Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie Jaki komputer dla niewymagających?

    Witam,
    Rodzice postanowili wymienić swojego kompa i poprosili mnie o pomoc w wyborze, a ja w temacie sprzętu zatrzymałem się na poziomie Athlona XP z rdzeniem Barton , tak więc teraz przeglądając ofertę sklepów internetowych czuję się zielony jak szczypiorek na wiosnę. Nie orientuję się w tych wszystkich nowych chipsetach, pamięciach itp. itd. Dobra, koniec mojego ględzenia. Komputer ma służyć do:
    - korzystania z netu (www, gadu, skype)
    - praca biurowa (Word, Excel)
    - archiwizacja zdjęć z rodzinnych imprez (robione kompaktem, bez żadnej korekcji na kompie, więc PS nie będzie w użyciu)
    - raz na jakiś czas obejrzenia filmu na DVD
    Czyli jak widać wymagania baaardzo małe, właściwie to komp z prockiem 1,8 GHz by to spokojnie pociągnął, ale po co kupować coś kompletnie cienkiego za śmieszne pieniądze, skoro dorzucając parę zł można miec np. 2x szybszy procesor. Obudowa i zasilacz na dzień dzisiejszy jest, tak więc ten element zestawu wykluczam.
    Komputer będzie musiał pociągnąć jakieś 4-5 lat, tak więc płyta z większą ilością złącz byłaby wskazana, bo nigdy nie wiadomo, czy np. za 2 lata wszystkie dodatkowe podzespoły nie będą śmigać na PCI-E.
    Poszukiwane będą:
    - procesor-odwieczne pytanie: AMD czy Intel?
    - płyta główna - możliwe porządna, tzn. dobrego producenta, żadne ASRocki i inne tego typu badziewia. Najlepiej ze zintegrowanym dzwiękiem, siecią a także grafiką (wszelkie gry itp. wykluczone)
    - pamięć-myślę że 1 GB wystarczy, zawsze będzie można dorzucić drugą kostkę w przyszłości
    - dysk-nie musi być szybki ani żaden cudny. W sumie to 120 GB będzie "aż za"
    Kwota graniczna: 800 zł, aczkolwiek nie jest wskazane, żeby do tych 800 zł dojść. Jak się uda złożyć coś przyzwoitego za 600 zł to będzie fajnie.
    Jakby ktoś mógł rzucić przykładową konfiguracją i ew. doradził na co zwrócić uwagę, a co olać, to byłbym wdzięczny.
    Ew. pytanie trochę poza tematem, jaką obudowę z zasilaczem polecilibyście do tego sprzętu? Z naciskiem na cenę, bo nie widzę sensu inwestowania w zasilacz Chiefteca za 200 zł do kompa do takich zastosowań.
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Przy takich wymaganiach, to idz do Media Markt czy innego molocha i kup sobie to, co kosztuje tyle, ile chcesz wydac. Zadania, ktore chcesz na nim wykonywac nie sa zadnym wyzwaniem dla dzisiejszych komputerow, wiec nie musisz sie kompletnie zastanawiac na podzespolami (byle by mial napedy DVD, bo przeciez filmy chcesz ogladac i zdjecia archiwizowac). Czas jaki zmarnujesz na zastanawianie sie i kalkulowanie, tez sporo kosztuje, wiec nie ma sie co przemeczac. Rozmyslajac nad tym, czy warto dorzucic kolejne 200 zl, zeby miec lepsza plyte czy procek -- doprowadzi Cie w koncu do tego, ze kupisz wypasiona maszyne, ktora bedzie Cie po prostu kosztowala zbyt duzo (w przelozeniu na potrzeby).
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3

    Domyślnie

    stig ma tutaj całkowitą rację, a gotowy przepis znajdziesz w kilku wątkach w tym właśnie dziale. Nie warto 'przeinwestowywać' w sprzęt, bo to stracone pieniądze.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  4. #4

    Domyślnie

    jak można coś doradzić, to proponuję AMD x2, 1024mb ram, twardy ok 250 niżej się nie opłaca, płyta główna MSI albo Gigabyte, DVD-RW Samsung...
    Paweł

  5. #5
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Swoop, możesz rozwinąć dlaczego właśnie AMD x2 a nie inny?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Swoop Zobacz posta
    jak można coś doradzić, to proponuję AMD x2, 1024mb ram, twardy ok 250 niżej się nie opłaca, płyta główna MSI albo Gigabyte, DVD-RW Samsung...
    Ta twoja konfiguracja to raczej przekracza 800 zł które podał kolega jako graniczne. Małe zestawienie ze sklepu komputronik.pl

    Procesor: AMD Athlon X2 Dual-Core BE-2300 BOX (Socket AM2, 45W)
    element zawiera: wentylator procesora 1 szt. 324 zł
    Płyta główna: Gigabyte GA-M61PM-S2 nVidia GeForce 6100
    element zawiera: karta graficzna, karta muzyczna, karta sieciowa 1 szt. 225 zł
    Dysk twardy: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły) 1 szt. 243 zł
    Pamięć RAM: GeIL Dual 2x 512MB DDR2 667 MHz CL5 191 zł
    Napęd: Lite-ON Super AllWrite DVD+/-RW DH-20A3P bulk black 98 zł
    Razem brutto: 1081 zł

    a jeszcze obudowa potrzebna czyli dodatkowe parę złotych no i system operacyjny

    ja bym proponował raczej jakiegoś używanego Dell'a z allegro np. taki:
    Dell OptiPlex GX260 2.4GHz 512MB 40GB desktop + licencja Windows XP PRO za 579 zł ewentualnie można wymienić HDD na większy
    http://www.allegro.pl/item225547137_...d_gwa_6_m.html

    sam kupowałem podobne Delle dla znajomych i są zadowoleni.
    Ostatnio edytowane przez ciwir ; 18-08-2007 o 10:35

  7. #7
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to jednak wolałbym nowy sprzęt. Zapomniałem dodać, że systemu nie potrzebuję, dostanę licencję z uczelni za darmo
    Jak zmontuję jakiś zestaw, to wrócę po radę

  8. #8

    Domyślnie

    http://www.allegro.pl/item223570937_..._40_gwar_.html
    Przynajmniej mocny (obsługa HT, Dual Chanell, SATA), markowy i ma doskonałą opinię. Sam używam takiego, tylko z 1GB RAM. W tej cenie nic lepszego raczej nie znajdziesz.
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ku6i Zobacz posta
    Szczerze mówiąc, to jednak wolałbym nowy sprzęt. Zapomniałem dodać, że systemu nie potrzebuję, dostanę licencję z uczelni za darmo
    Jak zmontuję jakiś zestaw, to wrócę po radę
    Tez mam z uczelni za free ale uwazaj ... nie mozna uzywac go zarobkowo.

  10. #10
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    TJD, dzięki za linka, zaraz zobaczę.
    pzdran, rodzice pracują w budżetówce (edukacja), korków nie dają, więc ten problem nie istnieje

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •