Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Foto Na Innych Materialach Niz Papier???

    Mam wielka prosbe do osob majacych doswiadczenie (wieksze niz moje), w fotografi na innych materialach niz papier i celuloid....

    Sam kiedys probowalem fotek na plotnie, mialem jednak takiego gotowca ze starych dobrych czasow.

    Tym razem chcialbym sie dowiedziec czegos wiecej o emulsjach w plynie???
    1. Jak sie pokrywa nia material (szklo, plotno itp)?
    2. Czy to sie wola tak jak papier?
    3. Jaka trwalosc maja takie fotki, czy trzeba je moze lakierowac (szklo, ceramika) lub jakos zabezpieczac?
    4. Co powiecie o emulsji w plynie Tetenala?

    Za wszelkie wskazowki bardzo dziekuje!

  2. #2

    Domyślnie

    No panowie.... nie wierze??? Nic mi nie podpowiecie o tej emulsji tetenala???

    Jacku, Galu, Szymony, Alf, Czornyj chociasz slowo..... jak mam sie za to zabrac?
    Moze wiecie chociaz czy na opakowaniu jest jakas instrukcja?

    Pytam Was o opinie bo google wyrzuca mi tylko firmy "fotografia nagrobkowa".... a mnie chodza po glowie odbitki na szkle lub plytkach ceramicznych...

    P.S. wybaczcie ze Was tak wywoluje jak belfer do tablicy, sorki. Zalezy mi a z nikad pomocy.... wszedzie tylko te piksele i piksele

  3. #3

    Domyślnie

    ja najpierw kladlem cieniutka warstwe zelatyny (zwyklej ze sklepu) rozcienczonej na pol wody. pedzelkiem. kilkakrotnie (wyschnie i znow i wyschnie i znow). potem trzeba taka emulsie rozpuscic (pewnie instrukcja jakas jest, ale ja mialem belfra pod reka) bodaj w 35-40 st. do konsystencji ciasta na nalesniki. no a potem pare kropel utwardzacza i pendzelkiem w ciemni cieniutko emulsja... jak wyschnie to mozna pracowac, ale tak calkowicie to chyba z tydzien schlo...

    wola sie jak papier (w sensie chemi). stosowalem metode polewania i delikatnego smarowania wacikami. (rekawiczki sie przydaja chyba ze lubisz zapach chemi)

    trwalosc to glownie zalezy od sposobu polozenia zelatyny. ciepla i slonca nie lubi... na matowych powiezchniach typu drewno to nie problem gozej na takich jak szklo (a takie cie interesuja). tak sobie teraz mysle ze to rozcienczenie moze nie jest najlepsze. moze lepiej rzadko i wielokrotnie - trzba by poprobowac zeby zelatyna nie odpadala. na pewno musi byc cieniutenko, ale byc zeby emulsia miala sie do czego chwycic. moze tez zamiast pedzelka - polewac.

    uzywalem emulsji z fomy

    P.S. jesli npisalem jakis banal to przepraszam, ale nie wiem ile wiesz
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  4. #4

    Domyślnie

    taka emulsje pokrywa sie pedzelkiem, nie ma toc wspolnego z dawnym uczulaniem klisz np szklanych za pomoca ruchu i sily odsrodkowej. wolasz normalnie. aha po nalozeniu suszysz. mozesz nakladac w ciemni w oswietleniu ciemniowym, ale do suszenia musisz wylaczyc... aha nie nadaje sie do powierzchni metalowych bo wchodzi w reakcje chemiczna.

    chyba tyle
    pozdro
    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  5. #5

    Question

    Wielkie dzieki Wam panowie!!!!!!!!!!!

    Jestescie zatem moimi wykladowcami w tej dziedzinie!!! Donkiszot wlasnie w tym sek ze nie wiem nic....
    No nic, prawie nic bo papiery i negatywy wolam bez bolu. Ze szklem czy ceramika bedzie to moj debiut, zatem wiele mi pomogliscie. Mam nadzieje ze nie pogniewacie sie jesli jeszcze bede Was kiedys prosil o pomoc w tym temacie.

    Donkiszot, zatem rozumiem, że owa emulsja nie posiada własciwosci przyczepnych do podłoza, dlatego stosujemy żelatyne. Domniemam, że rowniez do podlozy ceramicznych.

    Jeszcze jedno pytanie do was czy takowe "dzieło" mozna tak zabezpieczyc by obraz nie uległ zdrapaniu, starciu itp. Czy można to lakierowac lub jakos inaczej zabezpieczyc ??

  6. #6

    Domyślnie

    ano wlasnie po to zelatyna (bez tego splynie)

    a co do malowania to pamietam, ze ktos ze znajomych probowal malowac bezbarwnym dla utrwalenia, ale nie pamietam jak sie to skonczylo... postaram sie wywiedizec i niezwlocznie napisze
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  7. #7

    Domyślnie

    tetenal robi spray z uv do zabezpieczania fot
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slaw74 Zobacz posta
    No panowie.... nie wierze??? Nic mi nie podpowiecie o tej emulsji tetenala???

    Jacku, Galu, Szymony, Alf, Czornyj chociasz slowo..... jak mam sie za to zabrac?
    Moze wiecie chociaz czy na opakowaniu jest jakas instrukcja?
    Ano niestety nic. Osobiście nie praktykowałem. Kusiło mnie to w czasach kiedy o gotowej emulsji nawet nikt nie marzył. Wszperałem w księgach różne patenta na fotagrafię na szkle, metalu etc. etc. Jednak niemożność dostania owego czasu pewnych składników, oraz skomplikowanie procesu, sprawiło że nigdy tego nie zrealizowałem.
    A teraz, ech mamy taki za....b że nie mam czasu kiedy za aparata (jakiegokolwiek) się złapać, a co dopiero eksperymenta i to analogowe djełać.
    Ech...
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #10

    Domyślnie

    Szymony dzieki za odpowiedz i zycze wiecej wolnego czasu na przyjemnosci, chociazby wlasnie foto.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •