Close

Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy ... 4567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 63
  1. #51

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez darekw1967r Zobacz posta
    Co do technicznych mozliwosci matryc masz racje ale co innego techniczne mozliwosci matrycy a co innego co da sie uzyskac w praktyce na zdjeciach

    Chodzi mi bardziej o mylny poglad, gdzie ludziom sie wydaje, ze nie da sie ladnie rozmyc tla przy matrycach 4/3 czy APS-C

    Wspomne, ze nie ma tutaj foconej samej glowy a GO nie jest ustawiona na nos czy jedno oko.

    https://mirrorlesscomparison.com/wp-...e-images-3.jpg

    https://i1.wp.com/www.ayton.id.au/ga...GA192093-1.jpg
    Ale nadal są to ciasne portrety czy gałązki fotografowane z bliska długaśnym teleobiektywem z ekw. ok 150mm co widać po wypłaszczonej perspektywie... tym sposobem można udowodnić wszystko i do telefonu podpiąć jakiś dziwny teleobiektyw i też się tło rozbebła. Można? Można! Tylko czy o to chodzi?
    Ostatni raz - autor chciał fotografować portret. To nie tylko ciasne kadry strzelane długimi ogniskowymi, to również szersze, dynamiczne ujęcia np szkłem 35mm czy też ujęcia całych postaci w okolicznościach otoczenia, które to chcemy ująć w tle przy czym delikatnie je zamazać celem skupienia uwagi na fotografowanej parze, żeby zdjęcie nie wyglądało jak z komórki. Choćby jak na pierwszym z brzegu przykładzie, szkło 28/1.8. Spróbuj uzyskać taki efekt jakimiś m4/3:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9602--1600L190.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	184,0 KB
ID:	4563

    Może to moje zboczenie bo już wiele lat temu przejadły mi się płaskie kadry z rozmemłanym, wypłaszczonym długimi ogniskowymi tłem.
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  2. #52
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    @frogi Ale nie czepiaj się mnie, ja tu tylko od strony technicznej napisałem że nie zrobisz tego samego m4/3 co pełną klatką, podałem przykład, a to że ktoś będzie robił portret z aparatem przy nosie modelki albo przez pół stadionu żeby wyszło podobnie to mnie nie interesuje.
    To jest tak samo jak to zdjęć księżyca nie potrzeba jakiś 600mm bo można to zrobić 105mm w kicie, przecież można faktycznie albo wcale nie potrzeba uwa do architektury nawet jak szorujemy plecami po ścianach albo kotleta u cioci można pstrykać 85mm na DX itd.
    Są pewne założenia, które nie wynikają z fanaberii fotografów tylko z technicznych możliwości i nie chodzi mi o to że ma być wszystko idealnie, że tło zapaćkane, że pół policzka w GO, że proporcje itd.
    Ja dobrze wiem że portret da się zrobić wszystkim nawet ajfonem bo sa fajne appki do tego.

  3. #53

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Choćby jak na pierwszym z brzegu przykładzie, szkło 28/1.8. Spróbuj uzyskać taki efekt jakimiś m4/3:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9602--1600L190.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	184,0 KB
ID:	4563

    Może to moje zboczenie bo już wiele lat temu przejadły mi się płaskie kadry z rozmemłanym, wypłaszczonym długimi ogniskowymi tłem.
    https://www.flickr.com/search/?text=...1.4%20portrait
    https://www.flickr.com/groups/3013707@N20/pool/

  4. #54

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    ...Ostatni raz - autor chciał fotografować portret. To nie tylko ciasne kadry strzelane długimi ogniskowymi, to również szersze, dynamiczne ujęcia np szkłem 35mm czy też ujęcia całych postaci w okolicznościach otoczenia, które to chcemy ująć w tle przy czym delikatnie je zamazać celem skupienia uwagi na fotografowanej parze, żeby zdjęcie nie wyglądało jak z komórki. Choćby jak na pierwszym z brzegu przykładzie, szkło 28/1.8. Spróbuj uzyskać taki efekt jakimiś m4/3...
    To bardziej (lub na równi z matrycą) jest kwestia szkieł i ich dostępności. Da się zaprojektować ultrajasne, stosunkowo szerokie stałki pod system m43, które dość fajnie poradzą sobie z delikatną separacją całej sylwetki od tła, tu najbliżej jest chyba Olympus 17/1.2, ale trzeba zauważyć, że mimo wszystko efekt jest gorszy (subiektywnie) od tego co zapewnia choćby 28/1.8 na FF(o 1.4 już nie wspominając) i okupione jest to rozmiarem, wagą a w przypadku Olympusa także bardzo wysoką ceną. Nowe 28/1.8 można mieć u Nikona za 2,5K a w Sony za 28/1.8 zapłaciłem 1,5K. Olympus nie dość, że największy i najcięższy a do tego kilkukrotnie droższy a efekt mimo wszystko jednak odrobinę gorszy. Oczywiście szkła PRO Olympusa mają też niezaprzeczalne zalety, ale jeśli chodzi o samą kontrolę na GO to na razie przegrywają. A czy w przyszłości da radę zrobić jeszcze jaśniejsze? Pewnie tak, ale jakim kosztem?
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 06-02-2018 o 13:00

  5. #55

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Choćby jak na pierwszym z brzegu przykładzie, szkło 28/1.8. Spróbuj uzyskać taki efekt jakimiś m4/3:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9602--1600L190.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	184,0 KB
ID:	4563
    Rozumiem Twoje argumenty i nie odbieram Ci racji, ale ten przykład jest taki trochę nie teges... Ta fotka nic by nie straciła na treści i estetyce, gdyby kadr był nieco ciaśniejszy. Ten jeden krzak więcej w tle chyba nie jest taki ważny.

    Autor wątku szuka amatorskiego sprzętu do uniwersalnych zastosowań, w tym też do portretów robionych zapewne na własny użytek. Pewnie nie będą to portrety wojenne czy kotlety, w których liczy się szybkość i skuteczne "wyłowienie" panny młodej, kiedy przez ułamek sekundy stoi między wujkiem Zdziśkiem i ciotką Grażynką. Idę o zakład, że będą to zdjęcia w miarę kontrolowanych warunkach, gdzie możesz modela czy modelkę ustawić jak Ci się podoba.

    Jeśli ktoś twierdzi, że w takich warunkach trudno będzie aparatem z matrycą 4/3 zrobić poprawny portret postaci odseparowanej od tła, to dupa z niego, nie fotograf.
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #56
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Spokojnie zrobi i ja często polecam m4/3 bo ma fajna optykę.
    Dodatkowo system wzbogacił się o nowe matryce 24Mpix i jestem ciekaw czy uda się im zbliżyć z szumami do aps-c, przecież poziom starszych canonów już osiągnęli na 16Mpix.
    Inna sprawa że porównywanie FF z m4/3 nie jest uczciwe, tu raczej trzeba porównywać aps-c z m4/3, a wtedy okazuje się że różnice już są mniejsze.

  7. #57

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    To bardziej (lub na równi z matrycą) jest kwestia szkieł i ich dostępności. Da się zaprojektować ultrajasne, stosunkowo szerokie stałki pod system m43, które dość fajnie poradzą sobie z delikatną separacją całej sylwetki od tła, tu najbliżej jest chyba Olympus 17/1.2, ale trzeba zauważyć, że mimo wszystko efekt jest gorszy (subiektywnie) od tego co zapewnia choćby 28/1.8 na FF(o 1.4 już nie wspominając) i okupione jest to rozmiarem, wagą a w przypadku Olympusa także bardzo wysoką ceną. Nowe 28/1.8 można mieć u Nikona za 2,5K a w Sony za 28/1.8 zapłaciłem 1,5K. Olympus nie dość, że największy i najcięższy a do tego kilkukrotnie droższy a efekt mimo wszystko jednak odrobinę gorszy. Oczywiście szkła PRO Olympusa mają też niezaprzeczalne zalety, ale jeśli chodzi o samą kontrolę na GO to na razie przegrywają. A czy w przyszłości da radę zrobić jeszcze jaśniejsze? Pewnie tak, ale jakim kosztem?
    Przepraszam ale o czym Ty do mnie teraz piszesz..? Dyskutujesz o tym jak ładnie da się rozmyć tło 4/3, ja się do tego ustosunkowuję wykładając swoje argumenty a Ty mi tu jakieś wykłady o projektowaniu szkieł, dostępności, wadze, cenach ... Ok, nieważne, co miałem do przekazania przekazałem.


    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Rozumiem Twoje argumenty i nie odbieram Ci racji, ale ten przykład jest taki trochę nie teges... Ta fotka nic by nie straciła na treści i estetyce, gdyby kadr był nieco ciaśniejszy. Ten jeden krzak więcej w tle chyba nie jest taki ważny.

    Autor wątku szuka amatorskiego sprzętu do uniwersalnych zastosowań, w tym też do portretów robionych zapewne na własny użytek. Pewnie nie będą to portrety wojenne czy kotlety, w których liczy się szybkość i skuteczne "wyłowienie" panny młodej, kiedy przez ułamek sekundy stoi między wujkiem Zdziśkiem i ciotką Grażynką. Idę o zakład, że będą to zdjęcia w miarę kontrolowanych warunkach, gdzie możesz modela czy modelkę ustawić jak Ci się podoba.

    Jeśli ktoś twierdzi, że w takich warunkach trudno będzie aparatem z matrycą 4/3 zrobić poprawny portret postaci odseparowanej od tła, to dupa z niego, nie fotograf.
    Wrzuciłem pierwszy z brzegu strzał całej postaci na jasnej, szerokiej stałce jako przykład do toczącej się dyskusji .. i czekałem kiedy ktoś wyskoczy z oceną jego artyzmu. No to się doczekałem...
    Może dla Ciebie niczego by nie straciła gdybym wetknął Panu telefobiektyw między oczy jednak to moje kadry i tak je widzę w otoczeniu całej serii z wietrznej, irańskiej pustyni, gdzie również te pochylone na wietrze drzewka są dla mnie ciekawym dopełnieniem kadru.
    Ja za to nie wiem czy autor będzie pstrykał gniotki u cioci na imieninach czy ambitniejsze kadry, nie wiem czy za miesiąc nie spodoba mu się na tyle fotografia, że postanowi zrobić sprzętowy krok naprzód... zaproponowałem wg swojej wiedzy sprzęt, który da o niebo lepsze wyniki bez żadnej, większej inwestycji. Człek chce na luzie doradzić a wy niedługo po grabie sięgniecie... no ale widać dupa ze mnie nie fotograf, pozostanę przy swoich tanich FF zabawkach zamiast cudownych korpusów m4/3 i szkieł PRO
    EOT
    Ostatnio edytowane przez nowart ; 06-02-2018 o 20:32
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  8. #58

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Przepraszam ale o czym Ty do mnie teraz piszesz..? Dyskutujesz o tym jak ładnie da się rozmyć tło 4/3, ja się do tego ustosunkowuję wykładając swoje argumenty a Ty mi tu jakieś wykłady o projektowaniu szkieł, dostępności, wadze, cenach ... Ok, nieważne, co miałem do przekazania przekazałem...
    Pardonsik nowart, nie wiedziałem, że to co napisałem okaże się aż tak trudne do przyswojenia. A co do wcześniejszej dyskusji napisałem jedynie, że ciężko o kontrolę nad GO w przypadku jednego szkła f/2.8 podpiętego pod m43. I niczego Ci nie wykładałem, chyba trochę nadwrażliwy jesteś. Nadmieniłem jedynie, że są w tym systemie jasne stałki, nie tylko 150mm, które jednak jakąś kontrolę nad GO dają. Łatwo sobie wyguglować przykłady. Nie jest to to samo co FF, ale też daleko tym przykładom do wspomnianej przez Ciebie "komórki". Dodałem jedynie, że jest to czymś okupione (waga, rozmiar, cena) więc w związku z tym dla niektórych może to nie być optymalne rozwiązanie (skoro np w FF jest lżej, mniej oczojebnie i taniej). Pozdrawiam.

  9. #59

    Domyślnie

    Sean Archer często używa Olka.

  10. #60

    Domyślnie

    Większość odbitek ma format 3/2 . Tal samo monitory teraz są szersze.
    Jak się chce uzyskać format 3/2 z Olympusa to rozdzielczość spada do 14-15 Mpix.
    Przeciętne APS-c ma 24 Mpix. To jednak spora różnica.
    W pracy zmieniliśmy kilkuletniego Olympusa 16Mpix na Canona i detalu jednak jest sporo więcej.
    Czasem to ma znaczenie.

Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy ... 4567 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki bezlusterkowiec z teleobiektywem?
    By spiritus in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-06-2016, 10:06
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-06-2016, 10:25
  3. Jaki bezlusterkowiec wybrać?
    By Pumba in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 13-03-2015, 17:39
  4. Jaki bezlusterkowiec?
    By ichris in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 20:37
  5. Bezlusterkowiec, ale kurczaki jaki ?
    By Strus in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 18-12-2014, 21:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •