Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Tło na samej tulei

    Czy można podwiesić tło 2.7 na samej tulei kartonowej, wykorzystując jedynie jakiś cieńszy drążek? Cienki drążek jednak nieco poddaje się środkiem i zastanawiam się czy po czasie nic się z tym nie będzie niedobrego działo.

  2. #2

    Domyślnie

    nie będzie się działo, jeśli nie "powiesisz się" na tle
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez easy lee Zobacz posta
    Czy można podwiesić tło 2.7 na samej tulei kartonowej, wykorzystując jedynie jakiś cieńszy drążek? Cienki drążek jednak nieco poddaje się środkiem i zastanawiam się czy po czasie nic się z tym nie będzie niedobrego działo.
    To zależy czy to tło będzie tak wisiało miesiącami czy na czas zdjęć. W drugim przypadku nie ma problemu i można taki system stosować. W każdym innym przypadku polecam przewinąć na rurę aluminiową.

    Pozdro
    Wiesiek

  4. #4

    Domyślnie

    Rozumiem. A dolny obciążnik tła stosujecie? ..czy raczej jakieś własne prostsze patenty na rozprostowanie tła Wam wystarczają?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    To zależy czy to tło będzie tak wisiało miesiącami czy na czas zdjęć. W drugim przypadku nie ma problemu i można taki system stosować. W każdym innym przypadku polecam przewinąć na rurę aluminiową.
    Dużo zależy od miejsca przechowywania. Jeśli wilgotność (głównie o to chodzi) będzie niska, tuleja będzie często przewijana (nie chodzi o odwinięcie i zwinięcie jak do zdjęć, tylko tak, żeby nie wisiała długi czas w tym samym położeniu), a tło dość ściśle nawinięte, to z powodzeniem można używać tła na tulei kartonowej, zawieszonej tylko na końcach na "napędach" (chodzi o te rozporowe elementy). Jednak jeśli wilgotność w pomieszczeniu skacze, i może się zdarzyć dłuższy czas nieużywania tła, lepiej przewinąć na rurę. Kalibrowane osie w hurtowniach foto są drogie, ale przy odrobinie szczęścia można znaleźć prosta rurę w najbliższej hurtowni metali nieżelaznych. Kilka lat temu koszt rury to było pomiędzy 1/3 i 1/2 ceny osi alu ze sklepu foto. Niestety dodaje to trochę wagi, ale jest sztywne, i tło się nie marszczy. Porada praktyczna: jeśli "napędy" mogą być stosowane np. z rurami od 50mm, lepiej wybrać nieco większą średnicę rury np. 52mm, wygodniej się mocuje (oczywiście Ciebie interesuje średnica wewnętrzna, a w hurtowniach są opisywane średnicą zewnętrzną, więc musisz tez uwzględnić grubość ścianki).
    Obciążniki zależą od własnych preferencji. Jedni używają oryginalnych, firmowych, inni używają taśmy klejącej i dowolnej listewki, słyszałem też o przyklejaniu tła do podłogi taśmą malarską lub "gafer tape", jak przewijasz tło na oś alu możesz jako początkowy obciążnik wykorzystać oryginalną tuleję kartonową (a potem ją doklejać po odcięciu zużytego kawałka). Ilu użytkowników tyle rozwiązań, czasem wystarczy po prostu postawienie czegoś na podwijających się narożnikach.
    Zastrzegam, że jeśli tło ma dobrze wyglądać to dobrze jest je ściśle nawijać, a w tym bardzo pomaga sztywne obciążenie dolnej krawędzi, tło "luzem" (bez obciążenia) nie nawija się ściśle.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 02-05-2016 o 21:55

  6. #6

    Domyślnie

    Nie znam się, ale nie da rady w tuleje kartonową wsunąć rury aluminiowej? Maszt do anteny kosztuje ok. 50 zł.
    Tutaj jest... podpis

  7. #7

    Domyślnie

    Z osią alu chodzi o sztywność. Oczywiście, że da się wsunąć, nie mierzyłem, ale średnica wewnętrzna to coś około 5cm, więc bez problemu się da, tylko to się wiąże z całkowicie własnym zawieszeniem, i prawdopodobnie z mniejszą sztywnością.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak się wsunie rurę o tej samej średnicy w kartonową, to różnicy w sztywności raczej nie powinno być. Przecież to lita, zbita tektura. Jedyna różnica, jaka mi przychodzi do głowy to magazynowanie wilgoci przez tekturę, ale nie wiem czy w przypadku studyjnego użytku ma to znaczenie.

    Właśnie, nie wziąłem pod uwagę tego, że ciężarek może pomóc przy zwijaniu. Co do obciążnika, myślę żeby kupić stalowa rurkę i kawałek cienkiej pcv'ki, którą natnę i będę wciskał jako zatrzask, podobnie jak to jest w sklepowych rozwiązaniach. Wieszam na drążku, bo nie widzi mi się teraz inwestować w system, rurę alu itd, a wolałbym od razu kupić kompletny, na trzy tła.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amirez Zobacz posta
    Nie znam się, ale nie da rady w tuleje kartonową wsunąć rury aluminiowej?
    Tym samym zmniejszysz średnice zewnętrzną. I nie zmieścisz napędów łańcuszkowych (lub elektrycznych).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez easy lee Zobacz posta
    Jak się wsunie rurę o tej samej średnicy w kartonową
    Racja, ja zakładałem o wiele cieńszą, i stąd zastrzeżenia. Sugestie o przewinięciu tła biorą się właśnie z niewystarczającej sztywności tej litej tektury.
    Stalowa to może być przesada.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-02-2012, 23:20
  2. Kolejne tej samej Modelki
    By MAGNETO in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-07-2010, 12:14
  3. używanie tej samej karty w d200 i d70s
    By KJO in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-04-2008, 11:55
  4. ostrość, a ilość pikseli na takiej samej matrycy (np.d80)
    By Mzumi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 18-10-2006, 00:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •