Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 50 1,4G wędrujący FF/BF

    Witam wszystkich.
    Jestem świeżo upieczonym posiadaczem D7k+ N50 1,4G. To mój pierwszy aparat na N. Wykonałem test na FF/BF na tablicy testowej oraz testem "bateryjkowym" - aparat na statywie w odległości 1m, światło dzienne zastane, samowyzwalacz czas krótszy niż 1/100. Odnotowałem nietypowy wynik:
    - dla 1,4 - około1 cm FF
    - dla 1,8 - okej
    - dla 2,0 - około 1 cm BF - dla kolejnych chyba co raz większy...
    Dodam oczywiście, że znam zasady powiększania GO z przysłoną bardzie w kierunku za obiektem. U mnie wraz ze wzrostem przysłony ostrość po prostu ucieka do tyłu.
    Po skorzystaniu z mikroregulacji punkt ostrości przesuwa się zgodnie z nastawami tj. w kierunku jeszcze większego BF przy przesuwaniu na "+" i w kierunku FF przy nastawach na "-"...optymalne ustawienie tj. dla 1,4 mały FF i przy reszcie przysłon jw osiągane przy regulacji w body "-12".
    Przy użyciu LV wyniki są b zbliżone (lecz całość ostrości w ramach BF). Ogólnie wykonałem sporo zdjęć testowych i wyniki są powtarzalne.
    Dodam jeszcze że przy 1,4 ostrość niczego nie urywa...
    Jeżeli chodzi o zdjęcia w terenie to przy portrecie statycznym (AF-S+ środkowy czujnik AF ostrzenie na oko) - punkt ostrości przy małych wartościach "f" wychodzi na czubku głowy co widać po włosach. D7K bez oznak wad AF opisywanych przez Fatmana.

    Moje pytanie do Szanownego Gremium:
    - czy to normalne dla tego (tudzież) podobnych obiektywu,
    - czy to może wina d7K (raczej wykluczam)
    - czy jest szansa na regulację w serwisie z takim "wędrującym" FF/BF

    Aparat i szkło nowe zakupione w sklepie nie dla idiotów.
    Pytam bo mam możliwość zwrócenia szkła ew. zamiany na inny egzemplarz ale czas nagli...
    Pomożecie..
    Dzięki!!!!!

  2. #2

    Domyślnie

    To się nazywa focus shift. Zarówno Nikon jak i Sigma 50mm 1.4 tez to ma.
    Większość jasnych szkieł ma takie przesunięcie ostrości przy przymykaniu.
    Przy 1.4 ostrość tego obiektywu jest taka sobie,
    aczkolwiek są fanatycy tego sprzętu co twierdzą,
    że ich egzemplarze są masakrycznie ostre.

  3. #3
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Sa fanatycy Sigmy, ktorzy twierdza, ze jest ostrzejsza od Nikkora, ale najczesciej nie potrafia zrobic nawet prostego testu

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photoartbox Zobacz posta
    Sa fanatycy Sigmy, ktorzy twierdza, ze jest ostrzejsza od Nikkora, ale najczesciej nie potrafia zrobic nawet prostego testu
    A i tak najlepszy jest nowy 50 1.8G Sorry, nie mogłem się powstrzymać..
    Ot uroki stałek.. im jasniejsza tym wieksze problemy z aberacja sferyczna, focus shiftem tym związanym itd.. nie ma ideału. Sigma jest najszybsza i ma najbardziej gładki bokeh, jest ostra, 50 1.4G jest ponoc równie ostry, ale wolny (najwolniejszy) i pozostaje 1.8G, który jest i ostry i szybki jak sigma, ale ma słabszy bokeh. Co bys nie wziął i tak do końca nie bedziesz zadowolony, chyba, ze przestaniesz zawracac sobie tym głowe i . . . próbowal robic zdjecia..

  5. #5
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez P.R.P. Zobacz posta
    A i tak najlepszy jest nowy 50 1.8G Sorry, nie mogłem się powstrzymać..
    Najlepszy, to pojecie wzgledne. Dla mnie najlepszy jest 1.4G, bo jest: wystarczajaco szybki, wystarczajaco ostry, wystarczajaco tani, wystarczajaco maly, wystarczajaco dobrze wykonany i wystarczajaco jasny.

    Cytat Zamieszczone przez P.R.P. Zobacz posta
    Ot uroki stałek.. im jasniejsza tym wieksze problemy z aberacja sferyczna, focus shiftem tym związanym itd.. nie ma ideału. ..... Co bys nie wziął i tak do końca nie bedziesz zadowolony, chyba, ze przestaniesz zawracac sobie tym głowe i . . . próbowal robic zdjecia..
    Pod tym moge sie jak najbardziej podpisac. Zeb McKane, wez ten obiektyw i swoja puche, jedz do MM i poszukaj innego egzemplarza. Jesli maja wiecej na skladzie, moze znajdziesz ten dobry Jak nie, wez 50/1.8G, bo to swietne szkielko, prawie za darmo

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photoartbox Zobacz posta
    Sa fanatycy Sigmy, ktorzy twierdza, ze jest ostrzejsza od Nikkora, ale najczesciej nie potrafia zrobic nawet prostego testu
    No jakoś fotki kolegi też mnie nigdy nie przekonały.
    Ten Nikon ma swoje zalety, ale ma też wady.
    Wystarczy spojrzeć, że 99% fotek w necie to zdjęcia dość statycznych obiektów.
    A te fotki an 1.4G na ogół są zmniejzzane i mocno wyostrzane.
    Ostatnio edytowane przez tomek67 ; 01-08-2011 o 12:29

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photoartbox Zobacz posta
    Najlepszy, to pojecie wzgledne.
    Oj tam, oj tam, to było tylko tam półżartem..

    Cytat Zamieszczone przez Photoartbox Zobacz posta
    Dla mnie najlepszy jest 1.4G, bo jest: wystarczajaco szybki, wystarczajaco ostry, wystarczajaco tani, wystarczajaco maly, wystarczajaco dobrze wykonany i wystarczajaco jasny.
    Dokładnie to samo mogę napisać pod 1.8G, a myślę, że i pod każdym szkłem z którego jestem zadowolony. Z 1.4G jednak nie byłem i przykre to ale nie wrócę po raz trzeci do niego.. prędzej wziąłbym sigmę gdybym znów chciał zmienić (chociaż jak ostatnio porównałem z moim 1.8G to sigma powyżej kilku metrów miała taki BF, że padłem...stwierdziłem, że chrzanię i zostaję z tym co mam, bo mimo ciut gorszego światła i słabszego rozmycia wszystko inne jest na plus porównując do sigmy i N50 1.4G)

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki za komentarze i porady. Z jednej strony mnie uspokoiliście, z drugiej zaś...lipa. Jestem umówiony na macanie innego egzemplarza. Swoją drogą fajny kontakt z kierownikiem foto MM w Olsztynie. Najbardziej na zdjęciach boli brak blasku w oczach modeli. Co do szybkości/celności AF tegoż szkła w kompilacji z D7K to jest ok. Niby wolno ale zdjęcia obiektów poruszających się praktycznie wszystkie trafione np. dziecko na huśtawce, pojazdy itp, zwierzęta. kolory i rozmycie bardzo ładne

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zeb McKane Zobacz posta
    Najbardziej na zdjęciach boli brak blasku w oczach modeli.
    Eeee... ale akurat ten szczegół to nie szkło a co innego daje, a raczej ustawienie kadrowanej sceny, światło/blenda/lampa itd....

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zeb McKane Zobacz posta
    Odnotowałem nietypowy wynik:
    Wynik jest całkowicie typowy dla tego obiektywu, jak zresztą przedmówcy pisali, nie tylko dla tego (włączając w to również nowego N50/1.8g, choć w mniej uciążliwym stopniu niż w N50/1.4g).

    Rady:

    1. Robiąc zdjęcia na przysłonie f2 włączaj mikroregulację na około -4, dla f2.8 około -8 (wartości z D700, u Ciebie może być inaczej). Dla f4 i ciemniejszych duża głębia zamaskuje błędy ostrzenia.
    2. W zastosowaniach które na to pozwalają, stosuj przekadrowywanie z centralnego z równoczesną mikroregulacją ustawioną na powiedzmy -5 (niezależnie od przysłony). Przekadrowywanie z centralnego powoduje backfocus, co kompensuje przesunięcie płaszczyzny ostrości do przodu.
    3. W zastosowaniach portretowych spróbuj AF-A czy jak to się to u Ciebie nazywa (ostrzenie na podstawie wielu sensorów, z ustawieniem płaszczyzny ostrzenia na najbliższy obiekt z preferencjami "skin-tone") - jeżeli robisz normalne zdjęcia, nie testy, możesz uzyskać dużo lepsze statystyki trafień.

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •