Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Temat postu: Szara połówka, czy NDx4 dla szerokiego kąta (architektura, krajobraz)

    Jaka jest roznica miedzy tymi filtrami i ktore bedzie sie lepiej spisywalo przy obiektywie szerokokatnym?

    Polowka szara przyciemni np. jasne niebo ale Fujik S3 doskonale sobie poradzi poniewaz ma wysoki zakres tonalny.
    Czy nie lepiej kupic caly szary ND x4?

    Jaki filtr da ladny efekt np. z Tokina 12-24?

  2. #2

    Domyślnie

    Ładny tzn jaki?? Czego oczekujesz od filtra?? To są dwa różne filtry i ich efekty również są różne. Mówisz o wysokim zakresie tonalnym, to ja się pytam czy Ci on wystarcza? Jeśli podobają Ci się takie zdjęcia z "softowo wyciągniętymi ciemniami" to lepiej kupić cały szary.

  3. #3

    Domyślnie

    A co ma zakres tonalny do przyciemniania nieba?
    Do fotografii krajobrazu i architektury polecam połówki systemu cokin P
    Ja bez tych filtrów nie wychodzę na plener

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jarek76 Zobacz posta
    A co ma zakres tonalny do przyciemniania nieba?
    [...]
    A no ma, i to sporo. Bo jak się nie zmieścisz w zakresie tonalnym to nawet programowo nieba przyciemnić się nie będzie dało (albo podnieść cieni). Poza tym, zgadzam się z tym co napisałeś. Najlepiej sprawić sobie obydwa filtry. Albo nawet trzy: dwie połówki o różnej sile i jeden szary....

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar Larson
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    Poronin - ale to nie miasto
    Posty
    204

    Domyślnie

    To ja się zapytam co ma filtr szary do przyciemnienia nieba - bo wiem że wydłuża on czas albo pozwala na zwiększenie dziury - ale nie słyszałem aby pomagał w przyciemnieniu nieba. Dlatego pytam.

  6. #6

    Domyślnie

    logiczne jest że wpływ na niebo ma szara połówka, pełny szary jest przydatny gdy chcemy wydłużyć czas ekspozycji np. przy fotografowaniu płynącej wody
    pozdrawiam Piotr


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Larson Zobacz posta
    To ja się zapytam co ma filtr szary do przyciemnienia nieba - bo wiem że wydłuża on czas albo pozwala na zwiększenie dziury - ale nie słyszałem aby pomagał w przyciemnieniu nieba. Dlatego pytam.
    Przyciemniając niebo, pozwala na wydłużenie czasu lub zwiekszenie - jak to piszesz dziury.
    Taki złoty (szary) środek
    pozdrawiam
    ff

  8. #8

    Domyślnie

    O, razem z Gawronkiem pisaliśmy
    ff

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzegorzant Zobacz posta
    Przyciemniając niebo,
    i nie tylko niebo, więc albo filtr szary albo połówka. Niech Sanderus sobie poczyta o zastosowaniu filtrów a potem sprecyzuje o co mu chodzi
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2343
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=11429

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzybu Zobacz posta
    A no ma, i to sporo. Bo jak się nie zmieścisz w zakresie tonalnym to nawet programowo nieba przyciemnić się nie będzie dało (albo podnieść cieni). Poza tym, zgadzam się z tym co napisałeś. Najlepiej sprawić sobie obydwa filtry. Albo nawet trzy: dwie połówki o różnej sile i jeden szary....
    Ja pisałem to w kontekście wypowiedzi kolegi sanderus
    Przeczytaj jego wypowiedź a później moją i będziesz wiedział o co mi chodziło
    Czy ta super rozpiętość tonalna fuji pozwoli zrobić zdjęcie przy bardzo brzydkiej pogodzie tak żeby niebo jeszcze jako tako wyglądało, śmiem wątpić. Mnie czasami w takich warunkach nie starczają dwa filtry założone razem, np. ND 0,6+0,9
    Ostatnio edytowane przez jarek76 ; 05-03-2008 o 14:55

    Pozdrawiam Jarosław Stryjewski. blog

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •