Close

Strona 9 z 253 PierwszyPierwszy ... 78910111959109 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 2526
  1. #81
    Dmarleyo
    Gość

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Świetny wątek!
    Już od jakiegoś czesy myśle o takim przenośnym studio...
    I moje pytanie - czy nadadza się do tego lampy typu :
    http://www.allegro.pl/item360065927_...kon_sb_28.html
    One chba mają dość sporą regulacje błysku, a zamiast jednej sb 600 mógłbym kupić dwie takie

  2. #82

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Dokładnie wiem, co czujesz, bo dla mnie kilka dni temu było to podobne odkrycie. Człowiek inwestuje w różne szkiełka, cuduje, a tu nagle okazuje się, że wystarczy trochę poczytać, pokombinować, parasolka za 20zł i następuje wielki skok jakościowy.
    Ja to nazywam uruchomieniem funkcji mózgu i wyzwoleniem z onanizmu sprzętowego. Welcome to the real world, cieszę się, że wyobraźnia Waszmości i innych została pobudzona
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  3. #83

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    I moje pytanie - czy nadadza się do tego lampy typu :
    http://www.allegro.pl/item360065927_...kon_sb_28.html
    Jak najbardziej. Jak chcesz taniej to polecam SB-24 albo SB-26 (posiada wbudowaną fotocelę, jeśli się nie mylę.)

  4. #84

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    aha hm a parasolka im wieksza tym wiecej doswietli a lepsza jest rozpraszajaca czy przepuszczająca biala czy srebrna ? wszystko zalezy co chce uzyskac pewnie dzieki za info !

  5. #85

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Przepuszczająca - bardziej miękkie światło, można bliżej osoby. Odbijająca - lepsza wydajność, ale mniej zmiękcza. Wg mnie kwestia popróbowania - sam będę dopiero to uskuteczniał

  6. #86

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez harrysjz Zobacz posta
    wszystko zalezy co chce uzyskac pewnie dzieki za info !
    Dokładnie tak.

    Ze swojej strony proponuję przyjrzeć się innym dyfuzorom i strumienicom; gobosom, plastrom miodu hand-made i innym takim wynalazkom. W praktyce często okazuje się, że parasolki dają światło zbyt szerokie, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Czasem warto je mocno zawęzić.
    "The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph" - B. Jensen

  7. #87

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    W oczekiwaniu na przyjście paczki z SB-600, przeglądam sobie w wolnych chwilach różne zasoby w sieci i znalazłem dwa fajne poole zdjęć, gdzie publikowane są zdjęcia w tandemach - zdjęcie plus backstage, czyli "jak to oświetlono".

    Tutaj i tutaj

  8. #88

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Cytat Zamieszczone przez harrysjz Zobacz posta
    mega opcja te parasole itd mam zdjęcia sprzed przeczytania tego pożytecznego tematu i wlasnie robione sb 28 bez zadnych rozpraszaczy itp, a jak bym mial parasol to moze cieni na twarzy by nie bylo ? duzo by zmienilo w zdjęciach ? model kolega deskowy chlopak
    [/IMG]
    Parasolka lub inny tego typu sprzęt wiele by tu jednak zmienił. W tej wersji użycie lampy błyskowej jest bardzo widoczne. Jak dla mnie sztucznego oświetlenia należy tak używać, aby nie było to jednak widoczne. Rzadko kiedy koncepcja zdjęcia uzasadnia aż tak jawne uzycie flesza. Dlaczego na Twoich zdjeciach uzycie flesza jest widoczne:
    -ostre cienie,
    -jak mówią filmowcy - światło się miesza - temp. barwow flesza jest wyższa niż temp. barwowa światła zastanego.
    Na pierwszy problem poradzi parasolka/softbox/blenda, na drugi założenie odpowiedniej folii korekcyjnej na lampę.

    I z folia korekcyjną jest problem. Zestawy SJ-1 i SJ-2 nie pomagają. Poruszyłem kiedyś ten problem w wątku o foliach korekcyjnych do błysku. Pozostaje w zasadzie zaopatrzenie sie w ścinki takich folii u filmowców.

    A tak w ogóle - świetny wątek. Za to lubię to forum - a nie za wątki typu "co do D80" czy "mam paprocha". Istotnie - sprzęt oświetleniowy to chyba najbardziej lekceważona część sprzętu. Oczywiście przez sprżet oświetleniowy nie rozumiem tylko sabinek. Wg mnie dzięki odpowiednio dobranemu i używanemu tego typu sprzetowi można najlepiej podnieść jakość swoich zdjęć. Najlepsza relacja nakłady/efekty. Pamiętam, jaki sam zrobiłem swoją pierwszą blendę (dawno temu: bristol w sklepie dla plastyków i srebrna folia do pieczenia. Nie byla to blenda łatwa w użytkowaniu). Efekty mnie zadziwiły. Okazuje się, że lepiej do dobrych portretów kupić blendę za 120 zł niż szko za 3000 zł. Nic tak nie wyzwala kreatywności jak akcesoria oświetleniowe.

    Co do parasolek i ich używania w plenerze to widzę 3 problemy:
    -stabilność - nie zawsze będzie płyta chodnikowa do wyrwania.
    -czy sabinki "zobaczą" w pełnym świetle błysk sterujący
    -różnice w temp. barwowej.

    Co do ostatniego problemu: za zdjęciach z linków Zbigniewa sa zdjęcia doświetlane lampą w cieniu. Inny przykład - słońce zza chmur i sabinki z parasolkami. Jak ustawimy w aparacie WB na flesz tło nam może wyjść z zafałszowanymi kolorami. Rozwiązaniem sa odpowiednie folie - ale z tym jest kolejny kłopot.
    Ostatnio edytowane przez Tomson ; 19-05-2008 o 17:55
    D700, MB-D10, D80, MB-D80, N16-35/4G VR, N 24-70/2.8G, N18-200VR, N 70-200 2.8VR, N AF85 1.4D, T90 2.8, N50 1.8D, N24-85ED, SB-800, SB-600, SB-28DX, ringflash Delta, MF 055 XPROB

  9. #89

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    Właśnie jestem po pewnym procesie myślowym dotyczącym temperatury barwowej. Otóż aby wykorzystując lampę błyskową otrzymać światło o temperaturze zbliżonej do dziennego, ale takiego popołudniowego, trzeba na lampkę wsadzić filtr żelowy niebieski - taki, dla którego przesunięcie temp. w miredach jest ujemne. Te filtry, które daje Nikon do SB, mają przesunięcie dodatnie, co pozwala zjechać z temp. barwową i dopasować kolor do światła fluorescencyjnego (zielone) oraz żarowego (wiadomo jakie).

    To dla mnie (o ile jest prawdą co napisałem o tym niebieskim) też pewne odkrycie, bo przecież spodziewać możnaby się, że aby ocieplić zdjęcie, to trzeba założyć filtr powiedzmy żółtawo-pomarańczowy. Acha - chodziło mi o filtr konwersyjny, nie poprostu koloru niebieskiego.

    PS.: Dla umysłów ścisłych kalkulator. A tutaj do poczytania o miredach.
    Ostatnio edytowane przez Zbigniew ; 19-05-2008 o 23:08

  10. #90

    Domyślnie Odp: Doświetlanie postaci w plenerze (zdalnie, z parasolką)

    toś mnie znowu oświecił. Byłem pewien że jak założę pomarańczowy filterek dołączny do sb800 to będę pstrykła w dzień aż miło, bo przecież światło przyjmuje barwę przeszkody od jakiej się odbija/przechodzi przez nią. Czyż nie??
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

Strona 9 z 253 PierwszyPierwszy ... 78910111959109 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •