski z LR sie klaniaja, wiec jak tego nie zrobisz to znowu niczego sie nie dowiesz.
    A co do 24-124 , to jesli po podjeciu decyzji sprzedasz go ze z strata 1000 pln , to 1000 pln bedzie i tak mniej warte niz wiedza wynikajaca z tego doswiadczenia oraz straty finansowe wynikajace z odsprzedazy zle dobranych obiektywow.
    Do tej pory używałem obiektywów od 18 do 300mm. Myślę, że Tamron 24-70mm wystarczyłby na początek. Boję się, że 24-120mm Nikkor'a z f/4 może być trochę za ciemny, choć nigdy nie miałem FF z takim obiektywem w ręku, a wiadomo, że jakość zdjęć lustrzanką za 2tys. z obiektywem f/4 nie umywa się zapewne do zdjęć pełną klatką z obiektywem o takiej samej jasności, dlatego też piszę na forum. Co do body zastanawiałem się jeszcze nad Canonem, ale że nie mam w okolicy sklepu z takim sprzętem ani możliwości porównania, pytam o opinie na forum.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janbartek Zobacz posta
    (...) a wiadomo, że jakość zdjęć lustrzanką za 2tys. z obiektywem f/4 nie umywa się zapewne do zdjęć pełną klatką z obiektywem o takiej samej jasności, (...)
    Właśnie, że nie wiadomo.

    Jakość zdjęć czy to z DX, czy FX jest porównywalna, o ile nie identyczna.
    Jedyne 2 różnice jaki są między DX i FX, to:
    - niższe szumy na FX przy tym samym ISO
    - mniejsza głębia ostrości przy tym samym kadrze i takiej samej przesłonie.

    A jakość zdjęć - w 99% przypadków nie będziesz w stanie rozpoznać jakiej wielkości matrycę miał aparat, którym było robione zdjęcie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    bez obiektywów to leicę .
    Różnicę są dopiero przy wyższym iso, chociaż w dobie nowych matryc APSC to już nie jest takie oczywiste. Jak chcesz na koncerty mieć jakiś luz psychiczny związany z zoomem to lepiej jaśniejszy niż ciemniejszy.
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wybór padł na Nikona D750 + Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD tak jak sugerował MstrG. W późniejszym czasie zaopatrzę się w dodatkowe szkła.

  9. #9

    Domyślnie

    No i więcej do szczęścia nie potrzeba na początek to swietny zestaw

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janbartek Zobacz posta
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wybór padł na Nikona D750 + Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD tak jak sugerował MstrG. W późniejszym czasie zaopatrzę się w dodatkowe szkła.
    Obyś był zadowolony, bo w przeciwnym wypadku będziesz mnie przeklinał po nocach
    Jakąś lampę też kupiłeś?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •