Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Co to za format ?

    Ostatnio dostałem od Ojca do poskanowania trochę negatywów, wszystkie są w formacie małoobrazkowych, czyli norma, ale kilka jest dziwnych, mają rozmiar 41*31 mm. I tu moje pytanie, czym to mogło być zrobione, negatywy mają około 50-60 lat. I drugie pytanie, czym i jak wyczyścić jeśli w ogóle czyścić te negatywy z 50 letniego nalotu kurzu, brudu i paluchów. Mam nadzieję że pytam w dobrym dziele.
    Coś tam, coś tam .... i jeszcze troszkę ....

  2. #2

    Domyślnie

    To najprawdopodobniej film typ 127 o szerokości taśmy 46 mm. Format nie jest egzotyczny, bo Maco nadal produkuje materiały typu 127 pod nazwą ReraPan 100. Można je wywołać w obecnie dostępnych koreksach (środkowe nacięcia na szpulkach). A zdjęcia mogły być zrobione choćby Yashiką 44, na ten przykład taką:


    Co do czyszczenia, to najpierw bawełniana ściereczka (czysta) dla wytarcia z kurzu i zobaczyć jakiego rodzaju są zabrudzenia.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Imielin. Śląsk
    Posty
    100

    Domyślnie

    Ja ze swej strony do czyszczenia polecam: wkręcić ponownie film w koreks i myć czysta wodą ewentualnie z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń, w temp. pokojowej. Jeżeli film jest już pocięty to również odradzam ściereczki. Można porysować emulsje i negatyw będzie nie do odzyskania. Tylko woda i czas. I chodzi właśnie o krótkie mycie by nie zmiękczyć emulsji na tyle by ten kurz nie "przyczepił" się.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Dużo uwagi radzę przy stosowaniu płynów do mycia naczyń, sporo z nich ma w składzie sól, która nie służy filmom
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za rady co do czyszczenie starych negatywów, próbuję na kawałkach początkowych i końcowych i na prześwietlonych klatkach, niestety filmy są pocięte nawet na kawałki po jednej klatce. rzadko zdarzają się kawałki 6-klatkowe. Trzeba będzie się z tym pobawić, Mam zajęcie na resztę jesieni i cała zimę, jest tego coś koło 3,5 tysiąca klatek.
    Coś tam, coś tam .... i jeszcze troszkę ....

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Imielin. Śląsk
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pyra001 Zobacz posta
    Dziękuję za rady co do czyszczenie starych negatywów, próbuję na kawałkach początkowych i końcowych i na prześwietlonych klatkach, niestety filmy są pocięte nawet na kawałki po jednej klatce. rzadko zdarzają się kawałki 6-klatkowe. Trzeba będzie się z tym pobawić, Mam zajęcie na resztę jesieni i cała zimę, jest tego coś koło 3,5 tysiąca klatek.
    A co przeszkadza włożyć po kilka klatek do jednej szpuli? Robi się to po widoku więc jedna za drugą nie zajdą.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Problemem to wielkim nie jest, trochę może to upierdliwe suszyć to wszystko po myciu jak jest pocięte na malutkie kawałeczki, ale twardym trza być nie mientkim, dam radę.
    Coś tam, coś tam .... i jeszcze troszkę ....

  8. #8

    Domyślnie

    Problemem to wielkim nie jest, trochę może to upierdliwe suszyć to wszystko po myciu jak jest pocięte na malutkie kawałeczki, ale twardym trza być nie mientkim, dam radę.
    Tylko jak będziesz suszył to na przeciągi uważaj...
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •