Close

Strona 173 z 185 PierwszyPierwszy ... 73123163171172173174175183 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 721 do 1 730 z 1842
  1. #1721

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pRoPh3Cy Zobacz posta
    Tu grzybki w occie (?), tam wyzej troche voodzitsu. Smaki robicie ale dobrze ze juz weekend sie zbliza.

    Ale wracajac do tematu zapytam uzytkownikow EX-1, czy jest sens wogole bawic sie wartoscia przyslony poza makro np. fotografujac krajobrazy na przyslonie 6.7. Czy bedzie jakakolwiek roznica przy tak malej matrycy. Na 1.8 i 6.7 wszystko bedzie ostre jak brzytwa tak ?

    Nie wieszac za drugie pytanie, ale na takim Fuji X10 juz mozna powoli sie bawic przyslona?
    Nie warto bo ci ostrość siądzie Max do f/4 mój jest najostrzejszy w przedziale pełna dziura-jedna działka.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  2. #1722

    Domyślnie

    Wg tego Online depth of field calculator... jesli dobrze rozumiem te cyferki, to zwiekszajac wartosc przeslony bez zmiany wartosci dlugosci ogniskowej (na ekw. 24 mm), glebia ostrosci bedzie sie zaczynac z coraz blizszego punktu wzgledem fotografujacego. Pokretnie to troche napisane, ale mam nadzieje ze kazdy rozumie.

    Czyli niby jakis efekt jest.
    Samsung EX-1
    my FliCkR

  3. #1723

    Domyślnie

    Wraz z przymykaniem przysłony głębia ostrości jest coraz większa, ale równocześnie obraz staje się bardziej rozmyty na skutek wpływu dyfrakcji na coraz mniejszym otworze. Są do tego nawet odpowiednie wzory, ale robiąc zdjęcia można to też doświadczalnie ustalić. Robię zdjęcia makro lub "prawie makro", w których zależy mi często na mozliwie dużej głębi, więc przymykam przysłonę jak najbardziej się da. Mając aparat z matrycą DX 10Mpix, przymykałem do 22, wpływu dyfrakcji przy tym otworze jeszcze nie było widać (tzn. bezpośrednie porównanie zdjęć wykonanych na otworze np. 8 i 22 pozwala dostrzec różnicę w ostrości na rzecz 8, ale na 22 obraz był dla mnie jeszcze całkiem akceptowalny). Zdjęcie z matrycy DX mającej 16Mpix przy 22 było już wyraźnie mydlane, po przymknięciu do 16 do przyjęcia. Gdy fotografowałem aparatem mającym 16Mpix, ale na mniejszej powierzchni matrycy (Olympus 4/3), akceptowalny obraz był dla przysłony 11, na 16 już mydło. Chodzi tutaj po prostu o upakowanie pikseli na jednostkę długości. Im większe, tym bardziej widać wpływ dyfrakcji dla określonego otworu przysłony (przy oglądaniu w skali 1:1, bo zdjęcia z wszystkich tych aparatów, zrobione na 22 i potem przeskalowane do rozdzielczości ekranowej, będą wyglądać tak samo ostro).
    Idąc dalej: EX1 ma 10Mpix, ale na jeszcze mniejszej matrycy, upakowanie pikseli jest tam znacznie większe i dyfrakcja daje o sobie znać na jeszcze większych otworach. Dlatego na 6,7 praktycznie wszystko będzie tak samo ostre, ale raczej nie jak brzytwa, lecz nieco stępiony nóż
    Na 5,6 powinno być jeszcze całkiem przyzwoicie, ale jeśli chcesz brzytwę, polecam max 4
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 23-02-2013 o 11:16

  4. #1724

    Domyślnie

    Jeszcze jest Fuji X10. Gorsze światło, ale grono fanów nawet u nas na forum jest zadowolone. Zobaczymy co się będzie działo
    D80 + Sigma 17-70/2.8-4.5 + SB-700 | http://www.flickr.com/photos/anghan/

  5. #1725

    Domyślnie

    X10 ma też orby, co na szczęście w EX1 nie występuje. A włączanie i wyłączanie aparatu przez kręcenie obiektywem jest dla mnie bardzo niewygodne.

  6. #1726

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mrawi Zobacz posta
    X10 ma też orby, co na szczęście w EX1 nie występuje. A włączanie i wyłączanie aparatu przez kręcenie obiektywem jest dla mnie bardzo niewygodne.
    Drugi minus jak najbardziej rozumiem. Moim zdaniem też mało wygodne. Ale mechaniczny zoom to według mnie bajka i kładzie inne minusy. Nie cierpię silniczków w kompaktach

    orby - mógłbyś mi przybliżyć pojęcie? Niestety nie kojarzę:/
    D80 + Sigma 17-70/2.8-4.5 + SB-700 | http://www.flickr.com/photos/anghan/

  7. #1727

    Domyślnie

    Tutaj masz orby.
    http://www.google.pl/search? Oczywiś...w=1280&bih=882

    Zmiana ogniskowej w EX1 to żaden problem. Mam też manualny zoom w NX10. Po za tym, że elektryczny wyczerpuje baterię to z wygodą bywa różnie. Czasami łatwiej trącić wajchę niż kręcić ręką, ale w sumie też wolę ręczny.
    Ostatnio edytowane przez mrawi ; 23-02-2013 o 14:54

  8. #1728

    Domyślnie

    Oczywiście nie wszystkie zdjęcia są z orbami, ale pełno o tym w google można znaleźć. Czemu u licha po 5 minutach nie można z edytować własnego posta? No to piszę drugi.

  9. #1729

    Domyślnie

    tak wlasnie tez mysle ze na ~f4 bedzie ok przy widokach.

    Co do Fuji x10, to sprawa orbs to juz raczej przeszlosc i po co o tym dalej rozmawiac ;] choroba wieku dzieciecego. Co jak co, ale kusi mnie wlasnie zamiana na Fuji X10 z wielu wzgledow, ale mysle pozostane wierny i poczekam na ex-3 z wieksza matryca ]
    Samsung EX-1
    my FliCkR

  10. #1730

    Domyślnie

    Na forum bodajże fujiklubu.pl czytałem nie dawno o tym, że po wymianie matrycy ponownie pojawiły się orby na zdjęciach. Nawet były pokazane fotki z tego X10. Więc, albo wymienili na drugą wadliwą matrycę, albo ta wymiana nie wiele daje. Ponadto zaobserwowano po wymianach matryc gorszy obraz (większe szumy) na wyższych iso.

Strona 173 z 185 PierwszyPierwszy ... 73123163171172173174175183 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •