Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borgan Zobacz posta
    to zdjęcie jest warte więcej niż 1K słów na ten temat:
    http://www.stepheneastwood.com/tutor...GES/strip1.jpg
    Własnie. Tu skala odwzorowania jest ta sama, dobrze widać o co chodzi, choć ... twarz tez ustawiona prostopadle, więc przerysowanie widać stosunkowo późno. Gdyby twarz była pochylona przerysowanie byłoby widać wczesniej.

    Inna sprawa - wydzielone zdjęcie przy najdłuższej ogniskowej (tu 350 mm) sugeruje, że to najlepiej. Tymczasem wcale tak nie jest. Po prostu najlepszą odległością do fotografowania (ciasne ujęcie) twarzy jest odległość rozmowy. A nie kilka metrów. My twarz "zapamiętujemy" i widzimy w niej detale w odległości mniejszej niż gdbyśmy mieli ją fotografować z dużej odległości ogniskową np 500 mm.

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    ja nic nie wspominałem o przerysowaniach. U mnie ich nie zauważyłem np. robiąc 35-tką zdjęcia ludziom. Choć wielu ciągle powiela "suchara", że ten obiektyw to "król przerysowań".
    1. Co to znaczy robiąc zdjęcia ludziom? Portret, czy sylwetka?
    2. Czy twarz była ustawiona prosto do aparatu?
    3. Z jakiej odległości robiono zdjęcie?
    4. Na DX czy na FX?

    Fatalne są spory o 35 mm, bo pomija się te ważne rzeczy.
    Na pewno można powiedzieć, że 35 na FX przy ciasnym kadrze to duuuże niebezpieczeństwo zrobienia komuś krzywdy , zależy jak się ma ustawionego modela.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 20-04-2015 o 19:04
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Choć wielu ciągle powiela "suchara", że ten obiektyw to "król przerysowań".
    Bo może mylą przerysowania perspektywiczne z dystorsją?
    Panowie pozwolą, że się przedstawię: Zdzisław Dyrman... zasadniczo...
    D700 Tokina ATX AF 17mm , T28-75/2,8, 50/1.8G, 85/1.8D, SB900
    XT-10 16-50,

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    [...]
    1. Co to znaczy robiąc zdjęcia ludziom? Portret, czy sylwetka?
    2. Czy twarz była ustawiona prosto do aparatu?
    3. Z jakiej odległości robiono zdjęcie?
    4. Na DX czy na FX?
    Jacku kilka odpowiedzi znajdziesz m.in. w mojej poprzedniej wypowiedzi (#4). Szczególnie dotyczy to pyt. 1 i 4. Co do pyt. 2 to "twarz była ustawiona prosto do aparatu". Zaś co do pyt. 3. np. dla 35-tki stosuję ok 1,5, dla 85-tki 2-4m (zależy ile chcę ludka mieć na zdjęciu).
    Nikon

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    No i prawidłowo.
    Gdy się sprzętu używa prawidłowo (świadomie lub nie) to końcowy efekt będzie OK.
    Można jedynie mieć obawy, czy osoby z małym doświadczeniem nie będa robiły błędów pracując z dość szerokimi szkłami (np 35 mm). Stąd lepiej mieć dłuższe ogniskowe. Nie da się wtedy za blisko podchodzić.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    podstawą to jest pomysł lub zauważenie okazji/obrazu wtedy to ogniskowa jest najmniej istotna
    14mm w portrecie ? Jak najbardziej !!! O fiśaju nie wspomnę - to podstawa!

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •