Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Ależ Jacku mi o żaden bokeh tu nie chodzi. Chodzi o coś zupełnie innego...

    Mialem swego czasu "małego kita", o którym jest tu mowa i robiłem nim zdjęcia ludziom m.in. na ogniskowej 50mm. Praktycznie wszystkie z nich wylądowały w koszu... odkąd podpiąłem 85-tkę...

    Mam nadzieję, że Ty akurat wiesz, jaka różnica jest w zdjęciach ludzi w przypadku obu wspomnianych obiektywów...
    Robiles te porownania w studiu czy jednak w plenerze? Co innego gdy sie ma drugi plan i otwartą przysłonę, a co innego gdy w studiu jest gladkie tlo i wszystko jest ostre.
    55 mm na DX to ekwiwalent 85 mm - do calej sylwetki to starczy. Nie bedzie przerysowan. Zreszta calkiem mozliwe ze studio bedzie za krotkie by pracowac na dluzszych tele. Model musi byc odstawiony od tla (zalecam ze 2 m bądź wiecej).

    @dandez - my mowimy o ilosciach lamp i o mocach lamp. (okolice 300 WS starczą). Mozesz kupic 300 WS i moga to byc lampy koreanskie czy chinskie. Tych produktow jest multum. Wejdz na strone fripers czy na allegro i zaznacz widelki cenowe. Wybierz te drozsze - maja one np mocniejsze piloty albo wiekszy zakres podzialu mocy. To sie przydaje.

    My wcale nie mowimy o generatorach Broncolor czy Profoto - nie przeginamy
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 04-07-2015 o 15:52
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Jeśli chodzi już o eksponowanie określenia "amatorskiej firmy" trącące sarkazmem (...)
    Doskonale odebrałeś cel tego określenia
    Jednak, dokładnie tak jak sam dalej napisałeś, nikt nie jest omnibusem, dlatego - jak potwierdziłeś, firma korzysta z usług kogoś, kto się zna na tym co robi.
    Można przeszkolić pracownika, wyposażyć studio, i uzyskać poprawne efekty. Jednak (piszę na podstawie doświadczeń) często uzyskanie poprawnych efektów zajmuje dużo czasu, a to nie chodzi o zdjęcia pamiątkowe, na których np. ważniejsze jest to, że roczny Jaś się uśmiechnął i popatrzył w obiektyw, a obcięta noga i kaloryfer w tle nie mają znaczenia. Te zdjęcia (jak zakładam) mają posłużyć do zwiększenia zysków firmy, a klienci będą postrzegać produkty poprzez te zdjęcia. W takim przypadku uczenie się "na żywym organizmie" może przynieść gorszy efekt, jeśli np. z powodu złego przedstawienia produktów klienci nie zostaną zachęceni do zakupu. Niestety firma nie będzie wiedzieć, czy klienci nie kupili z powodu nietrafionego wzoru, czy słabego zdjęcia. Może to lekka przesada, ale właściciele firm w poszukiwaniu oszczędności często nie zwracają no to uwagi, i uważają, że "aparat = zdjęcia", tylko ten aparat ktoś musi obsługiwać.
    Na podstawie tego co napisałeś myślę, że to jedna z takich "oszczędnych" firm, szukająca szybkiego i taniego rozwiązania, szybkiego - bo gdyby ktoś zainteresował się tematem, nie pisałby o zdjęciach ludzi w namiocie, tylko o zdjęciach "bez tła" albo "na białym tle". Gdyby nieco bardziej się zainteresował, trafiłby na setki tutoriali omawiających takie zdjęcia, i na forum przyszedłby z listą zakupów i pytaniami, czy to co wybrał spełni wymagania do założonego efektu.

    Usługi fotografii zlecamy na zewnątrz i pomyślałem, że fajnie by było wyposażyć się w sprzęt własny aby móc na miejscu robić zdjęcia na www tymbardziej, że nie robimy ich wiele i nie widzę uzasadnienia ekonomicznego, żeby pchać się w najdroższy sprzęt PRO LEVEL a właśnie taki, który wystarczy do niewielkich zastosowań.
    I tu jest problem. Przyzwoity sprzęt, nie taki najtańszy, to jednorazowy wydatek kilku tys. zł.
    Pozostaje jeszcze sprawa wyszkolenia pracowników, którzy będą robić te zdjęcia.

    Myślę, że jedna odpowiedź na pytanie typu:
    model obiektywu taki i taki
    lampy takie i takie...
    jest lepsza aniżeli odpowiedzi typu "czym ja w ogóle chcę zdjęcia robić" - bo właśnie szukam odpowiedzi czym od profesjonalistów

    Podałem Ci, zgodnie z sugestią kolegi, dobry sprzęt do fotografii studyjnej ludzi, lustrzanka Nikon d810 i obiektyw Nikkor 85/1.4 Sprawdź ceny
    Aha, miało być "nie najdroższy PRO LEVEL", ale nie chodzi o zdjęcia z rodzinnej wycieczki, tylko o profesjonalne zdjęcia produktów, więc z niższej półki: Nikon d750 i Nikkor 85/1.8. Sprawdź ceny.
    Do tego oczywiście przeciętne lampy. Dlaczego "przeciętne" a nie "najtańsze"?
    Bo nie macie doświadczenia. Doświadczony fotograf zrobi podobny efekt znacznie prostszym sprzętem, opierając się na doświadczeniu i wiedzy. Osoby które tego nie posiadają mogą "polec" na drobiazgach, dlatego najlepiej jeśli będą mieć sprzęt, z którym nie będą musiały kombinować.
    Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia

  3. #13
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    To jest normalne podejście że ktoś myśli że wystarczy lustrzanka kit i będzie jako tako, jednak szybko okazuje się że jest ciemno i trzeba kupić lampy, że tło za słabo doświetlone i kolejne, że jednak obiektyw by trzeba zmienić itd ponieważ efekty odbiegają od przeciętnych widzianych w necie, niestety ale fotografia postaci to jedna z bardziej wymagających i ciężko nadrobić braki np w ilości światła dobrymi chęciami

    Co do zakupu lamp to trzeba wykorzystać to że dofinansowania idą lekką ręką i wielu po roku wyprzedaje świetny sprzęt oświetleniowy w sensownych cenach.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 04-07-2015 o 22:13

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •