Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59
  1. #1

    Domyślnie Użytkowanie d5300

    Poznaje powoli aparat i mam pytania.

    1. Dlaczego np mam ustawione ISO 3200 a góry w kółku mam inne ISO tzn np. 12800?. To jest ISO które on proponuje? Na wyświetlaczu na dole przynajmniej widzę swoje ustawione ISO ale w wizjerze widzę tylko te np 12800, tak jakbym takie miał ustawione. W wizjerze nie widzę swojego 3200 tak jak widziałem w Canonie i mnie to lekko irytuje. Ponadto, we wizjerze obok 12800 świeci się cały czas 'ISO AUT' tak jakbym miał ustawiony automatyczny wybór ISO a jest ustawiony stały 3200.







    2. Irytuje mnie też 'tryb pole AF'. Jak ustawie jednopolowy czy też 9 pól, czy też 39 pół we wizjerze zawsze widzę to samo, czyli świecący sie jeden czerwony punkt w środku i ramka czerwona w koło. Czyli korzystający tylko z wizjera nie wiem czy mam AF centralnie w środku czy na całej matrycy. Dopiero na wyświetlaczu widzę co jest ustawione. Czemu tak jest? Patrząc tylko przez wizjer nie widzę co on ostrzy. Tylko na automatycznym AF widzę gdzie mijgają pola ostrości.

  2. #2

    Domyślnie

    1. ISO-A to ISO automatyczne. ISO poniżej to "bazowe" ustawione przez Ciebie. Wygląda, że masz aktywne ISO-A i automat podbił wartość...
    2. Aktywne pole zobaczysz dopiero po zrobieniu zdjęcia.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Ok, w ustawieniach w menu ISO miałem w jednym miejscu na Automacie a drugim na 3200....po co są dwa miejsca do ustawienia ISO? Po co pokazuje 3200 na dole wyświetlacza skoro jest Automat. Dziwne to.

    2. Tzn, że dopiero jak oglądam zdjęcie na kompie to widzę dokładnie gdzie była ostrość? Bardzo to ryzykowne. Jak częściej macie ustawiony ten tryb? na 39 pól czy centralnie na jeden?

    3. Jak przykładam oko do wizjera, wystwietlacz mi się dalej świeci i go kontem oka widzę. Nie ma czujnika wyłączającego wyświetlacz?

    4. Jak ustawie pokrętło na trybu pracy na 'P' aparat sam dobiera przysłonę i czas, ale jak ruszę tam kółkiem to zmienia przesłonę i przy "P" pojawia się '*', więc kólkiem zaczynam zmieniać przysłonę tak jak to robię w trybie 'A" Dlaczego tak jest? Przecież w trybie 'P' użytkownik nie pownien mieć opcji zmieny przysłony? Dlaczego tryb "P" robi się trybem " A" ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    1. Ok, w ustawieniach w menu ISO miałem w jednym miejscu na Automacie a drugim na 3200....po co są dwa miejsca do ustawienia ISO? Po co pokazuje 3200 na dole wyświetlacza skoro jest Automat. Dziwne to.
    Nie jest dziwne. To ISO "bazowe" przy którym uruchomiłeś Auto-ISO. Powinno być opisane w instrukcji.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    2. Tzn, że dopiero jak oglądam zdjęcie na kompie to widzę dokładnie gdzie była ostrość? Bardzo to ryzykowne. Jak częściej macie ustawiony ten tryb? na 39 pól czy centralnie na jeden?
    Na kompie bądź wyświetlaczu w tel. A co mam ustawione- 1 lub 9, 21 bardzo sporadycznie, 51 nigdy.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    3. Jak przykładam oko do wizjera, wystwietlacz mi się dalej świeci i go kontem oka widzę. Nie ma czujnika wyłączającego wyświetlacz?
    Nie ma. Naciśnij do połowy spust to zgaśnie.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    4. Jak ustawie pokrętło na trybu pracy na 'P' aparat sam dobiera przysłonę i czas, ale jak ruszę tam kółkiem to zmienia przesłonę i przy "P" pojawia się '*', więc kólkiem zaczynam zmieniać przysłonę tak jak to robię w trybie 'A" Dlaczego tak jest? Przecież w trybie 'P' użytkownik nie pownien mieć opcji zmieny przysłony? Dlaczego tryb "P" robi się trybem " A" ?
    Instrukcja obsługi opisuje ten tryb dość szczegółowo. W trybie P zmieniasz wszystko równocześnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie przeczytałem całą instrukcje dziś i wiele rzeczy nie jest wyjaśnionych. Co do 'P' jest tylko tyle:


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    Właśnie przeczytałem całą instrukcje dziś i wiele rzeczy nie jest wyjaśnionych. Co do 'P' jest tylko tyle:
    Osobiście polecam na początku tryb A i tryb S. Jeżeli robisz zdjęci i chcesz uzyskać daną GO, używasz trybu A to zmieniasz przysłonę, a resztę parametrów aparat dobierze za Ciebie. Natomiast jak chcesz robić dynamiczne sceny możesz użyć tryb S i ustawić krótki czas otwarcia migawki, a przysłonę i resztę parametrów aparat dobierze sam. Warto na początek ustawić Auto ISO. Łatwiej będzie Ci zrozumieć jak te 3 parametry ze soba współpracują i jak się zmieniają. Ja osobiście nie używałem trybu P. Ale jeżeli chcesz sie więcej dowiedzieć niż jest w instrukcji, którą dostałeś w pudełku to kliknij w poniższy link. Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na Twoje pytania:

    Instrukcja Nikon D5300

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Tryby P, S, A i M zaczynają się od 82 strony.
    Kanał YT ​? ??​

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tryb P też nie używam bo jak dla mnie jest wkurzający, aparat decyduje sam o czasie i przysłonie tworząc program, który zmieniamy kręcąc pokrętłem ale zależność pozostaje między nimi.
    Tak jak poprzednicy, polecam tryb A dla kontroli przysłony i efektu jaki chcemy uzyskać na zdjęciu, a tryb S żeby mieć kontrolę nad czasem, a co za tym idzie unikać poruszonych zdjęć, pomocne w obu przypadkach jest Auto ISO i w menu ustalamy jego maksimum, dlatego jest info rożnych ISO na ekranie.

  8. #8

    Domyślnie

    1. Dzięki za link do instrukcji i wszystkie porady. Doceniam. PS. To zupełnie inna instrukcja. To co ja ma w zestawie to tylko 50 stron. Jaja sobie robią?

    2. OK, Czyli robić fotkę na A lub S a ISO w automacie? Czyli np dać ISO w automacie ale nie więcej niż 3200?

    3. Pole AF na 1 lub 9 pól, max 21? Używacie kiedykolwiek autoamatyczny wybór pola w trybie A lub S?

    4. A jaki tryb AF najeczęśćiej używacie? Automatyczny? pojedynczy? Ciągły?

    5. Pomiar ekspozycji? Matrycowy? Centralnie ważony? Punktowy


    PS. Nikon a Canon to dwa różne światy, wszystko jest jakoś inaczej.

  9. #9

    Domyślnie

    1. Pobierz pełną w PDF.
    2. Jak Ci wygodnie. A ISO takie które pozwala osiągną odpowiedni czas przy danej przysłonie.
    3. Takie pole które w danym przypadku zaoferuje Ci najwyższą celność.
    4. W zależności od sytuacji.
    5. W zależności od sytuacji.

    Niestety punkty 3-5 to przede wszystkim doświadczenie kiedy czego użyć.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    To zupełnie inna instrukcja. To co ja ma w zestawie to tylko 50 stron. Jaja sobie robią?
    Na tej półce cenowej to norma u Nikona. Papierowa broszurka + pełna instrukcja na płycie lub online.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    2. OK, Czyli robić fotkę na A lub S a ISO w automacie?
    Najprościej chyba zacząć od A.
    Na początku najlepiej wyłącz auto iso, ustawiaj czułość ręcznie.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    Używacie kiedykolwiek autoamatyczny wybór pola w trybie A lub S?
    Ja zawsze używam ręcznego wyboru.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    4. A jaki tryb AF najeczęśćiej używacie? Automatyczny? pojedynczy? Ciągły?
    Zależnie od sytuacji AF-S lub AF-C 1-punkt lub AF-C 3D.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    5. Pomiar ekspozycji? Matrycowy? Centralnie ważony? Punktowy
    W zależności od potrzeb.
    Ja używam najczęściej matrycowy + kompensacja ekspozycji w zależności od sceny.

    Cytat Zamieszczone przez kaliope Zobacz posta
    PS. Nikon a Canon to dwa różne światy, wszystko jest jakoś inaczej.
    Wyobrażasz sobie, co by było gdyby wszystkie systemy były jednakowe?
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 10-05-2017 o 09:48

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D5300 VS D7100
    By justhuman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 15-01-2017, 18:17
  2. teleobiektyw do D5300
    By JaGrom in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-07-2016, 08:23
  3. Nikon D5300
    By Alcatraz in forum Video - sprzęt i edycja
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-06-2014, 15:55
  4. D5300
    By Nikkoś in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-01-2014, 15:01
  5. Użytkowanie filtrów ?
    By damian.dab85 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-10-2010, 21:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •