Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie Nikon FM2 + SB800

    Witam, prośba: czy mógłby mi ktoś w miarę łopatologicznie wyjaśnić jak używać poprawniej/najwydajniej/najlepiej lampy SB800 z Nikonem FM2? Mam kilka rolek filmu, nie chciałbym ich nie prześwietlić czy niedoświetlić.

    FM2 jest manualny ma tylko światłomierz pokazujący (- o +), wiadomo zapewne jak chcę z lampą to będę miał permanentny "-" - tylko jak ustawić lampę?
    Np ustawiam sobie w domu, wieczorem przesłonę na f=2,8 czas na 1/15s, jak mam ustawić lampę by jak najmniej doświetliła, by była poprawna ekspozycja?
    Obiektyw 14 mm, czyli lampa ma założone obie nakładki, i widzi f=14 mm, tylko co dalej?

    Pozdrawiam
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  2. #2

    Domyślnie

    Lampę ustawiasz w tryb automatyki własnej (A), ustawiasz ISO i przesłonę zgodną z tymi w aparacie i robisz zdjęcia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    OK, czyli właściwie robię to samo z każdym "manualnym" aparatem, dobrze rozumuję?
    Wiem, że pytanie głupie i proste, ale po prostu dotychczas używałem TTL, a naczytałem się także, że trzeba ustawiać moc błysku ręcznie, np od 1 do 1/64, no i wtedy lekko problem co ustawić, no ale jak kwestia przepisania ISO i przesłony to żaden problem.

    Dzięki wielkie, pozdrawiam.
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Lampę ustawiasz w tryb automatyki własnej (A), ustawiasz ISO i przesłonę zgodną z tymi w aparacie i robisz zdjęcia.
    Owszem. Można też celowo ustawić na lampie przesłonę nieco wyższą lub niższą - ma się wtedy korekcję, analogicznie tak jak się używa trybu BL.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    OK, dzięki, pstryknąłem kilka na FM2, ale na efekty oczywiście będę musiał poczekać aż wyrobię rolkę i wywołam.
    Pozdrawiam.
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •