Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 71

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Lampa błyskowa a dyfuzory

    Ma pytanie co do dyfuzorów, wiadomo każda lampa ma wysuwany dyfuzor SB dodaje jeszcze nasadkę dyfuzyjna. I pytanie brzmi czy lepiej używać wbudowanego dyfuzoru, czy nasadki po którym są lepsze efekty, a może używać obu naraz. Proszę napiszcie jak wy używacie dyfuzorów w jakich okolicznościach
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  2. #2
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    No wiesz.... Jak by tu powiedzieć.... Temat rzeka...
    Każdy dyfuzor da ci inne światło, a co zdjęcie to inne warunki.
    Osobiście używam Stofena ("mydelniczki") i "wizytówki" ( tej wbudowanej, wysuwane karteczki ); prócz tego sufit, lub ściany ( o ile są białe i blisko ). Softboksów do reporterskich nie mam bo to duże pudło jest i wolę tam studyjną wcisnąć.
    Generalnie to sam musisz przestrzelać i zobaczyć.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #3

    Domyślnie

    no właśnie myślałem że ktoś tu ma jakieś konkretne rady bo dziś bawię się całe popołudnie i żadnych wniosków, no może parę ale nie związanymi z samymi dyfuzorami. A skoro w pudełku jest dodatkowy dyfuzor to po coś musi być, jeżeli ten wbudowany byłby lepszy i wystarczał to nie dawali by dodatkowego, ten nakładany na pewno bardziej wali na boki ale czy to jest pożądane?
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    ... jeżeli ten wbudowany byłby lepszy i wystarczał to nie dawali by dodatkowego, ten nakładany na pewno bardziej wali na boki ale czy to jest pożądane?
    To zależy

    Stronę http://foto.jasiu.pl/ chyba znasz, a jeśli nie to jest to pozycja obowiązkowa.
    Tutaj możesz porównać zastosowanie różnych modyfikatorów http://fripers.pl/zastosowanie.html ale to raczej studyjne

    Lampy reporterskie są mocno ograniczone jeśli chodzi o modyfikatory, a to co jest to głównie namiastki tego co można założyc na lampy studyjne. Najczęściej jest tak, że chodzi nam o miękkie światło tak aby wpływ lampy był najmniej widoczny - a takie dają duże powierzchnie co ma się dość średnio do palnika lampy reporterskiej ( mała powierzchnia dająca ostre i skupione światło ).

    EDIT

    Zajrzyj do forumowego watku "strobist", tam jest mnóstwo przykładów o które pytasz, z tym że światła nie da się "nauczyć", je trzeba zrozumieć.
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 27-06-2012 o 00:04
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  5. #5

    Domyślnie

    Przede wszystkim to co jest wysuwane a to co jest dołączane to urządzonka mające różne funkcje...

    Wysuwana biała karteczka - ma uruchomić oczy na zdjęciu, błysk od niej odbity widać jako blik w oczach fotografowanych osób
    Wysuwana soczewka fresnela - to co nazywasz dyfuzorem - to nie jest dyfuzor, to jest nakładka pozwalająca szerzej siać światłem, przy używaniu obiektywów szerokokątnych pozwala światłem pokryć cały kadr
    Mydelniczka - to jest właśnie dyfuzor, to on ma zmiękczać światło i do tego jest przeznaczony

    Oczywiście nikt nie twierdzi, że nie można używać tego wszystkiego 'inaczej' ale...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Przede wszystkim to co jest wysuwane a to co jest dołączane to urządzonka mające różne funkcje...


    Wysuwana soczewka fresnela - to co nazywasz dyfuzorem - to nie jest dyfuzor, to jest nakładka pozwalająca szerzej siać światłem, przy używaniu obiektywów szerokokątnych pozwala światłem pokryć cały kadr
    No jeśli by tak było jak kolega pisze, że to jest soczewka to nie było by mojego pytania, ale w instrukcji wyraźnie pisze



    Uploaded with ImageShack.us
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    No jeśli by tak było jak kolega pisze, że to jest soczewka to nie było by mojego pytania, ale w instrukcji wyraźnie pisze



    Uploaded with ImageShack.us
    Przecież tekst w instrukcji dotyczy "wizytówki" Kolega dobrze napisał odnośnie tej "dodatkowej szybki".
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Mydelniczka - to jest właśnie dyfuzor, to on ma zmiękczać światło i do tego jest przeznaczony
    Nie bardzo. Mydelniczka ma rozsyłać część światła po bokach. Nieużyteczna w sytuacji, gdy nie ma ścian, od których można odbić światło - np. na otwartej przestrzeni, wtedy ni cholery nic nie zmiękczy.
    Krzysztof Paszkiewicz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Wysuwana soczewka fresnela - to co nazywasz dyfuzorem - to nie jest dyfuzor, to jest nakładka pozwalająca szerzej siać światłem, przy używaniu obiektywów szerokokątnych pozwala światłem pokryć cały kadr
    Mydelniczka - to jest właśnie dyfuzor, to on ma zmiękczać światło i do tego jest przeznaczony
    Zarówno wbudowany dyfuzor (czy - jak wolisz - fresnel, choć to też jest nieprawda: soczewka fresnela jest wyłącznie na "frontowej szybce" lampy, i służy do skupiania strumienia światła, podczas gdy wbudowany wysuwany dyfuzor to dyfuzor i tyle) jak i mydelniczka mają robić dokładnie to samo, tyle że ze względu na konstrukcję mydelniczka robi to znacznie lepiej.

    Rozpraszają światło, czyli zwiększają kąt świecenia lampy.

    Tylko i aż tyle.

    Światło świecące szerzej w żaden sposób nie staje się bardziej miękkie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adam.dorozinski Zobacz posta
    Zarówno wbudowany dyfuzor (czy - jak wolisz - fresnel, choć to też jest nieprawda: soczewka fresnela jest wyłącznie na "frontowej szybce" lampy, i służy do skupiania strumienia światła, podczas gdy wbudowany wysuwany dyfuzor to dyfuzor i tyle) jak i mydelniczka mają robić dokładnie to samo, tyle że ze względu na konstrukcję mydelniczka robi to znacznie lepiej.

    Rozpraszają światło, czyli zwiększają kąt świecenia lampy.

    Tylko i aż tyle.

    Światło świecące szerzej w żaden sposób nie staje się bardziej miękkie.
    Chociaż jeden forumowicz nie jest przepracowany, mam juz wytłumaczenie a mianowicie - "wbudowany wysuwany dyfuzor to dyfuzor i tyle jak i mydelniczka mają robić dokładnie to samo, tyle że ze względu na konstrukcję mydelniczka robi to znacznie lepiej."

    Dzięki @adam.dorozinski
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •