Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Aberracje chromatyczne w lusterku wew. samochodu.

    Cześć, Miśki!

    Ostatnio jak jechaliśmy z kolegą samochodem i rozglądałem się przy okazji po okolicy z pozycji pasażera, to w pewnym momencie jak spojrzałem w lusterko wsteczne, zobaczyłem klasyczną, niebiesko-fioletową grubą linię na krawędzi drzew przy styku z niebem.

    Ktoś może mi wytłumaczyć takie coś? Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat albo źle szukałem. Mówię serio, niestety nie zrobiłem zdjęcia.
    Pozdrawiam/Best regards
    Sławomir Borysowski

  2. #2

    Domyślnie

    A czym się różni zwierciadło od soczewki?
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Z fizyki byłem noga, ale zgaduję, że takie lusterko składa się z kilku warstw (przynajmniej szkło + warstwa odbijająca) i promienie światła mogą się rozjeżdżać na ich połączeniu... Ale, tak jak mówiłem, fizykę skończyłem na etapie szkoły średniej z trójczyną na świadectwie, więc jeśli coś nie tak, proszę poprawcie mnie

  4. #4

    Domyślnie

    Tak właśnie sobie myślałem, co tam na fizyce/optyce mi wbijali do łba, ale zwyczajnie wcześniej się z tym nie spotkałem. Ot i tyle
    Pozdrawiam/Best regards
    Sławomir Borysowski

  5. #5

    Domyślnie

    Masz rację Jacku. Na zwykłym lustrze np. w łazience też czasem widać jakby podwójne odbicie.
    D5100, 18-55 mm f/3.5-5.6G VR, 35 mm f/1.8G, 50 mm f/1.8G, 55-300 mm f/4.5-5.6G ED VR, SLIK pro 330DX

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    A czym się różni zwierciadło od soczewki?
    A właśnie brakiem aberracji chromatycznej. Mowa o zwierciadle bez żadnej szklanej powłoki. Kąt padania jest równy kątowi odbicia.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Masz rację, mój błąd.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  8. #8

    Domyślnie

    No ale lusterko wsteczne ma kilka powłok/wymiarów. Dzięki temu możesz sobie je "przyciemnić" jak ktoś długimi wali z tyłu po oczach. Efektem ubocznym mogą być aberacje.
    Spotyka się dwóch fotografów. Pierwszy pyta drugiego, który prowadzi za rękę synka:
    - Czesć! Kto to?
    - To mój syn. Janek.
    - Fajny, ale zrobiłbym go inaczej.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •