Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Blenda czy warto dla poczatkujacego

    Witam chcialem sobie kupic blende - o tak do uzywania w domu ale nie wiem czy jest sens

    Wiecej niz 100zl nie chce wydac i nie wiem czy to dobry pomysl dla takiego "nooba" jak ja

    Zastanawialem sie nad blenda 5W1 QUANTUUM 90x120cm


    Blenda spodobala mi sie po obejrzeniu filmu dr5000 https://www.youtube.com/watch?v=AxAa1A_ZWVc


    Podoba mi sie ze moge sobie tym swiecic , uzywac jako tla ale tak jak wyzej pisalem nie wiem czy jest sens

    Co bede fotografowal ? Hmm wszystko co w domu ,jakies portrety (profilowki na faceboga hehe) rzadko kiedy bym taka blende zabieral poza dom



    Mam w domu jeszcze stara lampe Topca 330CTX

  2. #2

    Domyślnie

    Pewnie, że warto, za 100 zł masz dodatkowe źródło światła ('lampę') która nie wymaga baterii, jest lekka, świetnie wypełnia cienie a jak trzeba może być parawanem dla modelkowej przebieralni...

    Poza domem też polubisz blędzenie - zobaczysz...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    Niby blenda zawsze się przyda, niby każdy powinien jakąś mieć, blenda jest wygodna w użyciu, ale jak nie jesteś pewien, to może zacznij od zastosowania, a potem zdecydujesz, czy warto kupić?
    Przez "zastosowanie" rozumiem skorzystanie z czegokolwiek w takim celu, w jakim ma Ci służyć blenda, np.
    - tło: ok, ustaw aparat, obiekt zdjęć, za obiektem zdjęć zaznacz szerokość 90cm (np. dwoma "kropkami" papierowej taśmy malarskiej na ścianie), w ten sposób sprawdzisz, czy tło 90cm nie będzie za wąskie
    - "doświecenie": może masz "osłonkę na szybę samochodową" (harmonijkowa lub zwijana, srebrna z jednej strony), użyj tego jako blendy, jeśli wiesz co chcesz uzyskać, może spełnić swoje zadanie (tak, jest mniej wygodne niż "normalna" blenda, ale bardzo często jest pod ręką za 0zł), jeśli chcesz "na miękko" nie "na ostro" (biała blenda, nie srebrna), potrzebujesz czegoś sztywnego, białego, może być nawet biała koszulka przyczepiona żabkami do bielizny do czegoś sztywnego (np. do harmonijkowej osłonki na szybę) itd itd

    Często najpierw warto się zastanowić nad celem, który chcemy osiągnąć, bo może się okazać np. że do mocnego doświetlenia przedmiotu na stole nie musimy kupować srebrnej trójkątnej blendy 30cm, ale wystarczy zabranie (pożyczenie, zabranie bez pytania może nie być dobrym pomysłem...) lusterka od "lepszej połowy" lub zabranie z kuchni kawałka folii aluminiowej i owinięcie nią książki ze sztywną okładką (dla technofanów: owinięcie tabletu ). Wiem, że nie pisałeś o przedmiotach, ale akurat taki przykład mi się nasunął: jeśli wiesz co chcesz uzyskać, czasem możesz sobie sam "stworzyć" narzędzia. Portrety - jeśli "przypadkiem" ostatnio miałeś coś wspólnego z ocieplaniem domu, to pewnie znajdzie się jakaś płyta styropianowa, doskonale nadaje się do roli blendy: biała, sztywna, łatwo można ustawić.

  4. #4

    Domyślnie

    Jest sens posiadania blendy i to duzy.Ja kupilem sobie na poczatek taka dwustronna srebrno/zlota, a z drugiej strony biala.
    Ma tylko 76 cm do ciasnych portretow sprawdza sie swietnie. W domu uzywam roznych wynalazkow typu srebrna folia owinieta na np deske do krojenia.
    Zrob tak jak mowi r_m .Wyprobuj w domu blendy wlasnej roboty za 0 zl, a jak ci to spasuje to sobie kupisz

  5. #5

    Domyślnie

    Blenda jak najbardziej ma sens, ale potrzebny będzie dodatkowo albo asystent, albo statyw (ale musi być ciężki) z uchwytem. Bez tych udogodnień trzeba się namordować, żeby z niej naprawdę skorzystać.
    Obecnie: Fuji
    Dawniej: D800, D700, Fuji S5 Pro, Contax 139Q, Yashica FX-D, D200, D70, F90x, F80, F801s, Zenit TTL

  6. #6

    Domyślnie

    Bez dramatyzowania, do portretów spokojnie sobie można poradzić bez. Jedną stronę opierasz na brzuchu albo klacie, drugą modelka na nodze albo wręcz trzyma w ręce jeśli to ciasny portret jest.
    Pewnie, że do całych postaci na łące (bo w pomieszczeniach zawsze oprzeć o coś można) przyda się trzymacz ale to zawsze może być kumpela modelki
    ...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  7. #7

    Domyślnie

    Blenda przyda się niezależnie czy początkującemu , czy zaawansowanemu. Oprócz zastosowań, które podali koledzy, dodałbym jeszcze, że może służyć jako parasol i "kocyk" na którym możesz posadzić modelkę, co by nie ubrudziła kreacji Oprócz tego, jak kupisz jakąkolwiek 5w1 masz dyfuzor.
    Co by nie pisać za około 100 pln masz blendę 5w1 90x122 i mnóstwo możliwości. Warto wydana kasa.

  8. #8

    Domyślnie

    Postanowiłem spróbować... Tekturka, folia aluminiowa, taśma klejąca i dwustronna - wszystko było pod ręką, więc wystrugałem sobie blendę. Te same parametry zdjęcia:




    Nie jest to idealny przykład bo w pomieszczeniu i przez okno oraz firankę, ale widać że nawet w takich warunkach działa zupełnie nieźle, więc na zewnątrz powinno być dużo, dużo lepiej
    Ostatnio edytowane przez mbodniak ; 02-09-2014 o 13:28
    FUJIFILM X-T1 + FUJINON 18-55 F2.8-4 R LM OIS

  9. #9

    Domyślnie

    Dobrym materiałem na wykonanie domowej blendy jest foliowy koc ratunkowy, do kupienia w aptece.
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Guciol Zobacz posta
    Dobrym materiałem na wykonanie domowej blendy jest foliowy koc ratunkowy, do kupienia w aptece.
    Różne na ten temat są opinie...
    Nikon

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •