Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: macro stałka

  1. #1

    Domyślnie macro stałka

    Dwa pytania dot. 50 1,4 Af-S:
    Czy i jak można go przerobić na obiektyw macro. Pierścienie pośrednie, trzeba go odwracać?? Bardzo proszę o "łopatologiczne" odpowiedzi

    Drugie pytanie trywialne. Zgubiłem osłonę przeciwsłoneczną. Czy poza dokupieniem jej za cięzką kasa sa jakies alternatywy np. inni producenci niż nikon??

  2. #2

    Domyślnie

    1. Mozna go przerobic paroma sposobami:
    -pierscienie posrednie- osobiscie nie uzywalem, ale wiem, ze te delty przenosza automatyke, tzn af i ttl dla puszek ponizej Dxx, cos pod 300zl kosztuja
    -pierscien odwrotnego mocowania- odbywa sie poprzez 'chorobe sieroca' tzn kiwajka w przod i w tyl, bardzo niewygodne, caly czas tryb m, ttl jak wyzej
    -konweter w w stylu ranoxa dcr 250- masz ttla, autofocus, wada taka, ze trzeba przymkac do f8-11, wiec trzeba lampa blyskac, koszt ot jakies 220zl
    2. sa, na allegro itp
    D90 + słoik po Kieleckim

  3. #3

    Domyślnie

    a ktory sposob jest najlepszy jesli chodzi o jakosc pozniejszych zdjec?
    Nikon D90 + N18-70

  4. #4

    Domyślnie

    Jakosciowo to pierscienie/odwrotne mocowanie, bo nie wprowadza oddatkowego szkla przed obiektyw. Raynox, nie pograsza ostrosci obrazu*, ale gdy podpinalem do 18-55 to ac byla duza, nawet bradzo duza. Z 50/1.8 nie ma tego problemu.

    *dla mnie jest dobrze
    D90 + słoik po Kieleckim

  5. #5

    Domyślnie

    Pierścienie polecam. W tym przypadku.
    Na zdrowie!!! Dawaj mi tu na FEJS
    Gram w Totolotka i nie zawaham się wygrać!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzej Zobacz posta
    -pierscien odwrotnego mocowania- odbywa sie poprzez 'chorobe sieroca' tzn kiwajka w przod i w tyl, bardzo niewygodne, caly czas tryb m, ttl jak wyzej
    Bierz raczej pod uwagę przenoszenie pomiaru światła w Twojej puszce (jeśli nie masz modelu Dxxx lub Dx) inwestuj w pierścienie. AF w makro to tak na prawdę zbędny bajer. Większość makrofotografów choruje na tę "chorobę sierocą", bo daje znacznie pewniejsze wyniki niż AF
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  7. #7

    Domyślnie

    Popieram w całej rozciągłości Dark-a "choroba sieroca" daje najlepsze wyniki
    Fuji X-A1|słoiki i inne graty
    Moja Galeria | Mój Blog

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki

  9. #9

    Domyślnie

    Ja korzystam z pierścienia odwrotnego mocowania i bardzo sobie chwalę. Ma jedną przewagę nad pierścieniami pośrednimi: nie tracisz światła. OK, nie masz pomiaru światła - co za problem podejrzeć fotkę po zrobieniu, przecież nie robisz na filmie? A ze szkłem 20mm czy zoomem 35-70 możesz mieć powiększenie nawet x2 (z 50mm około 1:1 chyba).
    Dla mnie to najlepsze / najtańsze rozwiązanie. A zamiast pierścieni to już chyba lepiej mieszek kupić, większa swoboda...

    Tylko jest jeden problem:
    ta nowa 50-tka nie ma pierścienia przysłon... da się ją w ogóle używać odwrotnie / na mieszku / pierścieniach? (nie próbowałem, używałem 20, 85 i 35-70, które mają pierścienie...)
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #10

    Domyślnie

    Da sie, ale jak nie masz pierscienia, to musisz czyms przyslone przyblokowac, bo standardowo na zdjetym obiektywie jest zamknieta. Tam jest taka 'dzwignia' i trzeba wymyslic sobie patent jak najlepije ja zablokowac.
    D90 + słoik po Kieleckim

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •