Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Canon AE-1

  1. #1

    Domyślnie Canon AE-1

    Witam, wie ktoś może jak zdjąć matówkę w Canonie AE-1? Do środka dostały mi się pyłki, koniecznie muszę zdjąć tylko nie wiem jak.

  2. #2

    Domyślnie

    Sorry, apple, że nie na temat, bo nie umiem Ci pomóc, ale, Panowie Zieloni, czym się kierowaliście, że przenieśliście ten wątek z Aparatów Tradycyjnych do Innych Systemów?
    Co z tego, że to nie Nikon? To przecież aparat tradycyjny, analogowy znaczy.
    Podobnie z wątkiem kazziego "Tessina i inni".
    Przecież tutaj te wątki zginą w czeluściach cyfrowych nowości, a tam były całkiem na wierzchu i miały szanse na przeczytanie.
    Gdzie jest napisane, że "aparat tradycyjny" to musi być Nikon?
    To przecież nie jest giełda.
    Zastanówcie się, proszę.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  3. #3

    Domyślnie

    Oficjalnie, matówka w AE-1 nie jest wymienna przez użytkownika. Musisz dokładnie obejrzeć mocowanie matówki w komorze lustra, czy nie ma tam jakiegoś zatrzasku, np. ukrytego pod gąbką.
    Ostatnio edytowane przez puch24 ; 20-10-2014 o 23:44

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że ta strona może nieco pomóc.
    http://www.mir.com.my/rb/photography...tml/index7.htm
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety, to dotyczy modelu AE-1 Program, który ma matówki wymienne przez użytkownika. AE-1 nie ma.

  6. #6

    Domyślnie

    Faktycznie nawet jest o tym informacja o tym na podlinkowanej stronie.
    Skoro na tej stronie nie zostało podane jak wymienić matówkę, to znaczy że jest to na tyle skomplikowane iż rzeczywiście wymaga interwencji serwisu.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli sam nic nie zdziałam, pozostaje serwis (sprawdzę ten w Hali Mirowskiej). Dziękuję za pomoc.

  8. #8

    Domyślnie

    Niekoniecznie - najpierw obejrzyj dokładnie matówkę i sposób jej osadzenia. Możliwe, że jest tam jakiś zatrzask. Zobacz np. tu: http://www.cameraspareparts.co.uk/ge...era-2891-p.asp - aparat to na pewno AE-1 (nie AE-1P), i sądząc ze zdjęcia, jest tam jakaś zatrzaskowa ramka, trzymająca matówkę od strony lustra, a nie od strony pryzmatu. Ale jeśli się boisz, oczywiście serwis będzie bezpieczniejszy.
    Ale w wielu współczesnych aparatach (np. Nikon D70, D80, D200, itp.) matówki teoretycznie nie są wymienne, a praktycznie można to zrobić bez większego problemu.

  9. #9

    Domyślnie

    Z ciekawości jednak poszukałem instrukcji serwisowej (http://www.baytan.org/): żeby dostać się do matówki, trzeba wymontować cały moduł lustra, pryzmatu i bagnetu, wyjąć pryzmat, i dopiero wtedy można dostać się do matówki, wcześniej demontując jeszcze igłę galwanometru i moduł z diodami. Canon twierdzi, że z tego właśnie powodu uszczelnił przestrzeń pomiędzy pryzmatem a matówką tak dokładnie, by czyszczenie matówki nie było nigdy potrzebne. Myślę, że serwis "zaśpiewałby" za to tyle, że mógłbyś sobie kupić ze trzy sprawne AE-1.
    Ostatnio edytowane przez puch24 ; 22-10-2014 o 14:01

  10. #10

    Domyślnie

    Tak, tak wyceniono usługę na 120zł, więc wziąłem śrubokręt w dłoń Teraz mogę potwierdzić organoleptycznie że trzeba rozebrać całą górę aparatu i taśmy elektroniczne, dopiero wyjąć pryzmat do którego jest przymocowana ramka z matówką.....za pomocą taśmy. Przyznaję, chirurgiczna operacja.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •